W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strategia cyfryzacji państwa

Strategia Cyfryzacji do 2035 roku
Finał konsultacji Strategii Cyfryzacji Polski

Ponad 300 osób uczestniczyło w finałowym spotkaniu poświęconym konsultacjom do Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 r. Wydarzenie zgromadziło licznych ekspertów, przedstawicieli branży cyfrowej, akademickiej oraz organizacji społecznych, którzy wspólnie dyskutowali o przyszłości cyfryzacji w Polsce.

Finał konsultacji Strategii Cyfryzacji Polski

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, który podkreślił znaczenie współpracy z różnymi interesariuszami w procesie tworzenia strategii. Wicepremier przypomniał, że konsultacje odbywają się regularnie, a tym co pół roku w formie większego spotkania, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami.

– Spotykamy się, nie tylko po to, aby podsumować ten rok w cyfryzacji Polski, ale także aby zakończyć i podsumować konsultacje pierwszego w naszej historii projektu Strategii Cyfryzacji Polski. Przełomowego planu, który wytyczy ścieżkę wielkiej zmiany cyfrowej naszego kraju na najbliższe 10 lat – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas otwarcia konsultacji Strategii Cyfryzacji Państwa do 2035 r. – Tak jak obiecaliśmy, Ministerstwo Cyfryzacji jest i będzie otwarte na głos obywateli. Wydarzenie kończy ponad sześciotygodniowy okres konsultacji Strategii, podczas którego zorganizowaliśmy także debaty na temat przyszłości finansowania sektora cyfrowego, gospodarki cyfrowej oraz bezpieczeństwa przestrzeni cyfrowej. We wszystkich tych spotkaniach konsultacyjnych udział wzięło ponad 400 osób.  Do wczoraj otrzymaliśmy ich już ponad 500, od kilkudziesięciu instytucji – dodał.

Podczas dnia odbyło się pięć paneli tematycznych, w których uczestnicy mieli okazję poruszyć kluczowe zagadnienia związane z cyfrowym państwem i otwartymi danymi, kompetencjami przyszłości, technologiami przełomowymi, cyberbezpieczeństwem oraz komunikacją elektroniczną. Każdy z paneli cieszył się dużym zainteresowaniem, a dyskusje były żywe i pełne merytorycznych argumentów.

Cyfrowe państwo i otwarte dane

Pierwszym panelem podczas finału konsultacji Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku był panel „Cyfrowe państwo i otwarte dane”. W trakcie, którego omówiono znaczenie otwartych danych w nowoczesnym zarządzaniu publicznym. Uczestnicy dyskusji podkreślili, że dostęp do przejrzystych informacji wspiera innowacje, angażuje obywateli i zwiększa efektywność administracji.

Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka powiedział, że – Portal dane.gov.pl to wzór otwartych danych na światowej arenie. Przed nami kluczowe wyzwania: eIDAS-2 i przyszłość cyfrowych dokumentów. 2026 rok będzie momentem przełomu.

W panelu uczestniczyła także Anna Gos, Dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Pełnomocnik ds. otwartości danych, która od ponad 10 lat pracuje nad portalem.

Kompetencje przyszłości

Kolejna dyskusja dotyczyła kompetencji cyfrowych Polaków. W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, kompetencje cyfrowe stają się kluczowym elementem. Warto inwestować w rozwój kompetencji cyfrowych, które umożliwiają efektywne korzystanie z nowoczesnych narzędzi i technologii. Przygotowanie się na wyzwania przyszłości to nie tylko klucz do osobistego sukcesu, ale także sposób na skuteczne dostosowanie się do potrzeb rynku i budowanie innowacyjnych rozwiązań.

– Otworzyliśmy nowy rozdział w cyfryzacji Polski – współpraca międzyresortowa i międzysamorządowa, rozwój kompetencji cyfrowych, innowacyjne programy edukacyjne i walka z dezinformacją. To fundamenty, na których budujemy cyfrową przyszłość naszego kraju – zaznaczył wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski podczas panelu.

Technologie przełomowe

Temat technologii przełomowych w Ministerstwie Cyfryzacji to obszar nadzorowany przez wiceministra Dariusza Standerskiego, który był gospodarzem panelu.  

