W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa wersja usługi Jakość powietrza w aplikacji mObywatel

12.09.2024

11 września br. do aplikacji mObywatel trafiła zaktualizowana wersja usługi Jakość powietrza. Wprowadzone zmiany sprawiają, że korzystanie z tej funkcji będzie jeszcze bardziej użyteczne. Jakie nowości czekają na użytkowników? 

Sprawdź nową jakość powietrza

Usługa Jakość powietrza została wprowadzona do aplikacji mObywatel w II połowie 2023 roku. Był to ważny moment w historii zmian w aplikacji, bo tego samego dnia w mObywatelu pojawiły się aż trzy ważne usługi – obok Jakości powietrza były to Wybory i Historia pojazdu.  

Prace nad usługą Jakość powietrza w mObywatelu rozpoczęły się w lipcu 2023 roku. Wtedy to właśnie w Centralnym Ośrodku Informatyki podjęto działania służące przeniesieniu danych o stanie powietrza, mierzonych w szkołach i przedszkolach, do naszej sztandarowej aplikacji. Dane te opierają się o projekt ESA NASK.  

Jakie funkcje można było znaleźć w Jakości powietrza dotychczas? 

Poprzednia wersja Jakości powietrza pozwalała użytkownikowi na wybranie jednego punktu pomiarowego, na podstawie którego można było ocenić stan powietrza w danej okolicy. Użytkownik miał możliwość udostępnienia usłudze danych o swojej lokalizacji oraz wskazania na mapie punktu, który najbardziej odpowiadał mu w jego regionie.  

Punkty te były oznaczone dobrze widocznymi czerwonymi pinezkami; ich kolor nie odzwierciedlał jednak stanu powietrza w danym punkcie pomiarowym. Po wskazaniu jednego punktu użytkownik miał na niego podgląd od razu po wejściu w usługę. Na specjalnej plakietce widoczny był między innymi łatwy w identyfikacji emotikon.  

Przedstawiał on twarz wyrażającą pozytywne emocje, gdy jakość powietrza była wysoka, a negatywne, gdy nie spełniało ono norm. Emotikon był też odpowiednio zabarwiony – kolor zielony oznaczał bardzo dobrą jakość powietrza, a inne kolory (od pomarańczowego, przez odcienie czerwieni po niebieski i czarny) wskazywały, że jakość ta spada, a nawet może być niebezpieczna dla zdrowia.  

Jakie funkcje pojawiły się w usłudze w najnowszej aktualizacji? 

Od momentu wprowadzenia do mObywatela usługa Jakość powietrza nie przechodziła dużej aktualizacji. Zmieniło się to właśnie teraz. Oto pięć wybranych zmian, które pojawiły się w najnowszej wersji Jakości powietrza:  

  • podobnie jak w przypadku emotikonu, punkty pomiarowe na mapie są kolorowane względem oceny jakości powietrza,  
  • jeżeli użytkownik nie dał aplikacji mObywatel dostępu do lokalizacji urządzenia, zobaczy komunikat, który go o tym poinformuje i da możliwość przejścia do ustawień, by włączyć usługi lokalizacji,   
  • użytkownik może znaleźć swój punkt pomiarowy nie tylko poprzez manualne przeglądanie mapy; aktualizacja wprowadza wyszukiwarkę punktów pomiarowych,  
  • użytkownik zyskuje możliwość zapisania do dziesięciu ulubionych punktów pomiarowych,  
  • użytkownik zyskuje możliwość usunięcia wcześniej dodanego ulubionego punktu pomiarowego. 

Jak można pobrać najnowszą wersję Jakości powietrza? 

Aby móc korzystać z najnowszej wersji Jakości powietrza, należy pobrać aktualizację mObywatela oznaczoną jako 4.41 ze sklepów Google Play i App Store. Co ważne, aktualizacja jest wprowadzana stopniowo i może być niewidoczna u części użytkowników, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość. Każdy użytkownik będzie miał dostęp do uaktualnienia najszybciej, jak to możliwe. 

Zaznaczamy, że warto dbać o to, by zawsze korzystać z najnowszej wersji aplikacji mObywatel, nie tylko ze względu na zmiany w usługach, ale i na poprawki bezpieczeństwa oraz błędów. Chcemy, aby nasza sztandarowa aplikacja była jak najbardziej użyteczna i działała jak najlepiej, dlatego też stale nad nią pracujemy. 

Także w przypadku Jakości powietrza nie spoczywamy na laurach i planujemy kolejne zmiany dla wygody korzystania. Aby być z nimi na bieżąco, zachęcamy do śledzenia Aktualności na stronie Ministerstwa Cyfryzacji oraz strony info.mObywatel.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}