Szef służby cywilnej na obchodach 100-lecia nadzoru górniczego
28.06.2022
Z okazji 100-lecia nadzoru górniczego w Polsce 24 czerwca w Katowicach odbyły się uroczystości rocznicowe pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uczestniczył w nich szef służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański.
Wyższy Urząd Górniczy i podległe mu instytucje nadzoru górniczego stanowią bardzo ważną część administracji rządowej. Czuwają nad bezpieczeństwem pracy tysięcy górników oraz zapobiegają niszczeniu walorów przyrodniczych naszego kraju. Te niezwykle odpowiedzialne zadania realizują ludzie o najwyższych kwalifikacjach. „Specjalistyczna wiedza oraz doświadczenie, jakim dysponują pracownicy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach i działających w całym kraju okręgowych urzędów górniczych, jest nieoceniona i zasługuje na najwyższe uznanie” – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda w okolicznościowym liście, skierowanym do uczestników uroczystości.
Minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera wręczył ordery i odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP za wybitne zasługi w działalności na rzecz poprawy bezpieczeństwa w górnictwie i wkład w rozwój gospodarki narodowej. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali m.in. prezes WUG dr inż. Adam Mirek oraz jego zastępcy: dr inż. Krzysztof Król i mgr inż. Piotr Wojtacha.
Relacja z przebiegu obchodów rocznicowych dostępna jest na stronie WUG.
Dwie ważne rocznice
Uroczystości z okazji 100-lecia polskiego nadzoru górniczego zbiegły się w czasie z obchodami setnej rocznicy uchwalenia przez Sejm II Rzeczypospolitej ustawy z 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej. To ważne wydarzenie zamykało kilkuletni proces budowy zrębów administracji odrodzonej kilka lat wcześniej Polski. Dzięki przyjęciu w miarę jednolitych zasad organizacyjno-ustrojowych administracji państwowej oraz stworzeniu pragmatyki służbowej dla jej funkcjonariuszy, u schyłku dwudziestolecia międzywojennego Rzeczpospolita dysponowała bardzo sprawną administracją. Jej charakterystyczną cechą były wysokie walory ideowo-moralne urzędników. Znalazło to wyraz w zaangażowaniu wielu z nich w budowę cywilnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego w okresie wojny i okupacji.