W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nauczycielu, poprowadź lekcje online!

12.03.2020

Zawieszenie zajęć w szkołach to spore wyzwanie dla nauczycieli. Nie znaczy to jednak, że uczniowie są skazani na przymusową przerwę w nauce. Odpowiedzią jest praca zdalna. Tak, przyda się również w edukacji.

Dziewczyna siedząca przy biurku z tabletem.

Podstawa pracy zdalnej, czyli mówiąc prościej, pracy z domu, to komputer i dostęp do internetu (przyda się też telefon). Większość z nas, nawet jeśli w ograniczonym zakresie, korzysta z nich na co dzień. Dzięki nim zajęcia szkolne można poprowadzić online. Nowe technologie pozwalają na różne sposoby komunikacji, ale też na wymianę plików czy ich wspólne przechowywania. Z wielu rozwiązań Twoi uczniowie korzystają zresztą na co dzień. 

Kanały komunikacji

Najpopularniejsze i podstawowe rozwiązania wykorzystywane w pracy na odległość to poczta elektroniczna, narzędzia konferencyjne, komunikatory internetowe oraz coraz powszechniejsze narzędzia pracy grupowej. Poniżej podpowiadamy, jak wykorzystać nowoczesne narzędzia w prowadzeniu lekcji online. 

Znane i proste

Po pierwsze, wspomniany już e-mail. Teraz ma go praktycznie każdy. Jeśli do tej pory nie miałeś potrzeby z niego korzystać, to dobry moment, żeby go założyć. Na wielu portalach dostęp do poczty elektronicznej jest bezpłatny. Zakładasz konto, ustalasz hasło i już możesz komunikować się z innymi. Musisz tylko pamiętać swój adres i hasło.
Dla grupy większej niż kilka osób, a tak jest w przypadku każdej klasy, można założyć prostą listę mailową. To najprostszy sposób na przesyłanie przez uczniów prac domowych.

Dziennik elektroniczny

Pamiętaj, że dzienniki elektroniczne, wykorzystywane powszechnie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, dają możliwość komunikacji z uczniami i ich rodzicami. Za ich pośrednictwem można nie tylko wystawiać oceny, ale również zadawać pracę domową, wyznaczać lektury do przeczytania oraz przesyłać linki do różnych materiałów edukacyjnych dostępnych w internecie. Poinformuj rodziców, żeby regularnie sprawdzali informacje publikowane w dziennikach elektronicznych.

Chmura, ale nie deszczowa

Korzystając z możliwości, jakie daje internet, można pracować na konkretnych dokumentach wspólnie z uczniami. A wszystko to online. Co ważne, wszystko można tak skonfigurować, by dostęp do plików miały tylko wyznaczone przez Ciebie osoby. Niektóre dokumenty może widzieć tylko nauczyciel i uczeń, a inne - cała klasa. Znani, choć niejedyni, dostawcy takich usług to: Google Dysk, Microsoft One Drive lub Dropbox. Konta na tych platformach można założyć za darmo. To przykłady – podobne usługi oferują także inne firmy.

Słyszymy się i widzimy

Podczas standardowych lekcji mamy możliwość bezpośredniego kontaktu z naszymi uczniami. Rozmawiamy w grupie, widząc się i słysząc. Brak zajęć w szkolnej placówce nie wyklucza jednak podobnego kontaktu. Na pomoc przychodzą nam darmowe narzędzia telekonferencyjne. Dzięki nim możemy prowadzić wieloosobowe widekonferencje, a nawet dzielić się zawartością naszego ekranu z pozostałymi uczestnikami. To trochę tak, jak byśmy pokazywali coś na tablicy. Wszystko to dzieje się w czasie rzeczywistym.
Do takich narzędzi należą: Skype, Microsoft Teams, YouTube czy Google Hangouts Meet. To przykłady – podobne usługi oferują także inne firmy.

