W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 25 mln wyświetleń internet.gov.pl

07.03.2024

Pod tym adresem znajdziecie publiczną i bezpłatną bazę danych, w której można sprawdzić, jakie usługi szerokopasmowe mogą być dostępne pod danym adresem oraz kto oferuje tam usługi. Możesz też zgłosić zapotrzebowanie na Internet oraz zweryfikować dane. Od 1 stycznia 2023 r. strona otwierana jest średnio ponad 50 tysięcy razy dziennie.

Logo Ministerstwa Cyfryzacji, Internet.gov.pl, laptop, na którego ekranie widać otwartą stronę Internet.gov.pl.

Portal internet.gov pozwala też na oznaczenie pustostanów i umożliwia także sprawdzenie, czy w danej okolicy operatorzy będą realizować plany inwestycyjne, zarówno ze środków publicznych jak i w ramach inwestycji komercyjnych. Informacja ta jest przydatna przede wszystkim dla osób, które planują budowę bądź zakup domu czy mieszkania i chcą mieć pewność, że będą mogli tam korzystać z internetu szerokopasmowego.

Bieżąca aktualizacja danych

Obowiązek aktualizacji albo przekazania oświadczenia o aktualności dotychczas przekazanych informacji realizowany jest przez podmioty do tego zobowiązane:

  • raz w miesiącu (do 10 dnia każdego miesiąca) – dla podmiotów posiadających poniżej 50.000 punktów adresowych w zasięgu,
  • raz w tygodniu (w każdy piątek) – dla podmiotów posiadających powyżej 50.000 punktów adresowych w zasięgu,
  • w przypadku planów inwestycyjnych – raz w miesiącu.

Jak zgłosić zapotrzebowanie?

W 2023 roku poprzez internet.gov.pl zgłoszono zapotrzebowanie na dostęp do Internetu ponad 55 tys. razy. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku mamy takich zgłoszeń już ponad 13 tys.

  • Aby zgłosić zapotrzebowanie, kliknij na głównej stronie internet.gov.pl „Zgłoś potrzebę dostępu do Internetu” lub znajdź na mapie konkretny adres, kliknij go (kółeczko pod numerem budynku) a następnie wybierz „Chcę Internet”.
  • Opcja „Zweryfikuj dane”, która służy zgłaszaniu ewentualnych nieprawidłowości w danych przekazanych przez operatorów.
  •  „Mój punkt adresowy” to nowa funkcja systemu, dzięki której system będzie wysyłał nam powiadomienia, jeśli nastąpią zmiany w wybranym przez nas punkcie adresowym – np. dodana zostanie usługa czy plan inwestycyjny.

Pamiętaj, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą raportować zasięg swojej sieci jako teoretyczny lub rzeczywisty. Zasięg teoretyczny oznacza sytuację, w której przedsiębiorca telekomunikacyjny byłby zobowiązany do pozyskania odrębnych zgód, np. wspólnoty lub spółdzielni lub przeprowadzenia drogich lub czasochłonnych prac przyłączeniowych do Twojej lokalizacji - np. ze względu na sąsiedztwo (rozdzielone np. ulicą) można założyć, że dana nieruchomość może zostać przyłączona do internetu szerokopasmowego, podczas gdy w rzeczywistości wymagałoby to szczególnych nakładów formalnych, czasowych lub finansowych.

Wsparcie dla samorządów

Samorząd, w szczególności gminy, jest pierwszym miejscem, w którym mieszkańcy szukają informacji o tym, czy jest lub kiedy będzie zapewniony dostęp do szybkiego internetu w ich miejscu zamieszkania.

Założenie przez samorządy konta na internet.gov.pl umożliwia dostęp do:

  • Raportu ze statystykami dotyczącymi stanu dostępu do internetu na terenie jednostki samorządu terytorialnego, zawierającego m.in. listę przedsiębiorców, którzy świadczą usługi dostępu do internetu na danym obszarze.
  • Zbiorczej listy poparcia budowy sieci szerokopasmowych -  portal umożliwia wygenerowanie listy adresów bez dostępu do szybkiego internetu oraz zebranie od mieszkańców podpisów za poparciem budowy sieci internetowej. Taka lista pokazuje popyt na usługi i jest argumentem dla operatorów do zainwestowania na terenie samorządu.

Internet.gov.pl został uruchomiony 1 grudnia 2022 roku, zgodnie z komunikatem ministra cyfryzacji w sprawie określenia terminu wdrożenia Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2207). Przez pierwszy miesiąc, przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz pozostałe podmioty do tego zobowiązane zasilały i aktualizowały system informacjami o adresach budynków, w których istnieje możliwość świadczenia stacjonarnego Internetu szerokopasmowego za pomocą stacjonarnych lub ruchomych publicznych sieci telekomunikacyjnych. 

{"register":{"columns":[]}}