Technologie przełomowe to innowacyjne rozwiązania, które mają potencjał zrewolucjonizować różne dziedziny życia, gospodarki i nauki. Przykłady takich technologii obejmują sztuczną inteligencję, która zmienia sposób, w jaki przetwarzamy dane i podejmujemy decyzje, biotechnologię, która rewolucjonizuje medycynę i rolnictwo, oraz technologie blockchain, które wprowadzają nowe standardy bezpieczeństwa i przejrzystości w transakcjach. Dzięki nim możliwe jest zautomatyzowanie wielu procesów, zwiększenie efektywności oraz wprowadzenie innowacyjnych modeli biznesowych. W miarę jak te technologie się rozwijają, ich wpływ na społeczeństwo staje się coraz bardziej widoczny, otwierając nowe możliwości, ale także stawiając przed nami wyzwania etyczne i społeczne.

– Dziękujemy za ponad 2000 uwag do projektu ustawy o sztucznej inteligencji. Dzięki nim możemy poprawić przepisy, by były prostsze i bardziej przyjazne. Uczestnicy konsultacji wskazali, jak lepiej kontrolować AI, nie utrudniając działania firm i instytucji. Wasze opinie pomogły nam zaplanować zmiany, które pozwolą dostosować instytucje do współczesnych wyzwań. Już wkrótce przedstawimy kolejną wersję projektu, aby od nowego roku być gotowym na kolejne etapy prac – podkreślił wiceminister cyfryzacji. 

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo jest priorytetem Ministerstwa Cyfryzacji. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia w cyberprzestrzeni, w najbliższych latach zainwestujemy miliardy złotych, by chronić polskich obywateli i infrastrukturę krytyczną. Dzięki takim działaniom jak projekt „Cyberbezpieczny Samorząd” czy budowa Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, tworzymy spójny system ochrony przed cyberzagrożeniami.

– Przeanalizowaliśmy dotychczasowe osiągnięcia w obszarze cyberbezpieczeństwa, omówiliśmy przyszłe działania i zaprosiliśmy do dialogu. Wasze pytania i pomysły są kluczowe, by wspólnie kształtować cyfrową przyszłość Polski – podkreślił wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.

Komunikacja elektroniczna

Strategiczny dokument Prawo Komunikacji Elektronicznej jest kluczowym narzędziem regulującym zasady i normy dotyczące korzystania z technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych w przestrzeni publicznej, który od wielu lat nie został ogłoszony. Dzięki determinacji Ministerstwa Cyfryzacji udało się go ogłosić.

– Udało się nam nadrobić kilkuletnie opóźnienie w implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, uchwalając prawo komunikacji elektronicznej. To nie była prosta ustawa, a jej wprowadzenie wymagało przekonania obu izb parlamentu oraz Prezydenta. Równocześnie pracujemy nad ustawą chroniącą małoletnich przed dostępem do internetowej pornografii, reagując na wyniki badań, które pokazują, jak niszczący wpływ ma to na dzieci i młodzież. W piątek w Krakowie przedstawimy założenia tego prawa, by zapewnić młodym bezpieczeństwo w sieci – wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka na panelu „Komunikacja elektroniczna” podczas finału Konsultacji Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 r.

Wydarzenie zakończyło się podsumowaniem wszystkich dyskusji

– Cyfryzacja to przyszłość, ale tworzymy ją już dziś – razem z Wami. Dzięki współpracy budujemy cyfrowe państwo, które działa dla obywateli, biznesu i nauki.  Konsultacje pokazały, że warto słuchać, zbierać pomysły i wdrażać innowacje, które zmieniają rzeczywistość na lepsze – poodwiedzał wicepremier Krzysztof Gawkowski podsumowujący finał Konsultacji Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 r. – W najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy wprowadzać zmiany i rozmawiać z innymi ministerstwami, instytucjami publicznymi, z rynkiem, partnerami społecznymi i po prostu z obywatelami o tym, jak nasz plan na najbliższe 10 lat ulepszyć. A po tym, jak go ulepszymy, przedstawimy go do konsultacji jeszcze raz – już na oficjalnej ścieżce legislacyjnej – dodał.

Ministerstwo Cyfryzacji dziękuje wszystkim uczestnikom za ich wkład w kształtowanie przyszłości cyfryzacji w Polsce oraz za zaangażowanie w prace nad Strategią Cyfryzacji Polski do 2035 roku.

