Spotkanie Grupy Roboczej Wyższych Urzędników ds. Uczciwości (OECD)
05.05.2021
Wczoraj odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Wyższych Urzędników ds. Uczciwości (ang. Senior Public Integrity Officers, SPIO OECD). Jego uczestnicy omówili przykładowe działania, które mają zapobiegać korupcji w procesie wychodzenia z kryzysu związanego z COVID-19.
Główne tematy dyskusji
- Wstępne wyniki analizy danych na temat jakości strategii na rzecz uczciwości i przeciwdziałania korupcji. To pierwszy etap monitoringu Rekomendacji Rady OECD dotyczącej uczciwości w służbie publicznej.
- Przykłady innowacyjnych, możliwych do zastosowania narzędzi cyfrowych. Mogą one pomóc praktykom i decydentom radzić sobie z wyzwaniami związanymi z budową i wzmacnianiem kultury uczciwości.
Uczestnicy spotkania omówili też przykłady narzędzi cyfrowych z Niemiec, Litwy, Łotwy i Stanów Zjednoczonych. Wchodzą one w skład zestawu narzędzi OECD Public Integrity Toolkit, który został uruchomiony podczas Globalnego Forum Antykorupcji i Uczciwości OECD w marcu tego roku. Zawiera on dziesiątki narzędzi, które opracowały rządy krajów OECD, w tym Polski. Narzędzia te można wykorzystywać m.in. do analizy ryzyka korupcyjnego czy do szkoleń online z zakresu etyki. Mają też zastosowanie w takich obszarach, jak wykrywanie wadliwych danych przy pomocy sztucznej inteligencji.
Przedstawiciele Polski
-
Mariusz Konieczny, przedstawiciel Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego - wiodącego organu w pracach SPIO,
-
Katarzyna Dudzik, przedstawicielka Szefa Służby Cywilnej – organu, który wspiera Szefa CBA w pracach grupy.
Dodatkowe informacje
Kolejne spotkanie SPIO OECD wstępnie zaplanowano na koniec lipca.
Informacje o pracach grupy znajdziesz na stronie OECD.