Warsztaty w ramach projektu "Procedury bez barier"
20.10.2023
16 i 17 października w Warszawie odbyły się warsztaty powdrożeniowe w ramach II edycji projektu współfinansowanego ze środków UE „Procedury bez barier” (komponent: obsługa klienta). Przedstawiciele urzędów, eksperci i konsultanci podsumowali wspólnie działania, wdrożone rozwiązania oraz wnioski i rekomendacje z jego realizacji.
W trakcie warsztatów zaprezentowaliśmy raport podsumowujący projekt, w tym wnioski i rekomendacje dla jednostek administracji publicznej. Przedstawiliśmy również plan zarządzania procedur obsługi klienta. Dzięki temu przedstawiciele urzędów będą kontynuować działania dostępnościowe także po zakończeniu projektu.
Urzędy, które brały udział w projekcie, zaprezentowały wypracowane rozwiązania w zakresie dostępności, m.in.:
- Izba Administracji Skarbowej w Warszawie,
- Izba Administracji Skarbowej w Krakowie,
- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi,
- Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu,
- Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.
Uczestnicy wzięli udział ćwiczeniach z ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Mieli także okazję pracować warsztatowo nad aspektami dzielenia się wiedzą oraz jak komunikować dostępność urzędu, w tym jak współpracować z organizacjami pozarządowymi.
Omówiliśmy również sytuację seniorów w Polsce w kontekście dostępności i zatrudnienia. Organizatorzy pokazali także dostępność usług przez pryzmat osób starszych jako grupy ze szczególnymi potrzebami.
Uczestnicy
Były to ostatnie warsztaty dla 90 urzędów, które brały udział w II edycji projektu. W tej grupie znalazły się:
- izby administracji skarbowej,
- urzędy skarbowe,
- wojewódzkie urzędy ochrony zabytków,
- urzędy statystyczne,
- archiwa państwowe,
- okręgowe urzędy miar i urzędy probiercze,
- powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego.
„Procedury bez barier” upowszechniają ideę dostępności w urzędach administracji publicznej. Projekt ma na celu także: otwierać urzędy i świadczone przez nie usługi publiczne na klientów z różnymi potrzebami oraz wspierać procesu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w urzędach.
Realizacja projektu wpisuje się w działania zaplanowane w rządowym Programie Dostępność Plus.
Więcej o „Procedurach bez barier” mogą Państwo przeczytać w Serwisie Służby Cywilnej.