Całość konsultacji dostępna jest online – https://youtu.be/FXr1rdFXQVU

 

Link do artykułu ze zdjęciami z wydarzenia - Finał konsultacji Strategii Cyfryzacji Polski

Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 roku - Wasze opinie zbieraliśmy do 11 grudnia 2024 r.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował projekt Strategii Cyfryzacji Polski. To pierwszy tak kompleksowy dokument w historii naszego kraju, który ma być planem transformacji cyfrowej na najbliższe 10 lat. Główny cel: poprawa jakości życia obywateli dzięki cyfryzacji. Dokument trafia właśnie do konsultacji społecznych.

W ostatnich latach cyfryzacja przestaje być postrzegana jako odrębny obszar działalności państwa czy sektor gospodarki podobny do wielu innych. Coraz częściej dostrzegany jest jej horyzontalny charakter, oddziałujący na niemal wszystkie obszary funkcjonowania społeczeństwa, państwa i gospodarki. Sfera technologii cyfrowych jest kluczowym polem nasilającej się rywalizacji geopolitycznej, a inwestycje w tej dziedzinie pośrednio lub bezpośrednio przekładają się na poziom bezpieczeństwa państwa.

Przed Polską realizacja kluczowych celów na najbliższą dekadę. Cele te muszą uwzględniać między innymi zmieniający się krajobraz bezpieczeństwa państwa i środowiska międzynarodowego, aktualne trendy i wyzwania w obszarze technologii i jej regulacji, a także specyfikę polskiego społeczeństwa i gospodarki.

Polskie ambicje i działania wpisują się w kontekst zauważalnego w ostatnich latach wzrostu znaczenia cyfryzacji na liście priorytetów Unii Europejskiej. Nasz plan na najbliższe 10 lat jest ambitny i obejmuje każdy element funkcjonowania Państwa, życie obywatela oraz działania przedsiębiorstwa.

– Wyzwania stojące przed Polską w obszarach konkurencyjności gospodarki, demografii, bezpieczeństwa państwa i jego obywateli czy zdrowia sprawiają, że intensywne inwestowanie w cyfryzację w wielu obszarach przestaje być kwestią wyboru. Staje się koniecznością, bez której pozycja naszego kraju wyraźnie osłabnie. Jeśli jednak cyfryzacji zostanie nadany odpowiadający jej znaczeniu priorytet, zyskają nie tylko poszczególni obywatele i obywatelki – których jakość życia się poprawi – ale i Polska jako całość – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Kluczowe założenia nowego podejścia do cyfryzacji

  1. Koniec z silosowością – która sprawia, że poszczególne części administracji nie widzą się wzajemnie, podwyższa koszty i radykalnie utrudnia budowę korzystnych dla obywateli rozwiązań;
  2. Pieniądze, ludzie i lepsza organizacja – ludzie, którzy tworzą potencjał cyfrowy państwa nie mogą tego robić za płacę minimalną;
  3. Współpraca – międzynarodowa, ale też między państwem a akademią, społeczeństwem i biznesem. Współpraca, w której wszyscy – również międzynarodowe korporacje – dokładają swoje cegiełki do budowy wspólnego dobra;
  4. Obywatele – nowe rozwiązania nigdy nie mogą być wprowadzane kosztem bezpieczeństwa, zarówno w odniesieniu do cyberbezpieczeństwa, jak i do praw podstawowych;
  5. Sprawiedliwa transformacja cyfrowa – rozwijające się cyfrowe państwo musi dbać o klimat, prawa pracowników platformowych i wsparcie osób, których miejsca pracy są zagrożone przez technologię. Nie może też myśleć, że technologia sama rozwiąże wszystkie problemy;
  6. Bezpieczeństwo – w cyberprzestrzeni, w wykorzystaniu AI, w bezpiecznym korzystaniu z technologii w ogóle – przede wszystkim przez dzieci.

Pierwszy taki dokument

Strategia to ponadsektorowy dokument strategiczny w dziedzinie informatyzacji państwa, określający nadrzędny cel, jakim jest poprawa jakości życia obywateli poprzez cyfryzację do 2035 r. Jego realizacja możliwa jest tylko dzięki interwencji w szeregu obszarów, wykraczających poza tradycyjnie definiowany dział administracji – informatyzacja.

Zaplanowane do realizacji cele obejmują szerokie spektrum zagadnień, począwszy od kwestii horyzontalnych, poprzez płaszczyznę państwa i jego obywateli, na gospodarce i rozwoju technologii kończąc.