Czat z uczniem

Dzisiejsza młodzież żyje online. Młodzi ludzie mają media społecznościowe w małym palcu. Na co dzień kontaktują się ze swoimi rówieśnikami za pomocą np. Facebooka. Korzystają też z komunikatorów takich, jak Messenger czy WhatsApp. To aplikacje, które można zainstalować na swoim smartfonie i w realnym czasie porozumiewać się z naszymi uczniami. Również i te aplikacje dają możliwość stworzenia grupy, w której znajdzie się np. cała klasa. W jednym momencie, dzięki kilku kliknięciom możemy wskazać uczniom konkretne zadania, np. przeczytanie fragmentu tekstu czy napisania wypracowania.
Zapoznaj się z samouczkami, dzięki którym dowiesz się, jak wykorzystywać narzędzia serwisu Facebook w pracy zdalnej z uczniami. Są to przede wszystkim:

  • grupy, dzięki którym łatwo stworzysz przestrzeń komunikacji ze wszystkimi zaproszonymi do danej grupy uczniami, oraz
  • wydarzenia, dzięki którym łatwo zorganizujesz wirtualne spotkanie ze swoją klasą.

Wsparcie online

Konieczność zawieszenia zajęć szkolnych spowodowała, że do akcji udostępniania za darmo swoich narzędzi włączyły się też znane międzynarodowe firmy takie jak Google, Microsoft czy Cisco. Z ich rozwiązań do pracy zdalnej na co dzień korzystają nawet największe światowe korporacje. Oto przykłady – wybranych, choć niejedynych – dostępnych rozwiązań.

Narzędzia pracy zdalnej

Nie rekomendujemy korzystania z narzędzia Zoom w nauczaniu zdalnym w związku z licznymi przypadkami zakłóceń lekcji. Poniżej proponujemy inne narzędzia, które oferują bezpieczne środowisko nauczania podczas zawieszenia działalności szkół. 


  • Office 365

Microsoft Office to pakiet aplikacji biurowych, który jest znany większości użytkownikom komputerów. Ale firma ta ma też tzw. pakiet 365, dedykowany szkołom, jako rozwiązanie do zdalnego nauczania. Większość placówek i tak z nich korzysta.
W ramach bezpłatnego pakietu Office 365 materiały i zadania możesz udostępniać w trybie online i porozumiewać przy pomocy zdalnych komunikatorów. Możesz pracować zarówno z całą klasą, jak i indywidualnie, z wybranym uczniem. Możesz online publikować materiały edukacyjne lub prowadzić zajęcia zdalnie, w formie interaktywnej. Zapoznaj się z samouczkiem, jak korzystać z bezpłatnego pakietu Microsoft Office 365 do celów edukacyjnych. Obejrzyj film – pokazano na nim, jak zalogować się po raz pierwszy do usługi i jak ją skonfigurować.

  • Microsoft Teams

To narzędzie wymieniliśmy już wcześniej. Teraz nieco więcej na jego temat. Możesz z niego korzystać wraz z uczniami, by uczyć, komunikować się i współpracować. Również tutaj materiały i zadania możesz publikować online. Twoi uczniowie mogą mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca. Ty, zaś jako nauczyciel, możesz przeglądać i sprawdzać prace uczniów i przesyłać im informacje zwrotne. Aplikacja ma też takie funkcje jak prezentacja i tablica cyfrowa. Podczas zajęć możecie komunikować się za pomocą tablicy przy użyciu tekstu pisanego, audio lub wideo. Lekcja może być też nagrywana i odtworzona w trybie offline w dowolnym momencie.

  • G Suite dla Szkół i Uczelni

G Suite dla Szkół i Uczelni umożliwia bezpłatny dostęp do narzędzi umożliwiających efektywną pracę zdalną pomiędzy nauczycielami i uczniami. W ramach pakietu, nauczyciele mają możliwość prowadzić interaktywne zajęcia online przy pomocy narzędzia Hangouts Meet, dzielić się plikami oraz komunikować z uczniami. G Suite jest dostępny dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych i uczelni wyższych. Aby usprawnić dostęp pakietu G Suite dla Szkół, przygotowujemy przyśpieszony proces rejestracji.
Sprawdź ​​​​​​warunki uzyskania dostępu do usługi. 
Przez proces rejestracji przeprowadzi Ci krok po kroku film-tutorial.  

