W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Grupy Roboczej Wyższych Urzędników ds. Uczciwości (OECD)

29.06.2022

28 czerwca odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Wyższych Urzędników ds. Uczciwości (ang. Senior Public Integrity Officers, SPIO OECD). Jednym z głównych tematów rozmowy była kontrola wewnętrzna i zarządzanie ryzykiem w sektorze publicznym.

Logo OECD. Od lewej rysunek kuli ziemskiej w barwach błękitnych, kontynenty zaznaczone jaśniejszym odcieniem. Dalej w prawo dwa zielono-szare elementy graficzne, przypominające otwarte okładki książek, skierowane grzbietami w prawo. Dalej w prawo napis szarymi literami: OECD.

Podczas sesji poświęconej zarządzaniu ryzykiem dyrektor Departamentu Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości Ministerstwa Finansów Joanna Stachura zaprezentowała polskie doświadczenia w zakresie zarządzania ryzykiem i audytu. Omówiła ona zadania departamentu i sposoby ich realizacji. Poinformowała też o programie wsparcia rozwoju zawodowego w zakresie kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych: Progr@m Wiedza i umiejętności = kompetencje.

Jesper Johnsøn, starszy analityk ds. polityki odpowiedzialny za koordynację monitoringu „Rekomendacji dotyczącej uczciwości w służbie publicznej”, zapowiedział jego kolejny etap. W drugiej połowie tego roku rozpocznie się analiza stopnia realizacji zasady nr 10 „Zarządzanie ryzykiem”. Dotyczy ona stosowania przez kraje członkowskie OECD wewnętrznych ram kontroli i zarządzania ryzykiem w celu zapewnienia uczciwości w sektorze publicznym.

Podczas spotkania omówiono również następujące zagadnienia:

  • aktualizacja „Rekomendacji OECD z 2010 roku w sprawie zasad przejrzystości i uczciwości w lobbingu”,
  • zastosowanie perspektywy behawioralnej do wzmacniania uczciwości publicznej,
  • wstępne wyniki analizy danych na temat odpowiedzialności za kształtowanie polityki publicznej ze szczególnym uwzględnieniem m.in. możliwego konfliktu interesów i lobbingu.

W spotkaniu Grupy Roboczej Wyższych Urzędników ds. Uczciwości - które odbyło się online - wzięło udział blisko 90 osób. Polskę reprezentowali:

  • Mariusz Konieczny, przedstawiciel Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego – wiodącego organu w pracach SPIO,
  • Katarzyna Dudzik, przedstawicielka Szefa Służby Cywilnej – organu, który wspiera Szefa CBA w pracach grupy.

Od czerwca tego roku kierowanie pracami sekretariatu SPIO przejęła przedstawicielka Chile, Gloria de la Fuente. Zastąpiła w tej roli Anne Rivera, przedstawicielkę Szwajcarii.

Kolejne spotkanie SPIO OECD odbędzie się w dniach 24–25 listopada, prawdopodobnie w trybie stacjonarnym w siedzibie OECD.    

Więcej informacji o pracach grupy można znaleźć na stronie OECD.

{"register":{"columns":[]}}