Takie podejście pozwoliło na stworzenie nowoczesnej, przekrojowej i odpowiadającej na aktualne wyzwania wizji rozwoju cyfrowego, bazującej na aktualnych trendach europejskich i globalnych, wynikającej z diagnozy aktualnego stanu informatyzacji państwa oraz odpowiadającej na formułowane oczekiwania społeczne.

Wdrażanie strategii nie może się odbywać w oderwaniu od otoczenia strategicznego, zarówno krajowego, jak i unijnego. Sformułowane w strategii cele znajdują odzwierciedlenie i są uszczegółowione w szeregu już obowiązujących dokumentów lub będą spójne z nowymi wersjami dokumentów będących aktualnie w opracowaniu, tj. Strategia Cyberbezpieczeństwa RP, Narodowy Plan Szerokopasmowy, Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, Program Otwierania Danych, Polityka Rozwoju Sztucznej Inteligencji czy Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji.

Co chcemy osiągnąć do 2035 roku

  • W roku 2035 przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe będzie miało 85% obywateli;
  • 100% projektów IT o publicznym zastosowaniu realizowanych zgodnie z jednolitymi standardami i rekomendacjami architektonicznymi Architektury Informacyjnej Państwa;
  • 100% podmiotów realizujących zadania publiczne pracuje na systemie elektronicznego zarządzania dokumentami;
  • 100% spraw prowadzonych przez te podmioty załatwiana jest elektronicznie;
  • 20 mln Polaków posiada portfel tożsamości cyfrowej;
  • Wszystkie kluczowe e-usługi dostępne w aplikacji mObywatel;
  • 100 jednostek chorobowych diagnozowanych wspomagająco z wykorzystaniem AI;
  • Przynajmniej 1,5 mln specjalistów ICT;
  • 100% jednostek administracji publicznej udostępniających e-płatności;
  • 50% firm wykorzystujących narzędzia AI;
  • 5% PKB na cyfryzację od 2035 roku.

Dokument powstał w Ministerstwie Cyfryzacji we współpracy z innymi urzędami administracji rządowej oraz z uwzględnieniem postulatów interesariuszy społecznych i środowisk biznesowych. Zastąpi on Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa i będzie stanowić podstawę strategiczną dla wydatkowania europejskich funduszy przeznaczonych na cyfryzację, a tym samym będzie wyznaczał kierunek negocjacji obejmujących nadchodzącą perspektywę finansową.

Dokument trafia właśnie do konsultacji społecznych, wszelkie uwagi zgłaszać można do 11 grudnia br. poprzez adres mailowy: konsultacje.strategia@cyfra.gov.pl.

Realizując obowiązek informacyjny, o którym mowa w art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), dalej jako RODO, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi w załączonej klauzuli informacyjnej.

 

Link do artykułu z załącznikami: Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 roku

Konsultacje Strategii Cyfryzacji Polski – spotkanie finałowe 11 grudnia 2024 r. - zgłoszenia zbieraliśmy do 5 grudnia 2024 r.

11 grudnia 2024 r. zakończą się pierwsze publiczne konsultacje zaprezentowanego 28 października 2024 r. projektu Strategii Cyfryzacji Polski. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie podsumowujące ten proces, które odbędzie się w Warszawie. Czekamy na zgłoszenia do udziału w wydarzeniu do 5 grudnia 2024 r.

Zgodnie z obietnicą wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, co pół roku Ministerstwo Cyfryzacji organizuje duże spotkania konsultacyjne z ekspertami, reprezentantami branży cyfrowej oraz organizacji społecznych, akademikami i wszystkimi innymi zainteresowanymi obywatelami.

Poprzednie, czerwcowe spotkanie poświęcone było dyskusji nad pracami nad Strategią Cyfryzacji Polski, której projekt został zaprezentowany 28 października br.

Spotkanie 11 grudnia br. będzie ostatnim elementem rozpoczętych wówczas pierwszych publicznych konsultacji projektu.

Spotkanie odbędzie się w godzinach 8.20 - 17.30 w The Tides, przy ul. Wioślarskiej 8 w Warszawie.

Na spotkanie można było się zapisać poprzez formularz online.

Dyskusja podzielona będzie między pięć paneli.