  • STEM dla każdego! Arcyprosty początek i nieskończone możliwości! Warsztat online prowadzony w ramach Amazon STEM Kindloteka

Skrót STEM pochodzi od pierwszych liter angielskich wyrazów Science - Nauka, Technology - Technologia, Engineering - Inżynieria, Math - Matematyka. Edukacja STEM polega na łączeniu aktywności z zakresu przynajmniej dwóch dyscyplin, ale jest również filozofią zdobywania wiedzy w taki sposób, w jaki odbywa się to wszystko w normalnym życiu. Warsztat online pozwoli każdemu uczestnikowi rozpocząć prace nawet z najmłodszymi dziećmi. Każdy z webinarów Amazon STEM Kindloteka będzie przedstawiał inne treści, pomysły i eksperymenty - zapraszamy na wszystkie!

Webinaria Amazon STEM
Czas trwania: 90 minut
Dla kogo: Dla wszystkich chętnych edukatorów, nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców
Gdzie: STEM Kindloteka dla Każdego! (logowanie)
Kiedy: 16 marca, godz. 20:00 cz. 1, 18 marca, godz. 10:00 cz. 2, 20 marca, godz. 16:00 cz. 3

Warsztaty tematyczne

Temat: Koduj z Amazon STEM Kindloteką - zabawy na papierze!
Opis: Nauka programowania to nie tylko skomplikowane algorytmy i ślęczenie przed komputerem! Zapraszamy na spotkanie, na którym dowiecie się jak zorganizować fantastyczne zajęcia, na które potrzebne będą tylko kartki papieru, coś do pisania i otwarta głowa.
Czas trwania: 90 minut
Dla kogo: Dla wszystkich chętnych edukatorów, nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców
Gdzie: STEM Kindloteka dla Każdego! (logowanie)
Kiedy: 24 marca, godz. 17:00
        

Temat: Koduj ze STEM Kindloteką - rodzinne programowanie ze Scratchem Jr 
Opis: Chociaż aplikacja Scratch Jr kojarzy się raczej z nauką kodowania dla najmłodszych, postaramy się pokazać, że świetnie nadaje się również do działań międzypokoleniowych. Jak wykorzystać jego potencjał na lekcjach i na różne okazje? Tego dowiecie się na naszym spotkaniu!
Czas trwania: 90 minut
Dla kogo: Dla wszystkich chętnych edukatorów, nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców
Gdzie: STEM Kindloteka dla Każdego! (logowanie)
Kiedy: 26 marca, godz. 17:00

  • Cisco Webex

To możliwość organizacji spotkania nawet dla stu uczestników (np. kilku klas) oraz nielimitowany czas jego trwania. Dzięki aplikacji możesz prowadzić zajęcia na odległość.

Więcej informacji:
Bezpłatne webinaria prowadzone w języku polskim – rejestracja  
Instrukcja dla nauczycieli 
Instrukcja dla uczniów 
Jak zacząć pracę z Cisco Webex 
Zabezpiecznie pracowników zdalnych

  • Cisco Webex - bezpłatne wsparcie dla pedagogów w zakresie użytkowania platformy

Wolontariusze IBM Poland i Cisco oferują bezpłatne wsparcie dla pedagogów w zakresie użytkowania platformy Cisco Webex. Wystarczy zarejestrować szkołę, a wolontariusz się z Tobą skontaktuje i pomoże bezpłatne konto na platformie oraz pokaże, jak poprowadzić lekcję. Organizując zdalne sesje w trybie telepracy, wolontariusze będą też mogli zapewnić nauczycielom podstawowe wsparcie techniczne. Cisco Webex to kompletne rozwiązanie do współpracy. Oferuje nie tylko wideokonferencje, ale także możliwość udostępniania pulpitu i aplikacji, zasobów multimedialnych i ankiet. A wszystko w czasie rzeczywistym. Funkcjonalności rozwiązania pozwalają stworzyć wirtualną klasę, w której uczniowie po otrzymaniu zaproszenia uczestniczą w zajęciach bez potrzeby posiadania konta użytkownika, a nauczyciel zarządza lekcją z osobistego „wirtualnego pokoju". Może kontrolować dźwięk: zadawać pytania uczniom, moderować odpowiedzi, wyciszając mikrofon, kiedy tego potrzebuje, czy nagrać lekcję, żeby ją odtworzyć lub udostępnić później.

