W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystartowała Akademia MEN

27.09.2024

Akademia MEN to wspólny projekt ministerstw i szefowej służby cywilnej. To cykl comiesięcznych, bezpłatnych i otwartych wykładów dla uczniów i uczennic klas siódmych i ósmych oraz szkół ponadpodstawowych. 26 września wystartował pierwszy wykład w ramach akademii, podczas którego młodzież rozmawiała z ekspertami od zmian klimatycznych.

Grafika dekoracyjna - logo Akademii MEN

Podczas inauguracji projektu szefowa służby cywilnej Anita Noskowska-Piątkowska wyraziła nadzieję, że akademia, to krok do poznania, co można zrobić w służbie cywilnej, w urzędach administracji rządowej (…) że będzie to ciekawa przygoda. Tej przygody Wam życzę!

Służba cywilna to ministerstwa i urzędy centralne, ale też jednostki w mniejszych ośrodkach - miastach wojewódzkich i powiatowych. Podczas rozmowy z młodzieżą ministra A. Noskowska-Piątkowska podkreśliła, że celem akademii jest to, żeby pokazać, że w służbie cywilnej dzieją się ważne i ciekawe rzeczy, że mamy ogromny wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość wokół nas.

Pierwszy wykład został zorganizowany we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. O systemie klimatycznym, granicach planetarnych oraz faktach i mitach na temat zmian klimatu rozmawiali z młodzieżą eksperci prof. dr hab. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, specjalista z zakresu fizyki chmur i opadów i Marcin Popkiewicz, analityk megatrendów, dziennikarz koncentrujący się na wzajemnych powiązaniach między gospodarką, energią, zasobami i środowiskiem.

Prowadzący debatę, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej, Piotr Otrębski, zaznaczył, że „urzędy, służba cywilna zajmują się tematami, które dotyczą wszystkich aspektów naszego życia”. Dlatego każde kolejne spotkanie w ramach akademii MEN będzie dotyczyło innych obszarów tematycznych, m.in. podatków, ekonomii czy spraw międzynarodowych, kultury, sztuki czy bezpieczeństwa cyfrowego.

Akademia MEN potrwa od września 2024 roku do czerwca 2025 roku. Przez kolejne miesiące młodzież będzie mogła zgłaszać się do udziału w wykładach – przyjść do zabytkowego gmachu przy Szucha 25 lub skorzystać z dostępu online. Przed każdym wykładem MEN uruchomi elektroniczny system zgłoszeniowy. W zabytkowej sali posiedzeń MEN każdorazowo ugościmy pięćdziesięcioro uczniów i uczennic – decydować będzie kolejność zgłoszeń.

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}