 

Plan dnia:

8:20 – 9:00 – Rejestracja gości

9:00 – 10:00 – Rozpoczęcie dyskusji przez wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego

10:15 – 11:15 – Cyfrowe państwo i otwarte dane

11:30 – 12:30 – Kompetencje przyszłości

12:45 – 13:45 – Technologie przełomowe

14:30 – 15:30 – Cyberbezpieczeństwo

15:45 - 16:45 – Komunikacja elektroniczna

17:00 – 17:30 – Podsumowanie całodziennych dyskusji

 

Do 11 grudnia br. można także przesyłać opinie i uwagi w formie pisemnej. Więcej informacji w artykule: Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 roku

Zaproszenie do udziału w debatach w ramach konsultacji Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku - zakończyliśmy zbieranie zgłoszeń

Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza na debaty konsultacyjne oraz do składania uwag dotyczących projektu Strategii Cyfryzacji Państwa. W ramach konsultacji społecznych odbędą się trzy spotkania tematyczne. Opinie będzie można również zgłaszać online. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń i wspólnego kształtowania cyfrowej przyszłości Polski.

Zaproszenie do udziału w debatach w ramach konsultacji Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku – zgłoszenia zbieramy do 21 listopada 2024 r.

Co obejmują konsultacje?

Konsultacje składają się z dwóch części:

  1. Trzy debaty tematyczne: odbędą się w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji (ul. Królewska 27, Warszawa).
  2. Zbieranie opinii zdalnie: do 11 grudnia 2024 r. każdy zainteresowany może przesyłać swoje uwagi online.

Jakie tematy poruszymy w debatach?

26 listopada 2024 r., godz. 14:00–16:00 – Przyszłość finansowania sektora cyfrowego
Debata skoncentruje się na wyzwaniach związanych z finansowaniem cyfryzacji. Według Komisji Europejskiej, luka inwestycyjna w zakresie komunikacji elektronicznej wynosi co najmniej 174 mld euro. W Polsce udział inwestycji w PKB spadł z 23,1% w 2008 r. do 16,8% w 2022 r., a wydatki na badania i rozwój (B+R) wynoszą jedynie 1,45% PKB – to o 0,82 pkt proc. mniej niż średnia unijna.

Podczas debaty poruszymy m.in.:

  • Jak zapewnić odpowiedni poziom finansowania dla rozwoju cyfrowego państwa i gospodarki w najbliższych latach?
  • Jakie sektory powinny uzyskiwać priorytet w finansowaniu? Gdzie konieczne jest finansowanie publiczne, a gdzie potrzeba przede wszystkim stymulacji inwestycji prywatnych?
  • Z czego wynika niski poziom inwestycji w Polsce, i co trzeba zrobić, by – w sferze cyfrowej – go podwyższyć? Czego potrzeba, by zwiększyć poziom nakładów na B+R?
  • Jaka jest przyszłość finansowania inwestycji w sektor telekomunikacyjny, w obliczu rosnącego obciążenia sieci i dużych rozmiarów luki inwestycyjnej?
  • Jak transformować system podatkowy, by uwzględniał wymagania stawiane przez cyfryzację państwa i gospodarki?
  • Czego możemy oczekiwać w związku ze zbliżającą się nową unijną perspektywą finansową?

29 listopada 2024 r., godz. 10:00–13:00 – Cyfrowa gospodarka
Polska gospodarka cyfrowa w 2023 r. osiągnęła wartość niemal 360 mld zł, co stanowiło 10,5% PKB. Nasz kraj wyróżnia się w takich obszarach jak gamedev, handel elektroniczny i finanse, jednak 75% firm nadal charakteryzuje się niską lub bardzo niską intensywnością cyfrową. Bez szerokiej adopcji technologii cyfrowych produktywność nie wzrośnie, co dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy, jak wskazuje raport Mario Draghiego.

Tematy do dyskusji:

  • Jakie są największe bariery w rozwoju cyfrowym polskich przedsiębiorstw i jak je mitygować?
  • Jakiego rodzaju wsparcia potrzebują firmy w zakresie wdrażania nowoczesnych – w tym przełomowych – technologii?
  • Jak sprawnie budować ekosystem e-usług i tożsamości elektronicznej dla przedsiębiorców.
  • Jak usprawnić dopływ (i zatrzymać odpływ) specjalistów na potrzeby cyfrowej gospodarki?
  • W jaki sposób zapewnić równe pole gry dla polskich i unijnych przedsiębiorców w obliczu pozaunijnej konkurencji?

