„Polska w zasięgu” – pierwszy raport z danymi z INTERNET.GOV.PL
15.07.2024
Przekonaj się jak wygląda dostęp do internetu szerokopasmowego w Twoim samorządzie! Pierwszy raport „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” jest już dostępny. To dla samorządów kopalnia wiedzy nie tylko o skali białych plam w ich jednostkach, ale również o planowanych inwestycjach i popycie na usługi szerokopasmowe. Jest to pierwsze tego typu opracowanie z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego (JST). Raport będzie publikowany cyklicznie w odstępach kwartalnych.
W jakim celu powstał raport „Polska w zasięgu”?
Czym innym jest wiedzieć, że „mamy braki w zasięgu” a czym innym zobaczyć to czarno na białym – w zestawieniu liczbowym, z dokładnością do pojedynczego punktu adresowego na terenie danej JST. To wiedza jaką powinien mieć każdy samorządowiec. Po co? Internet jest dziś nie tylko źródłem rozrywki, ale coraz częściej miejscem pracy, nauki czy narzędziem pozwalającym na załatwianie spraw urzędowych. Dostęp do sieci o odpowiedniej jakości staje się równie istotny jak dostęp do prądu, wody czy kanalizacji.
Od momentu udostępnienia systemu obywatelom, a więc od 1 stycznia 2023 r. do końca czerwca 2024 r. przez stronę internet.gov.pl, gdzie znajduje się System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS), zgłoszono ponad 97 tysięcy zapotrzebowań na dostęp do szybkiego internetu stacjonarnego. Ilu z nich dokonano w Twojej gminie/powiecie? Tego również dowiesz się z raportu „Polska w zasięgu”. Każde takie zgłoszenie może być dla JST impulsem do przygotowania ułatwień inwestycyjnych dla operatorów chcących podłączać białe plamy do szybkiego internetu. W celu usprawnienia współpracy na linii JST – przedsiębiorcy telekomunikacyjni, gminy mogą powoływać Koordynatorów Szerokopasmowych, którzy będą łącznikiem wszystkich zainteresowanych stron.
W raporcie można także znaleźć informacje dotyczące planów inwestycyjnych – czy i gdzie będą realizowane. To ważna wskazówka do planowania efektywniejszej pracy urzędu, np. poprzez przesuwanie pracowników do obsługi zwiększonej liczby wniosków związanych z procesem inwestycyjnym.
Skąd pochodzą dane w raporcie „Polska w zasięgu”?
Raport „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” przygotowano na podstawie danych zebranych według stanu na dzień 30 czerwca 2024 r. na stronie internet.gov.pl. System SIDUSIS prowadzony jest przez Ministra Cyfryzacji oraz Instytut Łączności – PIB.
Pozyskane dane mają wielką moc, dlatego Ministerstwo Cyfryzacji oraz IŁ – PIB chcą docelowo publikować raport co kwartał (według stanu na 31 marca, 30 czerwca, 30 września oraz 31 grudnia). W przyszłości ma on również obejmować dane dotyczące projektów finansowanych ze środków publicznych.
Co zawiera raport „Polska w zasięgu”?
W raporcie „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” prezentujemy dane dla całego kraju, które przedstawiają kompleksową informację o możliwościach uzyskania usługi dostępu do stacjonarnego internetu szerokopasmowego w budynkach lub nieruchomościach o urzędowo ustalonych adresach na obszarze całego kraju. Jest to pierwsze tego typu opracowanie z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego.
Oprócz kompleksowego raportu dla całej Polski publikujemy także 16 raportów, dla każdego województwa z osobna.
Jednak to nie wszystko. Dzięki dostępnym filtrom, każdy zarejestrowany na stronie internet.gov.pl samorządowiec będzie mógł wyselekcjonować interesujące go dane dla swojej gminy.
Pytania, sugestie?
Choć twórcy raportu dołożyli wszelkich starań, aby pierwsza publikacja raportu „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” była jak najbardziej dokładna oraz rzetelna – może zdarzyć się tak, że znajdą się w niej pewnie niejasności. Dlatego swoje uwagi, pomysły oraz propozycje jakie analizy powinny zostać przeprowadzone, aby kolejne edycje raportu były jeszcze bardziej użyteczne można przesyłać na adres sekretariat.DT@cyfra.gov.pl.
Materiały
Raport PolskaPolska.pdf 1.68MB Raport opolskie
Raport_opolskie.pdf 3.59MB Raport_podkarpackie
Raport_podkarpackie.pdf 5.90MB Raport_dolnośląskie
Raport_dolnośląskie.pdf 6.34MB Raport_kujawsko-pomorskie
raport_kujawsko-pomorskie.pdf 5.54MB Raport_lubelskie
Raport_lubelskie.pdf 7.21MB Raport_lubuskie
Raport_lubuskie.pdf 3.81MB Raport_łódzkie
Raport_łódzkie.pdf 6.33MB Raport_małopolskie
Raport_małopolskie.pdf 6.44MB Raport_mazowieckie
Raport_mazowieckie.pdf 9.95MB Raport_podlaskie
Raport_podlaskie.pdf 4.60MB Raport_pomorskie
Raport_pomorskie.pdf 4.89MB Raport_śląskie
Raport_śląskie.pdf 6.30MB Raport_świętokrzyskie
Raport_świętokrzyskie.pdf 4.45MB Raport_warmińsko-mazurskie
Raport_warmińsko-mazurskie.pdf 4.78MB Raport_wielkopolskie
Raport_wielkopolskie.pdf 7.72MB Raport_zachodniopomorskie
Raport_zachodniopomorskie.pdf 4.65MB