To innowacyjna platforma łącząca środowiska akademickie i biznesowe. Pierwotnie dedykowana studentom i wykładowcom sprawdza się również w szkłach ponadpodstawowych, w tym branżowych przyczyniając się do niwelowania słabego praktycznego przygotowania absolwentów do pracy. 

Narzędzie pomaga wykładowcom tworzyć praktyczne sylabusy, studentom IT rozwijać pożądane na rynku kompetencje, a firmom budować zaplecze kadrowe według indywidualnych potrzeb biznesowych. Universality jest w pełni bezpłatna dla studentów i wykładowców. Wśród wielu cech rozwiązania warto podkreślić możliwość przeniesienia swoich zajęć do świata cyfrowego, dzięki czemu możesz prowadzić zajęcia w czasie epidemii. Ponadto Universality oferuje ponad 2000 gotowych zadań z tematyki IT.

Proste poradniki wideo

Zachęcamy do zapoznania się z prostymi poradnikami wideo, dzięki którym dowiesz się, jak wykorzystać narzędzia internetowe w pracy zdalnej z uczniami. Są tu zarówno instrukcje, które pozwolą Ci przenieść lekcję na grupę na Facebooku, jak też ocenić pracę swoich uczniów zdalnie. Wszystkie dostępne są nieodpłatnie w serwisie YouTube. 

Filmy zostały przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK oraz przez Fundację Orange w ramach projektu Lekcja: Enter.

Przydatne programy

Jest to pakiet biurowy i następca OpenOffice. Na pakiet składa się kilka programów, które razem tworzą wolne i darmowe rozwiązanie. Użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Wytworzone dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a ponadto są kompatybilne z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X.

To pakiet oprogramowania edukacyjnego z licznymi aktywnościami dla dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Program obecnie zawiera około 100 ćwiczeń. Pakiet pozwala w przyjazny sposób przyswoić obsługę komputera, podstawy malowania i rysowania oraz zasady algebry. GCompris jest pakietem edukacyjnym wydanym na wolnej licencji.

To edukacyjny język obiektowy, stworzony jako narzędzie do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania. Scratch umożliwia łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki. Programowanie odbywa się w sposób wizualny - elementy języka mają kształt puzzli, a poprzez przeciąganie mogą być układane w określonym porządku. W ten sposób tworzy się kod przypisany określonemu obiektowi. Obiekty mogą reagować na zdarzenia zewnętrzne. Wygląd postaci przypisanych do obiektów można wybierać z zasobnika, tworzyć lub importować z zewnątrz. Istnieje implementacji tego języka.

To bardzo wszechstronny język używany zarówno przez zawodowców, jak i początkujących programistów. Dzięki swojej bardzo uproszczonej składni, jest uważany za jeden z najłatwiejszych do opanowania języków programowania. Działa na systemach Window, OS X i Linux, a także edukacyjnych laptopach i Raspberry Pi. Ma on szerokie zastosowanie, dlatego zarówno dzieci, jak i dorośli mogą stworzyć w nim ciekawe i angażujące projekty. Może być używany m.in. do tworzenia gier wideo, frameworków internetowych i wielu projektów obliczeń naukowych i numerycznych.

To bezpłatny program, który pozwala tworzyć różnorodne obrazy, reprodukcje, fotomontaże, a także proste animowane grafiki jak również zmieniać rozmiary i wycinać fragmenty zdjęć, dokonywać różnych operacji na kolorach, łączyć obrazy stosując warstwy oraz dokonywać konwersji różnych formatów plików graficznych. Ma bogaty elastyczny interfejs, który łatwo dostosować do swoich potrzeb i wykonywanego zadania oraz bogaty zestaw narzędzi. Program nadaje się już do pracy dla klas starszych szkoły podstawowej.