3 grudnia 2024 r., godz. 12:30–15:30 – Bezpieczna sfera cyfrowa
Nowoczesne technologie cyfrowe przynoszą korzyści, ale także ryzyko. Obywatele są narażeni na dezinformację, cyberprzestępczość czy naruszenia prywatności. Coraz większe zagrożenie stanowią również mechanizmy rynkowe uzależniające użytkowników od produktów cyfrowych. Jednocześnie potrzeba skutecznych działań w zakresie ochrony dzieci i danych osobowych.

Najważniejsze zagadnienia:

  • Jak skuteczna jest walka z dezinformacją w polskiej przestrzeni cyfrowej; jak ją usprawnić? Czego więcej powinniśmy wymagać od platform społecznościowych?
  • Jak efektywnie wspierać obywateli w rozwoju zdrowego podejścia do sfery cyfrowej, uczyć higieny cyfrowej – ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby młodzieży i seniorów?
  • W jaki sposób wspierać rynek pracy w obliczu zmian technologicznych; jak najskuteczniej zapewnić ochronę praw pracowniczych w cyfrowym świecie i wesprzeć osoby, których praca jest zagrożona przez zmiany technologiczne?
  • Czego potrzeba, by maksymalizować skuteczność ochrony dzieci w internecie? W jaki sposób podejść do budowy standardów ochrony małoletnich?
  • Jakie działania są konieczne – zarówno ze strony państwa, jak i sektora prywatnego – w zakresie zabezpieczenia danych obywateli przed naruszeniami?

Jak wziąć udział w debatach?

  • Rejestracja: Zgłoszenia są przyjmowane do 21 listopada 2024 r. wyłącznie poprzez formularz online.
  • Kolejność zgłoszeń: O przyjęciu decyduje kolejność rejestracji, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.

W formularzu można zaznaczyć jedno, dwa lub wszystkie trzy wydarzenia, wskazując priorytetowe w przypadku wyboru więcej niż jednego.

Przesyłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją klauzuli informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych.

Gdzie można zgłosić swoje uwagi?

Opinie i uwagi dotyczące Strategii Cyfryzacji Państwa można przesyłać online do 11 grudnia 2024 r. Link do artykułu: Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 roku

Co stanie się z wynikami konsultacji?

Po zakończeniu konsultacji Ministerstwo Cyfryzacji opublikuje raport podsumowujący wraz ze sprawozdaniem z debat na swojej stronie internetowej.

Kontakt

W razie pytań prosimy o kontakt:

  • E-mail: konsultacje@cyfra.gov.pl
  • Lokalizacja debat: Ministerstwo Cyfryzacji, ul. Królewska 27, Warszawa

Zapraszamy do aktywnego udziału w konsultacjach i współtworzenia przyszłości cyfrowej Polski!

 

Link do aktualności: Zaproszenie do udziału w debatach w ramach konsultacji Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku – zgłoszenia zbieramy do 21 listopada 2024 r.

Projekt Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku zaprezentowany

28 października 2024 r. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował projekt Strategii Cyfryzacji Polski.

To pierwszy tak kompleksowy dokument w historii naszego kraju, który ma być planem transformacji cyfrowej na najbliższe 10 lat. Główny cel: poprawa jakości życia obywateli dzięki cyfryzacji. Dokument trafił do konsultacji społecznych, które potrwają do 11 grudnia br.

Link do artykułu z załącznikami: Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 roku

​​​​Podsumowanie konsultacji społecznych Ministerstwa Cyfryzacji, które odbyły się 20 czerwca 2024 r.

20 czerwca na PGE Narodowym odbyły się największe w historii Polski konsultacje społeczne na temat cyfryzacji. Uczestnicy spotkali się z wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim oraz jego zastępcami: Dariuszem Standerskim, Pawłem Olszewskim i Michałem Gramatyką.

Państwo Inteligentnej Cyfryzacji

Ponad 300 osób rozmawiało z dyrektorami departamentów Ministerstwa Cyfryzacji podczas sześciu paneli. Mogli oni także podzielić się swoimi sugestiami.  

Poniżej znajdują się prezentacje podsumowujące działania i plany Ministerstwa, które omawialiśmy podczas każdego z paneli oraz notatki i zapisy transmisji ze wszystkich dyskusji.

Tematy paneli

Cyfrowe państwo

Cyberbezpieczeństwo administracji, biznesu i obywateli

Nowe technologie: sztuczna inteligencja, technologie przełomowe, deep tech

Cyfrowe kompetencje i kadry

Łączność

Dane

Wnioski ze wszystkich paneli uwzględnimy w pracach nad strategią cyfryzacji Polski. Na pytania zadane podczas konsultacji, które pozostały bez odpowiedzi, odpowiemy wkrótce pisemnie.

