W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber)

12.10.2022

W 2018 r. weszła w życie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz.U z 2022 r. poz.1863), która implementuje do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1148 z dnia 6 lipca 2016 r. w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii (Dz. Urz. UE. L. z 2016 r. nr 194). Ustawa nakłada szereg nowych obowiązków na określone podmioty, w tym m.in. na organy administracji publicznej i wybranych przedsiębiorców, których celem jest zapewnianie niezakłóconego świadczenia usług kluczowych i usług cyfrowych oraz odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa systemów informacyjnych służących do świadczenia tych usług. Podmioty wchodzące w skład krajowego systemu cyberbezpieczeństwa tworzą spójny system pozwalający na podejmowanie działań zarówno przeciwdziałających zagrożeniom, jak i zapewniających skuteczne reagowanie na incydenty cyberbezpieczeństwa.

Minister Cyfryzacji odpowiada m.in. za rekomendowanie obszarów współpracy z sektorem prywatnym w celu zwiększenia cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Zapewnianie cyberbezpieczeństwa wymaga synergicznych działań w obszarze prawnym, organizacyjnym i technicznym w ramach partnerstwa pomiędzy administracją publiczną a sektorem prywatnym.  Porozumienia o współpracy w ramach Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber) wpisują się w politykę propagowania świadomości o cyberbezpieczeństwie nowoczesnych technologii.  

PWCyber został uruchomiony w 2019 r. Jest to przedsięwzięcie niekomercyjne o charakterze partnerstwa publiczno-prywatnego, realizowane na rzecz krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.

Założenia Programu PWCyber:

  1. Dobrowolne i aktywne uczestnictwo w Programie,
  2. Format partnerstwa - porozumienie jednakowe dla wszystkich  podmiotów,
  3. Brak zobowiązań finansowych,
  4. Klauzula zachowania poufności wskazanych informacji (NDA),
  5. Możliwość przystąpienia innych podmiotów – za zgodą obu stron.

PWCyber - zaufanie i bezpieczeństwo

Program ze względu na konieczność budowania zaufanych relacji z partnerami technologicznymi, równolegle do relacji z państwami, z których te firmy pochodzą, jest otwarty dla firm z państw:

• Unii Europejskiej,

• Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego,

• państw partnerskich NATO.

W obecnej fazie rozwoju programu nie jest przewidywany udział firm spoza UE, NATO i państw partnerskich NATO.

Obszary współpracy PWCyber – jako inspiracja a nie zamknięta lista

  1. Podnoszenie kompetencji podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w zakresie świadomości zagrożeń, metod ataków w cyberprzestrzeni oraz prawnych, organizacyjnych i technicznych umiejętności przeciwdziałania zagrożeniom w systemach i sieciach teleinformatycznych. Działania w tym obszarze mogą obejmować w szczególności:
    1. udostępnianie materiałów szkoleniowych (w tym multimedialnych) oraz informacji o ścieżkach szkoleniowych podnoszących kwalifikacje użytkowników i personelu odpowiadającego za cyberbezpieczeństwo w zakresie korzystania z oferowanych produktów i usług
    2. organizacja wydarzeń szkoleniowych i warsztatowych m.in. celem prezentacji metod korzystania z funkcji zabezpieczających, w tym mechanizmów podnoszących odporność na cyberataki oraz zwiększających poziom ochrony informacji,
    3. prowadzenie kampanii uświadamiających, organizacja konkursów w zakresie najlepszych praktyk w korzystaniu z produktów i usług podnoszących cyberbezpieczeństwo.
  2. Identyfikacja podatności i zagrożeń, wymiana informacji oraz wypracowywanie metod zgłaszania i obsługi incydentów, w tym również organizacja i udział w ćwiczeniach.
  3. Opracowywanie rekomendacji w zakresie konfiguracji urządzeń, oprogramowania i usług w sposób maksymalizujący skuteczność mechanizmów zabezpieczających (ang. Security Baselines).
  4. Przygotowanie i prowadzenie oceny oraz certyfikacji cyberbezpieczeństwa produktów i usług.
  5. Promowanie innowacyjnych rozwiązań i projektów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz budowanie partnerstwa z podmiotami Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa zainteresowanymi opracowywaniem, testowaniem i wdrażaniem nowych rozwiązań.

Realizacja programu

Partnerami PWCyber są: Samsung Electronics Polska Sp. z o.o., Cisco International Limited, Ericsson Sp. z o.o., Nokia Solutions and Networks, Krypton Polska Sp. z o.o., IBM Polska Sp. z o o., Thales Polska Sp. z o.o., Dell Sp. z o.o. ,  Dynacon Sp. z o.o.,  Smartech IT Sp. z o.o., Media Sp. z o.o., Oracle Polska Sp. z o o., Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń, Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa Sp. z o.o. Securitum Szkolenia Sp. z o. o. (Sekurak.pl), HackingDept Sp. z o.o., Fudo Security Sp. z o.o., ICSec S.A., Amazon Web Services, PROGET Sp. z o.o., Trafford IT Sp. z o.o., Integrated Solutions Sp. z o.o., SEVENET S.A., Hewlett Packard Enterprise Polska Sp. z o.o., Palo Alto Network, Microsoft Sp. z o.o., Secawa sp. zo.o., Evercom sp. z o.o., Galach Consulting sp. z o.o., Nomios Poland Sp. z o.o., Dagma sp. z o.o. ,Trecom Spółka Akcyjna” sp. k., Esecure Sp. z o.o., Stillsec sp. z o.o. sp.k., Immunity Systems Sp. z o.o., Engave S.A., Elproma Elektronika sp. z o.o., Euvic S.A., Perceptus Sp.z.o.o. oraz Google Cloud Poland sp. z o.o., Orange Polska S.A., Akamai Technologies Poland sp. z o. o., SNOK sp. z o.o., Yubico, Fortinet Inc. oraz Xopero Software S.A., PKP Informatyka spółka z o.o., Anzena Spółka z o.o.

 

Zapraszamy do współpracy!

 

Departament Cyberbezpieczeństwa
Ul. Królewska 27
00-060 Warszawa
Telefon: +48 22 245 59 22

Materiały

Prezentacja​_Programu​_PWCyber​_12.08.024
Prezentacja​_Programu​_PWCyber​_1208024.pdf 0.78MB
{"register":{"columns":[]}}