Udostępnienie danych z rejestru obywateli Ukrainy
Czym jest rejestr obywateli Ukrainy
Jest to rejestr prowadzony przez ministra właściwego ds. informatyzacji. Zarejestrowani są w nim obywatele Ukrainy:
- którzy po 24 lutym 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy oraz
- którym nadano numer PESEL na ich wniosek.
Wchodzi w skład Systemu Rejestrów Państwowych.
Dane z rejestru obywateli Ukrainy udostępniania Minister Cyfryzacji wyłącznie w trybie pełnej teletransmisji danych. Dane z tego rejestru nie są udostępniane w trybie jednostkowym.
Kto może uzyskać dostęp do danych z rejestru obywateli Ukrainy
Uprawnienie do uzyskania dostępu do rejestru obywateli Ukrainy w trybie pełnej teletransmisji danych posiada:
- Policja,
- Straż Graniczna,
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
- Agencja Wywiadu,
- Służba Kontrwywiadu Wojskowego,
- Służba Wywiadu Wojskowego,
- Centralne Biuro Antykorupcyjne,
- Służba Ochrony Państwa,
- Urząd do spraw Cudzoziemców,
- gmina
z wyłączeniem odcisków palców i odwzorowanych własnoręcznych podpisów osób, które ukończyły 12 rok życia, z wyjątkiem osób, które nie mogły złożyć podpisów:
- minister właściwy do spraw pracy,
- minister właściwy do spraw zdrowia,
- minister właściwy do spraw rodziny,
- Szef Krajowej Administracji Skarbowej,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- organ właściwy w sprawach świadczeniach rodzinnych za pośrednictwem ministra właściwego do spraw rodziny,
- Narodowy Fundusz Zdrowia,
- jednostka podległa ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwej w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia,
- minister właściwy do spraw gospodarki,
- powiat i województwo,
- Główny Urząd Statystyczny (z wyłączenie również fotografii)
w zakresie niezbędnym do realizacji ich ustawowych zadań.
Dane udostępniane są nieodpłatnie.
Jak uzyskać taki dostęp
Uzyskanie dostępu do rejestru obywateli Ukrainy w trybie pełnej teletransmisji danych nie wymaga wydania przez Ministra Cyfryzacji decyzji administracyjnej. W tym celu niezbędne jest przedłożenie Ministrowi Cyfryzacji, jako administratorowi tego rejestru, wniosku przez uprawniony podmiot zawierającego oświadczenia o spełnieniu następujących wymogów:
- posiadania i stosowania mechanizmów umożliwiających identyfikację i rejestrację osób uzyskujących dostęp do danych oraz rejestrujących zakres udostępnionych danych i datę ich udostępnienia, ewentualnie oświadczenia o wykorzystaniu do dostępu do tego rejestru aplikacji Źródło oraz
- posiadania i stosowania zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych przez uzyskanie dostępu do danych przez inne osoby i podmioty.
Wniosek taki powinien również zawierać wskazanie danych wnioskodawcy, w tym danych osoby uprawniającej do kontaktów w sprawach technicznych oraz opisywać do realizacji jakich ustawowych zadań ten dostęp będzie wykorzystywany.
W przypadków podmiotów uprawnionych, które już posiadają dostęp do innych rejestrów wchodzących w skład Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), jak np. rejestr PESEL, czy Rejestr Dowodów Osobistych i korzystać będą z dostępu do rejestru obywateli Ukrainy z wykorzystaniem tego samego systemu wystarczy, że złożą wniosek zawierający wskazane oświadczenia o spełnieniu niezbędnych warunków organizacyjno-technicznych.
Podmioty uprawnione, które nie korzystają z takiego dostępu oprócz wniosku muszą również przedłożyć stosowną dokumentację potwierdzającą spełnienie tych warunków.
Dokumentację w zakresie systemu muszą również przedłożyć podmioty uprawnione, które do dostępu do SRP wykorzystują inne systemy niż ten za pomocą, którego chcą się połączyć z rejestrem obywateli Ukrainy.
Podmiot uprawniony może podłączyć się do rejestru obywateli Ukrainy za pomocą aplikacji Źródło lub za pośrednictwem własnego systemu. W przypadku dostępu przez aplikację Źródło wystarczy oświadczenie w tym zakresie, natomiast w przypadku własnego systemu, który jednocześnie nie jest już wykorzystywany przez podmiot uprawniony do łączenia się z SRP – konieczne jest przedłożenie do wniosku dokumentów potwierdzających, że taki system umożliwia identyfikację osoby uzyskującej dane, ich zakres oraz datę uzyskania, a także że jest zgodny z wymogami Polityki Bezpieczeństwa Informacji Systemów Rejestrów Państwowych, w tym z Wyciągiem z Polityki bezpieczeństwa informacji przetwarzanych na stacjach roboczych SRP.
Wniosek o udostępnienie danych z rejestru obywateli Ukrainy w trybie pełniej teletransmisji należy kierować do:
Departamentu Tożsamości Cyfrowej
ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa
Tel: +48 222 500 110
e-mail: sekretariat.DTC.MC@cyfra.gov.pl
adres skrytki na ePUAP: /MAiC/SkrytkaESP
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o udostępnienie danych z rejestru obywateli Ukrainy w celu uzyskania dostępu do tego rejestru należy złożyć odpowiednie wnioski certyfikacyjne.
Wzory wniosków oraz instrukcje ich wypełnienia znajdują się w zakładce Jak uzyskać dostęp do SRP.
Podstawa prawna
ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego kraju Dz. U. z 2022 r., poz. 583, ze zm.