 

Link do artykułu: Strategia cyfryzacji państwa – podsumowanie konsultacji społecznych Ministerstwa Cyfryzacji

Konsultacje społeczne na PGE Narodowym

20 czerwca 2024 roku, PGE Narodowy w Warszawie stał się miejscem intensywnej debaty na temat przyszłości cyfrowej Polski. Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało szeroko zakrojone konsultacje społeczne, które zgromadziły setki ekspertów oraz liderów branży technologicznej. W trakcie całodniowego spotkania uczestnicy mieli możliwość wymiany poglądów, które dotyczyły kluczowych aspektów cyfryzacji państwa.

Podsumowania konsultacji społecznych

– To niezwykle budujące widzieć tak wielu obywateli zainteresowanych przyszłością cyfrowej Polski. Dzięki waszemu aktywnemu udziałowi i cennym uwagom, możemy lepiej dostosować nasze działania do rzeczywistych potrzeb społeczeństwa. Wasze opinie i sugestie są kluczowe w kształtowaniu polityki, która nie tylko nadąża za postępem technologicznym, ale przede wszystkim jest odpowiedzią na codzienne wyzwania obywateli – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski – Jestem wdzięczny za każdą sugestię, każdą opinię, bo to one pomagają nam budować solidne fundamenty przyszłości naszego kraju. 

Agenda wydarzenia obejmowała szeroki zakres tematów – od cyberbezpieczeństwa, przez nowoczesne technologie, aż po kwestie związane z łącznością i zarządzaniem danymi. Całość była również transmitowana online, co pozwoliło na uczestnictwo jeszcze większej liczbie osób.

🔗 Więcej informacji oraz link do wszystkich transmisji jest dostepny na naszej stronie: https://www.gov.pl/web/konsultacje-spoleczne-mc

Zebrane podczas konsultacji uwagi i pomysły zostaną teraz szczegółowo przeanalizowane i uwzględnione w dalszych pracach nad strategią cyfryzacji.  

 

Link do artykułu: Konsultacje społeczne na PGE Narodowym

Strategia cyfryzacji państwa - zaproszenie na konsultacje 20 czerwca 2024 r. na PGE Narodowym

Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprasza na otwarte konsultacje związane z pracami nad Strategią cyfryzacji Państwa - czekamy na zgłoszenia do 3 czerwca 2024 r.

Spotkanie odbędzie się 20 czerwca br. na PGE Narodowym.

Imienne zgłoszenie udziału w konsultacjach wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym, który znajduje się poniżej, można przekazać na adres mailowy: konsultacje@cyfra.gov.pl do 3 czerwca 2024 roku. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, o przyjęciu zgłoszenia do udziału decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Poniżej znajduje się robocza agenda tematów, które będę omawiane podczas spotkania. Szczegółowa agenda zostanie udostępniona po zamknięciu listy zgłoszeń.

W zgłoszeniu chęci uczestnictwa w spotkaniu, prosimy o wskazanie bloków tematycznych w których chcą Państwo uczestniczyć (bloki tematyczne będą toczyć się równolegle).   

Agenda:

 

8:00 – 9:00

 

Rejestracja uczestników

 

 

9:15 – 9:35

 

 

Wystąpienie wprowadzające – Wicepremier Krzysztof Gawkowski

 

 

 

9:40 – 11:20

Dyskusja:

Cyfrowe państwo

Jak usprawnić koordynację cyfryzacji kraju.

Czego potrzeba do skuteczniejszej cyfryzacji instytucji publicznych i poprawy jakości e-usług.

Jaki powinien być model wdrażania chmury w administracji.

Dyskusja:

Cyberbezpieczeństwo – administracji, biznesu i obywateli

Jak zmienia się system walki z cyberzagrożeniami i jak go dalej usprawniać.

 

11:20 – 12:00

 

 

Przerwa kawowa

 

 

 

 

 

12:00 – 13:40

 

Dyskusja:

Nowe technologie. Sztuczna inteligencja, technologie przełomowe, deep tech

Jakie powinny być ambicje Polski w obszarze SI czy technologii kwantowych.

Jak wspierać upowszechnianie nowoczesnych technologii, a jak stymulować innowacyjność.

