Już za miesiąc #CodeWeek2020!
10.09.2020
To już ostatnia prosta. Dokładnie za miesiąc rusza największe w Europie święto programowania. Jak co roku nie wyobrażamy sobie, aby Was na nim zabrakło. Zapraszamy!
Programowanie, kodowanie? – to nie dla mnie, nie znam się na tym, to na pewno bardzo skomplikowane. Nadal myśli tak wiele osób. A jest zupełnie inaczej! Aby zacząć naukę programowania nie potrzeba wiele. Nie ma też górnej granicy wieku. W sumie wystarczą tylko dobre chęci.
Daj sobie szansę
Trwający dwa tygodnie Europejski Tydzień Kodowania (CodeWeek2020) to świetna okazja, by zmienić zdanie o programowaniu i dać sobie szansę na zdobycie nowych kompetencji. To inicjatywa, organizowana z myślą o osobach w każdym wieku, każdej profesji, o różnych zainteresowaniach. Jeśli do tej pory nawet nie słyszeliście o programowaniu – CodeWeek jest dla Was. Jeśli pracujecie w branży – CodeWeek jest dla Was. Jeśli macie 6, 13, 27, 50, a może 70 lat – CodeWeek jest dla Was!
Co więcej, aby się zaangażować nie potrzebujecie nowoczesnego sprzętu, za udział nie musicie płacić, wystarczą chęci. Przekonaliśmy Was, że warto wziąć udział w Europejskim Tygodniu Kodowania? Mamy nadzieję, że tak. Zapamiętajcie więc te daty – 10-25 października. To właśnie wtedy odbywa się tegoroczna edycja CodeWeek.
Być może nie wiecie, ale jak do tej pory Polska świetnie sobie radzi w organizacji tej inicjatywy. Mimo, że ten rok jest inny (w wielu kwestiach dużo trudniejszy, niż ubiegły), nie poddajemy się – w 2020 r. także chcemy zawalczyć o miejsce w europejskiej czołówce.
Jeśli wspólnie się o to postaramy, na pewno się uda! Gotowi na przygodę z programowaniem? Zaczynamy!
Wideo
Co by tu zorganizować...?
Ideą Europejskiego Tygodnia Kodowania jest przede wszystkim promocja nauki programowania, ale i zaangażowanie państw w organizację możliwie największej liczby wydarzeń związanych z programowaniem. No właśnie – związanych z programowaniem, a nie czysto programistycznych.
Chodzi więc nie tylko o warsztaty programowania, ale i o inicjatywy, na których będziemy np. ćwiczyć logiczne myślenie, rozwiązywać zagadki, itp. Takim wydarzeniem mogą być też lekcje informatyki, turniej gier planszowych, spotkanie z seniorami, na którym wytłumaczycie im jak korzystać z internetu... Nie ma wymogów dotyczących liczby uczestników, ani scenariusza. Ważne, aby wydarzenie promowało szeroko pojęte programowanie i związane z nim umiejętności.
W tym roku ważne też, aby wydarzenie było bezpieczne – dlatego zachęcamy Was do organizacji inicjatyw online. Oczywiście jeśli chcecie spotkać się „na żywo” – świetnie. Pamiętajcie jednak o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Jeśli macie już pomysł, jaką inicjatywę zorganizować – nie zwlekajcie, od razu zarejestrujcie ją na stronie codeweek.eu/add
To bardzo ważne! Tylko zarejestrowane wydarzenia są brane pod uwagę w klasyfikacji państw pod kątem największej liczby zorganizowanych inicjatyw. W ubiegłym roku zajęliśmy w tym rankingu drugie miejsce. Byłoby świetnie, gdybyśmy w tym roku wypadli równie dobrze.
Zarejestrowanie wydarzenia trwa tylko chwilę. Jeżeli jednak mielibyście jakiekolwiek problemy czy wątpliwości związane z tym procesem, zajrzyjcie na koduj.gov.pl. Znajdziecie tam garść przydatnych informacji i odpowiedzi na wiele pytań.
Daj się zainspirować
Na koduj.gov.pl znajdziecie też wiele... inspiracji. Pamiętajcie – to nie jest tak, że możecie zorganizować tylko jedną inicjatywę. To od Was zależy, czy zorganizujecie ich trzy, pięć, a może i dziesięć! Jeśli uważacie, że na tyle wydarzeń nie macie pomysłu, przychodzimy z pomocą!
Na koduj.gov.pl znajdziecie publikację, w której zebraliśmy mnóstwo pomysłów na wydarzenia online. Przeczytacie w niej m.in. z jakich narzędzi internetowych skorzystać podczas wydarzenia online, czy jak promować swoje wydarzenia w mediach społecznościowych!
Przeczytajcie też artykuł „Inspiracje CodeWeek2019”. Na pewno Was natchnie.
Zależy nam, abyście byli nie tylko zainspirowani, ale i zmotywowani. Dlatego ogłosiliśmy konkurs „1000 pierwszych inicjatyw online”! Jak sama nazwa wskazuje – przygotowaliśmy nagrody dla organizatorów tysiąca pierwszych zarejestrowanych wydarzeń. Te nagrody to maty do programowania.
Zasady konkursu są bardzo proste! Wystarczy - w ramach #CodeWeek2020 - zorganizować wydarzenie online, a następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy. Spieszcie się – chętnych do wygranej nie brakuje.
Pytaj, pisz
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące Europejskiego Tygodnia Kodowania, jesteśmy do Waszej dyspozycji. Napiszcie do nas na adres programowanie@mc.gov.pl. Zrobimy wszystko, by pomóc.
Zaglądajcie też na nasze media społecznościowe, w których niemal każdego dnia publikujemy inspiracje, motywacje i inne ważne informacje związane z #CodeWeek2020 – Facebook i Instagram.
Zaczynamy więc wielkie odliczanie i za miesiąc widzimy się na Europejskim Tygodniu Kodowania.
Bądźcie z nami!
************
Materiał został przygotowany w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020. Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik.