Sprawy obronne
Kontrola wykonywania zadań obronnych
Prowadzenie działalności kontrolnej z zakresu wykonywania zadań obronnych na obszarze województwa. Kontrole prowadzone są w stosunku do poszczególnych komórek organizacyjnych w strukturach Urzędu, organów rządowej administracji zespolonej w województwie, organów samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców, na których Wojewoda nałożył zadania obronne.
Programowanie obronne
Tworzenie Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych województwa lubelskiego na poszczególne lata, w zakresie przedsięwzięć rzeczowo-finansowych. Zadanie realizowane w celu właściwego przygotowania Urzędu oraz organów administracji samorządowej do działania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
Akcja kurierska
Opracowywanie założeń i schematu działań, zmierzających do prawidłowego i terminowego wykonania akcji doręczenia kart powołania do czynnej służby wojskowej przez Urząd oraz organy administracji samorządowej na terenie województwa.
Planowanie operacyjne
Opracowywanie Planu Operacyjnego Funkcjonowania Województwa (POFW) w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz innych dokumentów określających sposób wykonywania zadań operacyjnych przez Wojewodę. Koordynacja opracowywania dokumentów z tego zakresu przez organy samorządu terytorialnego, organy administracji zespolonej w województwie oraz wskazanych przedsiębiorców.
Militaryzacja
Koordynacja działań zmierzających do zapewnienia sprawnego funkcjonowania administracji państwowej i podmiotów gospodarki narodowej w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny na terenie województwa, polegających na zmianie ich struktury i trybu pracy.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2022 r. w sprawie militaryzacji.
Świadczenia na rzecz obrony
Nadzorowanie wykonywania zadań związanych z nakładaniem świadczeń osobistych i rzeczowych przez organy administracji samorządowej. Pełnienie funkcji instancji odwoławczej drugiego stopnia na okoliczność rozstrzygania odwołań w tym względzie.
Szczególna ochrona obiektów
Zadania związane z przygotowaniem podmiotów, uznanych za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. Prowadzenie dokumentacji (ewidencji,) dotyczącej obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa na terenie województwa.
System kierowania bezpieczeństwem narodowym
Przygotowanie systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym. Przygotowanie Zapasowego Miejsca Pracy oraz Zapasowego Stanowiska Kierowania. Koordynacja przygotowań w tym obszarze czynionych przez organy samorządu terytorialnego.
System stałych dyżurów
Tworzenie systemu stałych dyżurów na potrzeby funkcjonowania Urzędu oraz koordynacja przygotowań w tym względzie w jednostkach samorządu terytorialnego na terenie województwa.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa.
Ćwiczenia obronne
Opracowywanie koncepcji oraz planu wojewódzkich ćwiczeń obronnych, ich koordynacja i ocena, a także koordynacja analogicznych działań podejmowanych przez organy administracji samorządowej i wskazanych przedsiębiorców.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2021 r. w sprawie szkolenia obronnego.
HNS i CIMIC
Koordynacja zadań w ramach wsparcia państwa gospodarza (HNS) udzielanego wojskom sojuszniczym, przemieszczającym się lub stacjonującym na terenie województwa. Realizacja zadań w ramach współpracy cywilno-wojskowej z organami wojskowymi.
Przygotowanie podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa
Realizacja zadań związanych z przygotowaniem i wykorzystaniem podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa, ich koordynacja na terenie województwa lubelskiego.
Rozdział dotacji na realizację wybranych zadań obronnych.
Przydzielanie i rozliczanie dotacji celowych, na realizację ćwiczeń doskonalących oraz treningów Akcji Kurierskiej w Administracji Publicznej.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2021 r. w sprawie szkolenia obronnego.