To system operacyjny, który bazuje na systemie Linux Mint – wolnym i otwartym oprogramowaniu, które jest dostępne dla każdego i może być uruchamiany z płyty DVD lub z urządzenia USB/Pendrive.

 

Polecamy również śledzenie informacji udostępnianych przez organizacje zrzeszające nauczycieli, gdzie publikowane są rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych. Jedną z takich grup są Superbelfrzy. Na tej stronie znajdziemy np. przydatny wykaz platform edukacyjnych, które mogą pomóc w prowadzeniu kreatywnych zajęć zdalnych (wykaz przygotowała Zyta Czechowska). 

Zasoby i treści

Wiemy już, jakie kanały komunikacji i narzędzia pracy zdalnej możemy wykorzystać. Teraz podpowiemy, czym i jak wypełnić lekcje zdalne treścią. Poniżej garść wskazówek i inspiracji. Serwisy, z których można czerpać pomysły, ale i korzystać z ich gotowych zasobów. Oto tylko niektóre z bogatej oferty dostępnej w internecie.

Epodreczniki.pl

Epodreczniki.pl to darmowe narzędzie edukacyjne oferujące nauczycielom i uczniom materiały dydaktyczne oraz środowisko, które pozwala tworzyć i współtworzyć nowe treści, dzielić się nimi z uczniami, przygotowywać testy sprawdzające oraz śledzić postępy, a nawet prowadzić indywidualną pracę z uczniem.

Materiały dostępne na platformie są:

  • bezpłatne
  • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
  • udostępniane na otwartej licencji Creative Commons, zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli, co oznacza, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować czy kopiować,
  • dostępne z różnych urządzeń (komputera, laptopa, tabletu, smartfona),
  • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji: 

  • e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
  • dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów (w tym filmy edukacyjne czy audiobooki),
  • przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.

Na platformie zamieszczone są krótkie filmy instruktażowe informujące, jak można z niej korzystać.
Oprócz możliwości korzystania z gotowych e-materiałów platforma oferuje nauczycielom narzędzia do tworzenia własnych materiałów edukacyjnych i dzielenia się nimi. Dostępny na platformie (dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników) edytor treści dla nauczycieli i uczniów to narzędzie do tworzenia treści edukacyjnych przystosowanych do urządzeń mobilnych. 
Nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są użytkownikami zarejestrowanymi. 

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej uczniowie i nauczyciele znajdą materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.

Materiały dotyczące egzaminu ósmoklasisty

Materiały dotyczące egzaminu maturalnego

Scholaris

Scholaris to portal wiedzy dla nauczycieli zawierający bezpłatne zasoby edukacyjne, które są dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne ze wszystkimi tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami. Portal zawiera około 28 tys. pojedynczych interaktywnych materiałów, pomocnych w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne czy filmy. Wszystkie opublikowane na portalu treści, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, stanowią merytorycznie materiał, który może być wykorzystany w pracy zarówno przez ucznia, jak i przez nauczyciela. 

Wyszukiwanie jest możliwe zarówno dla aktualnej, jak i poprzedniej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Po wejściu na portal i wybraniu zakładki Nowa podstawa użytkownik przenosi się do tej części, w której zasoby z etapu wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej oraz klas IV-VIII szkoły podstawowej przypisano do obecnie obowiązującej podstawy programowej.
Wyszukiwarka pozwala na filtrowanie zasobów według etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.

