Pierwsza organizacja pozarządowa dołączyła do PWCyber
30.09.2020
W ramach Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie będziemy współpracować z Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń. To pierwsze tego typu porozumienie w tej formule partnerstwa.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i Mirosław Maj, prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń podpisali porozumienie o zacieśnieniu współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Fundacja dołącza zatem do kilkunastu firm technologicznych (polskich i zagranicznych), które zdecydowały się wspólnie z MC pracować nad podniesieniem poziomu cyberbezpieczeństwa w RP.
Nie tylko dla firm
- To ważny dzień nie tylko dla Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń oraz Ministerstwa Cyfryzacji. To jasny sygnał dla wszystkich naszych partnerów. Nie zamykamy się tylko i wyłącznie na współpracę z firmami technologicznymi. Formuła naszego programu partnerskiego jest otwarta dla wszystkich podmiotów, w tym także dla organizacji pozarządowych, które chciałby razem z nami pracować nad rozwojem systemu cyberbezpieczeństwa w Polsce – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Podpisanie umowy nastąpiło zaraz po zakończeniu ubiegłotygodniowych ćwiczeń KSC-EXE 2020, które to Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń współorganizowała wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i Naukową Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym.
Ćwiczenia sprawdzały sposób współpracy najważniejszych podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.
- Współpraca w obszarze cyberbezpieczeństwa pomiędzy administracją a organizacjami pozarządowymi jest nie tylko potrzebna, lecz wręcz konieczna. Przykładem takiej bliskiej współpracy są wspólnie przez nas zorganizowane pierwsze ćwiczenia sprawdzające funkcjonowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa - KSC-EXE 2020. Warto czerpać z wiedzy niezależnych ekspertów, dla których cyberbezpieczeństwo jest czymś więcej niż pracą – podkreślił Mirosław Maj, prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Udział Fundacji w PWCyber oznacza, że - w ramach partnerstwa - znacząco wzmocniony zostanie obszar edukacyjny i szkoleniowy.
Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń to organizacja pozarządowa działająca od 2010 r. W swoich statutowych zadaniach za główny cel stawia sobie prowadzenie działań edukacyjno-szkoleniowych w społeczeństwie, które w efekcie mają zwiększyć świadomość społeczną na zagrożenia związane z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii.
Fundacja jest także zaangażowana w budowanie potencjału naukowo-badawczego poprzez m.in. przygotowywanie zaawansowanych ekspertyz i analiz. Co więcej, od 2012 r. Fundacja organizuje międzysektorowe ćwiczenia cyberbezpieczeństwa o nazwie Cyber-EXE Polska.
Co oznacza bycie partnerem w PWCyber
Zawarte porozumienie obejmuje wszystkie obszary Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie:
- obszar informacyjny – przekazywanie informacji o incydentach i zidentyfikowanych cyberzagrożeniach,
- obszar edukacyjny – edukacja w zakresie bezpiecznej konfiguracji i eksploatacji urządzeń i usług,
- obszar szkoleniowy – szkolenia podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa (w szczególności administracji publicznej) w zakresie zwiększenia świadomości cyberbezpieczeństwa,
- obszar know-how – wymiana wiedzy na temat najnowszych narzędzi i rozwiązań przeznaczonych do podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa,
- obszar testów i certyfikacji – prowadzenie testów zabezpieczeń oraz przygotowanie do badań i certyfikacji cyberbezpieczeństwa.
Ministerstwo oraz partnerzy wzajemnie zobowiązują się do wymiany doświadczeń po to, by m.in. zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowych procesów, produktów i usług i podnieść świadomość użytkowników rozwiązań cyfrowych. Program jest zbieżny z celami Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024.