W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wpływ nierówności społecznych na zaufanie do rządów – relacja z webinarium OECD

27.10.2020

19 października odbyło się kolejne z serii webinariów poświęconych kwestii zaufania publicznego w dobie kryzysu spowodowanego COVID-19. Głównym tematem spotkania było to, jak nierówności społeczne wpływają na zaufanie obywateli do rządu.

Plakat promujący webinarium OECD

Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 doprowadził do pogłębienia różnic społecznych. Według badania OECD przeprowadzonego w 11 państwach członkowskich: 30% osób z grupy o najniższych dochodach straciło pracę w wyniku pandemii. Tymczasem w grupie najlepiej zarabiających było to 14% (OECD Employment Outlook 2020). Podobne zróżnicowanie dotyczy zaufania publicznego.

Według badania John Smith Centre dot. zaufania do rządu wśród różnych grup społecznych w Wielkiej Brytanii, co trzecia osoba z grupy najlepiej zarabiających deklaruje zaufanie do rządu. Natomiast w grupie o najniższych zarobkach – co piąta. Z kolei wg badania zaufania Edelman Trust Barometer 2020, 48% respondentów z 28 krajów, w tym 15 krajów członkowskich OECD,  twierdzi że system polityczny się nie sprawdza.  

Marta Lagos, dyrektor wykonawczego Latino Barometro zwróciła uwagę, że aby rozwiązać problemy, takie jak koncentracja władzy lub bogactwa, konieczne są reformy systemowe. W dłuższej perspektywie mogą być one skuteczne również w zwiększaniu poziomu zaufania społecznego.

Zdaniem Alejandry Botero, doradcy Prezydenta Kolumbii, w perspektywie krótkoterminowej, utrzymanie zaufania w czasie kryzysu COVID-19 wymaga środków naprawczych, które złagodziłyby jego skutki dla grup wrażliwych.

Jedną z grup, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii, jest młodzież. Mimo to, badania Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy wskazują, że nadal ma ona większe zaufanie do instytucji ponadnarodowych i krajowych niż reszta społeczeństwa.

Spotkanie prowadziła Elsa Pilichowski, dyrektor Dyrektoriatu OECD ds. Zarządzania Publicznego.

Pełna relacja z webinarium oraz informacje o kolejnych spotkaniach dostępne są na stronie OECD.

{"register":{"columns":[]}}