Lektury.gov.pl

Lektury.gov.pl to portal internetowy, na którym dostępna jest większość lektur szkolnych znajdujących się w domenie publicznej. Użytkownicy w łatwy i przyjazny sposób mogą zapoznać się z szerokim wyborem lektur, zarówno z zasobów przeznaczonych dla szkół szkoły podstawowej, jak i ponadpodstawowych. Użytkownik może wybrać spośród kilku formatów plików, może zatem przeczytać lekturę na komputerze, na smartfonie albo na czytniku.
Największą zaletą serwisu jest to, że wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta i logowania. Dzięki temu wirtualna biblioteka przed każdym stoi otworem.

Włącz Polskę!

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci uczących się za granicą. Mają formę internetowego podręcznika „Włącz Polskę!”. To zbiór zasobów edukacyjnych stworzonych do budowy podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie. Strona internetowa, na której znajduje się podręcznik, jest narzędziem pozwalającym tworzyć zindywidualizowane zestawy treści dostosowane do wieku i poziomu znajomości języka polskiego uczniów. Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski. 

Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do Internetu. 

Biblioteka cyfrowa POLONA

Biblioteka cyfrowa POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator POLONY, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane za pomocą najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Zdigitalizowane i udostępniane w POLONIE zbiory każdego dnia powiększają się o nawet 2 tys. obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek.
W POLONIE można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Kronikę Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne: pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

Khan Academy

Khan Academy to platforma dedykowana kształceniu przez internet, na której znajdują się przede wszystkim materiały z zakresu matematyki, nauk ścisłych oraz programowania, ale również z historii, historii sztuki i ekonomii. Misją Khan Academy jest zapewnienie wszystkim i wszędzie bezpłatnej światowej klasy edukacji. Wszystkie materiały są tworzone i tłumaczone przez wysokiej klasy ekspertów, a treści edukacyjne powstają we współpracy z takimi ośrodkami jak NASA, The Museum of Modern Art, California Academy of Sciences i MIT. Na platformie dostępne są praktyczne ćwiczenia i filmy instruktażowe. Nauczyciele mogą też skorzystać z możliwości założenia konta umożliwiającego pracę z grupą uczniów oraz śledzenie ich postępów w nauce.

Więcej informacji o tym, jak korzystać z Khan Academy.

Ninateka

Ninateka to serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Łącznie  dostępnych jest ponad 7 tys. plików audio i wideo, wszystkie są bezpłatne, wolne od reklam i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.
Dla zainteresowanych serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym. Zyskują też dostęp do scenariuszy lekcji, ułatwiających prowadzenie zajęć. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele prowadzący zajęcia z języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz zajęcia dodatkowe, np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

Muzykoteka Szkolna

Muzykoteka Szkolna to serwis edukacyjny przygotowany na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wydawany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Zadaniem tego serwisu jest kształcenie odbiorców muzyki oraz aktywnych uczestników kultury, a także podniesienie poziomu powszechnej edukacji muzycznej w Polsce. 
To nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Jego celem jestdotarcie do jak największej liczby nauczycieli oraz animatorów kultury i przekazanie im kompetentnego zestawu informacji, a także narzędzi, którymi można posłużyć się podczas lekcji muzyki w szkole podstawowej i ponadpodstawowej oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych i dodatkowych. W serwisie dostępnych jest blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów można korzystać bez logowania albo – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.

Biblioteka Cyfrowa ORE

Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji  gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik oferuje nauczycielom gotowe scenariusze lekcji, eksperymenty, webinaria i inne inspirujące materiały edukacyjne. Powstały we współpracy z ekspertami, naukowcami, edukatorami i nauczycielami, którzy dzielą się praktyczną wiedzą w programach Nauka dla Ciebie, Szkoła bliżej nauki, Klub Młodego Odkrywcy czy ESERO - programu powstałego z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA.Inspiracje znajdują się w zakładce  Dla nauczycieli #Kopernikwdomu na głównej stronie CNK.

