W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekordowa liczba Polaków zastrzegła swój numer PESEL

20.08.2024

Już 4,5 miliona Polaków, zastrzegło swój numer PESEL i zyskało większe poczucie bezpieczeństwa. Zastrzeżenie numeru PESEL skutecznie chroni przed kradzieżą tożsamości i oszustwami, utrudniając oszustom wykorzystanie danych do zaciągnięcia kredytu lub podpisania niechcianych umów. Zastrzeżony PESEL daje pewność, że instytucje finansowe dokładnie sprawdzą, czy wniosek jest składany przez właściwą osobę, co stanowi dodatkową warstwę ochrony dla finansów.

Rekordowa liczba Polaków zastrzegła już swój numer PESEL

– Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na ograniczenie ryzyka, że przestępcy posłużą się naszymi danymi do wyłudzenia kredytu czy pożyczki. Zachęcam do tego każdego. Użytkownicy aplikacji mObywatel mogą to zrobić w kilka sekund. Dodatkowo, w ten sam prosty sposób można takie zastrzeżenie cofnąć, jeśli na przykład zamierzamy kupić coś na raty. Od niedawna w aplikacji udostępniliśmy także usługę Bezpiecznie w sieci, która daje możliwość zgłaszania podejrzanych stron internetowych, SMS-ów czy e-maili. Bezpieczeństwo cyfrowe to jeden z priorytetów rozwoju aplikacji – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Uruchomienie usługi

Zastrzeżenie swojego numeru PESEL jest możliwe od 17 listopada 2023 roku. Możliwość ta najpierw pojawiła się w serwisie mObywatel.gov.pl, a później – 10 stycznia 2024 roku – weszła też do aplikacji. Do 1 czerwca 2024 roku obowiązywał jednak okres przejściowy, w którym firmy i instytucje miały czas na dostosowanie się do zmian.  

Od 1 czerwca br.  wszystkie instytucje finansowe (banki, instytucje kredytowe), a także notariusze mają obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL, zanim między innymi udzielą pożyczki czy sprzedadzą sprzęt na raty. 

Dlaczego warto zastrzec swój numer PESEL?

Dzięki temu można spać spokojnie. Nawet jeśli zdarzy się, że ktoś weźmie na nas kredyt, nie będziemy musieli udowadniać, że nie był on zaciągnięty przez nas, a bank czy inna instytucja, która kredytu udzieliła, nie będzie mogła wysuwać wobec nas roszczeń z tego tytułu.

Kto i w jaki sposób może zastrzec swój PESEL?

Zastrzec PESEL można na 3 sposoby:  

  • w aplikacji mObywatel,   
  • na stronie gov.pl,  
  • w urzędzie.  

Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne i dobrowolne – nie ma obowiązku tego robić. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba być osobą pełnoletnią i mieć zdolność do czynności prawnych. 

Chcesz wiedzieć więcej o usłudze zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel?

Sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na: Zastrzeż PESEL - mObywatel.

Zobacz film instruktażowy, jak korzystać z usługi Zastrzeż PESEL krok po kroku:

Wideo

{"register":{"columns":[]}}