Dyskusja:

Cyfrowe kompetencje i kadry

Jak zmniejszyć deficyt kompetencji cyfrowych Polaków

Jak zmienić zakres nauczania, by realnie wdrażać ludzi do świadomego i ostrożnego korzystania z technologii.

 

13:40 – 14:40

 

 

Lunch

 

 

 

 

 

14:40 – 16:20

 

Dyskusja:

Łączność

Jak zwiększać dostępność i popyt na szerokopasmowy internet.

Jakie powinniśmy mieć podejście do zasypywania białych plam.

Jak długofalowo finansować rosnące koszty budowy infrastruktury telekomunikacyjnej.

 

Dyskusja:

Dane

Polska dobrze radzi sobie w obszarze otwierania danych. Jak wykorzystać ich potencjał.

Jak stymulować ponowne wykorzystanie danych w administracji publicznej, a jednocześnie chronić te dane, które muszą być chronione.

 

16:30 – 17:30

 

 

Podsumowanie wniosków z 6 paneli dyskusyjnych

Realizując obowiązek informacyjny, o którym mowa w art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), dalej jako RODO, informujemy, że

  1. Administratorem danych jest: Minister Cyfryzacji, z siedzibą przy ul. Królewskiej 27,
     00-060 Warszawa.
  2. Z administratorem można skontaktować się: listownie na adres siedziby bądź drogą elektroniczną na adres e-mail: Kancelaria@cyfra.gov.pl.
  3. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, z którym może się Pani/Pan skontaktować we wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych listownie siedziby administratora bądź drogą elektroniczną na adres e-mail: iod.mc@cyfra.gov.pl.
  4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w: 
  • celu zgłoszenia oraz udziału w wybranych blokach tematycznych w ramach otwartych konsultacji związanych z pracami nad Strategią Cyfryzacji Państwa, które odbędą się 20 czerwca 2024 r. w Warszawie na PGE Narodowym, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. e RORO, to jest w zakresie niezbędnym dla wykonywania zadań realizowanych w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej; określonych w art. 12a Ustawa z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2512) oraz
  • w celu realizacji obowiązku archiwizacyjnego ciążącego na administratorze, na postawie  art. 6 ust. 1 lit. c RODO,  to jest w zakresie niezbędnym dla realizacji obowiązku prawnego ciążącego na administratorze określonego przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U z 2020 r. poz. 164. 
  1. Pani/Pana dane osobowe mogą być przekazywane do: organów publicznych, urzędów państwowych oraz innych podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa lub wykonujących zadania realizowane w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej.
  2. Pani/Pana dane osobowe będą również przekazywane podmiotowi, który przetwarza dane osobowe w imieniu administratora.
  3. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
  4. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane dopóki istnieje podstawa ich przetwarzania, a w przypadku obowiązku prawnego spoczywającego na administratorze danych – dopóki istnieje ten obowiązek.
  5. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do swoich danych osobowych, żądania ich sprostowania, sprzeciwu (w przypadku przetwarzania danych osobowych na podstawie art. 6 ust. 1 lit e RODO), ograniczenia przetwarzania danych osobowych.
  6. Żądanie w sprawie wyżej wymienionych praw proszę przesłać w formie pisemnej do administratora danych (adres w sekcji Dane kontaktowe administratora) z dopiskiem „Ochrona danych osobowych”.
  7. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.
  8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże ich przetwarzanie jest warunkiem rozpatrzenia korespondencji oraz udzielenia odpowiedzi. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości realizacji celów przetwarzania danych osobowych.
  9. Pani/Pana dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Formularz zgłoszeniowy

W zgłoszeniu chęci uczestnictwa w spotkaniu, prosimy o wskazanie bloków tematycznych w których chcą Państwo uczestniczyć (bloki tematyczne będą toczyć się równolegle). Prosimy o przesłanie wypełnionego FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO.

 

Link do artykułu: Strategia cyfryzacji Państwa - zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych

 

 

Materiały

Strategia Cyfryzacji Polski. Prezentacja
Strategia​_Cyfryzacji​_Polski​_28​_10​_2024​_prezentacja.pdf 5.64MB
Strategia Cyfryzacji Państwa. Projekt do konsultacji społecznych
Strategia​_Cyfryzacji​_Państwa​_Projekt​_do​_konsultacji​_społecznych.pdf 9.96MB
{"register":{"columns":[]}}