Kopernik na swoim Facebooku codziennie publikuje propozycje wartościowych aktywności, którymi można zająć dzieci w domu, ale i wykorzystać w pracy z uczniami. Dla osób niekorzystających z Facebooka zbiera te materiały i umieszcza na swojej stronie www, w odrębnej zakładce: #Kopernikwdomu – Eksperymentuj samodzielnie.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami w zakładce: Eksperymentuj samodzielnie #Kopernikwdomu 

Przystanek Historia

Przystanek Historia ​​​​oraz inne portale tematyczne IPN to elementy edukacji historycznej, którą zajmuje się Biuro Edukacji Narodowej, część Instytutu Pamięci Narodowej. Zadaniem Biura jest upowszechnianie historii Polski w kraju i za granicą w formie działań edukacyjnych i wystawienniczych. Celem BEN jest popularyzacja wiedzy historycznej dotyczącej Polski w XX wieku, tak aby pamięć o wydarzeniach z jej dziejów była żywa obecnie i aby została przekazana kolejnym pokoleniom. Edukacja historyczna prowadzona przez IPN obejmuje kompleksowe działania skierowane do odbiorcy w każdym wieku, od uczniów szkoły podstawowej, przez młodzież i nauczycieli, po wszystkich dorosłych Polaków, a także cudzoziemców. Materiały edukacyjne tworzone przez Biuro Edukacji Narodowej IPN są dostosowane do poziomu wiedzy odbiorców w kraju i za granicą. 

Learnetic

Serwis Learnetic, prowadzony przez polską firmę, jest miejscem, w którym można znaleźć wiele treści edukacyjnych do wykorzystania w pracy zdalnej z uczniami. Są tam kursy związane z przedmiotami szkolnymi, ale nie tylko. Kursy dostępne nieodpłatnie znajdziesz na tej stroniePoza kursami możesz też skorzystać z nowoczesnej platformy edukacyjnej Dzwonek.pl, która wspiera edukację zdalną, oferując szereg narzędzi do komunikacji i zarządzania procesem edukacyjnym oraz udostępniając olbrzymi zbiór cyfrowych materiałów edukacyjnych. Jeśli sam tworzysz zasoby edukacyjne, możesz się nimi podzielić, korzystając z portalu eKreda.pl, na którym nauczyciele tworzą ogólnodostępne lekcje interaktywne.

Edukator.pl

Edukator.pl to nowoczesny serwis edukacyjny. Wystarczy się zarejestrować, aby otrzymać dostęp do własnego wirtualnego dysku, który pozwala gromadzić i porządkować cyfrowe materiały dowolnego formatu, a przede wszystkim w łatwy i intuicyjny sposób tworzyć własne treści, komunikować się z innymi i publikować najlepsze dzieła.

Innymi słowy jest to narzędzie idealne do pracy własnej. Nauczycielom może ono dostarczyć wiele wyjątkowych rozwiązań, gotowych materiałów, narzędzi. Szkoły mogą tworzyć własne zasoby cyfrowe. Co równie ważne, jeśli nie najważniejsze to fakt, iż stworzone materiały, w tym prezentacje, testy, kursy, krzyżówki czy filmy można publikować i wymieniać się nimi z innymi. Moduł grup pozwala nie tylko na dzielenie się materiałami, ale można z jego pomocą prowadzić fakultety, zajęcia dodatkowe, grupy seminaryjne, ćwiczeniowe, klasy, koła przedmiotowe, grupy językowe.

Dla polskich szkół, nauczycieli, uczniów, pasjonatów serwis jest darmowy i otwarty. 

Platforma Cyfrowa PAN Biblioteki Kórnickiej

Platforma Cyfrowa PAN Biblioteki Kórnickiej  to wartościowy serwis powstały w ramach projektu unijnego „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”.  W ramach projektu opracowano i udostępniono wiele tysięcy zasobów naukowych Biblioteki Kórnickiej PAN. Dostępne są liczne dokumenty, rękopisy, mapy, kolekcje malarstwa i inne bezcenne, często unikatowe na skalę światową, zbiory Biblioteki.

Ponadto dla nauczycieli przygotowano materiały (scenariusze lekcji, prezentacje) do przeprowadzenia zajęć zdalnych na różnych poziomach edukacji:

Scenariusze i prezentacje

Projekty

{"register":{"columns":[]}}