W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Europejskiej Sieci Praktyków Uczciwości w Warszawie

19.06.2023

15 i 16 czerwca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie zorganizowaliśmy spotkanie Europejskiej Sieci Praktyków Uczciwości (ang. European Network of Integrity Practitioners – ENIP). Głównym tematem rozmów była ocena poziomu kultury uczciwości w służbie cywilnej. Spotkanie odbyło się w formacie hybrydowym.

Grafika ozdobna - spkecione ludzkie ręce

Spotkanie rozpoczęła zastępca dyrektora Departamentu Służby Cywilnej (DSC KPRM) Sylwia Ojdym. Witając uczestników spotkania  podkreśliła, że wzmacnianie kultury uczciwości i promowanie przywództwa opartego na wartościach w służbie cywilnej to również jeden z głównych priorytetów Szefa Służby Cywilnej w Polsce.  „Cieszymy się, że (…) możemy wspólnie rozmawiać i wspierać się poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie etyki i uczciwości” – powiedziała  zastępca dyrektora DSC.

O czym rozmawialiśmy?

Głównym tematem spotkania była ocena poziomu kultury uczciwości w służbie publicznej. Katarzyna Dudzik koordynująca pracę Zespołu Współpracy Międzynarodowej i Etyki Służby Cywilnej DSC KPRM omówiła rezultaty „Diagnozy poziomu kultury uczciwości w służbie cywilnej” – badania przeprowadzonego przez firmę Openfield Sp. z o.o. na zlecenie DSC KPRM w pierwszej połowie 2022 roku.  Przedstawiła działania już podjęte w celu upowszednienia wyników i wdrażania rekomendacji skierowanych odrębnie  do szefa służby cywilnej oraz do dyrektorów generalnych i kierowników urzędów. Katarzyna Dudzik podkreśliła znaczenie współpracy z doradcami ds. etyki w służbie cywilnej w ramach zespołu szefa służby cywilnej w celu identyfikacji:

  • rekomendacji kluczowych do wdrożenia w pierwszej kolejności i działań z tym związanych,
  • trudności we wdrażaniu rekomendacji skierowanych do dyrektorów generalnych i kierowników urzędów,
  • przykładowych działań szefa służby cywilnej, które mogą wspierać dyrektorów generalnych i kierowników urzędów we wdrażaniu skierowanych do nich rekomendacji.

Zwróciła uwagę na działania już zrealizowane w celu wdrożenia rekomendacji skierowanych do szefa służby cywilnej, w tym:

  • promowanie w kontaktach z dyrektorami generalnymi i kierownikami urzędów ich kluczowej roli w całym procesie wzmacniania i promowania kultury uczciwości,
  • utworzenie platformy do współpracy online dla członków zespołu doradców ds. etyki,
  • udostępnienie w serwisie służby cywilnej gotowych do pobrania materiałów do promocji zasad służby cywilnej i zasad etyki korpusu,
  • rozpoczęcie prac celem standaryzacji rozwiązań z zakresu polityki prezentowej w służbie cywilnej.

Sposoby i efekty badania kultury uczciwości w służbie cywilnej zaprezentowali również Anna Laido z Estonii i Maroš Paulini ze Słowacji.

W trakcie dwóch warsztatów uczestnicy spotkania rozmawiali na temat sztuki komunikacji kwestii związanych z etyką i uczciwością oraz uczciwości w procesie projektowania  polityk publicznych. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z zakresu promocji kultury opartej na wartościach i przeciwdziałania zjawiskom niepożądanym w służbie publicznej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 8 krajów, w tym za pośrednictwem Internetu przedstawiciele Finlandii i Słowenii.

Czym jest ENIP?

ENIP to nieformalna sieć zarządzania etyką i uczciwością w służbie cywilnej/administracji publicznej, powstała dziesięć lat temu z inicjatywy Holandii. Członkowie sieci to eksperci-praktycy zajmujący się na co dzień zagadnieniami etyki i uczciwości. Na przestrzeni lat skład sieci ulegał zmianie. Obecnie w ramach ENIP współpracują przedstawiciele:

  • Federalnego Biura Antykorupcyjnego w Austrii (BAK),
  • Komisji Etyki Służby Publicznej w Estonii,
  • Ministerstwa Sprawiedliwości w Finlandii,
  • Komisji Zapobiegania Korupcji Republiki Słowenii,
  • Rady Służby Cywilnej Republiki Słowacji,
  • Instytucji ds. Sygnalistów Królestwa Niderlandów (ang.: House for Whistleblowers),
  • Biura ds. Zgodności Szwajcarii (DFAE) oraz
  • Departamentu Służby Cywilnej KPRM.

Polska jest członkiem sieci od 2017 roku. Udział w pracach sieci pozwala dzielić się doświadczeniami na temat rozwiązań ukierunkowanych m.in. na zwiększanie świadomości etycznej urzędników i wzmacnianie kultury opartej na wartościach w służbie publicznej. Podczas pandemii spotkania odbywały się zdalnie. Spotkanie w Warszawie było pierwszym spotkaniem stacjonarnym od 2019 roku.

Spotkania odbywają się raz w roku. Kolejne – w 2024 roku.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}