Wzmacniamy współpracę w ramach programu PWCyber
02.06.2020
Mamy kolejne porozumienia w ramach zainicjowanego przez MC Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber). 26 maja podpisaliśmy je z firmą Mediarecovery a 1 czerwca ze Smartech-IT. Co ciekawe, obie umowy zostały podpisana elektronicznie.
- Ostatnie tygodnie pokazały, że kluczowym elementem cyberbezpieczeństwa jest współpraca. Tym bardziej więc doceniamy, że do naszego porozumienia przyłączyło się już 11 firm. Zapraszamy kolejne – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Wymiana doświadczeń
Mediarecovery od kilkunastu lat zajmuje się wdrażaniem systemów bezpieczeństwa danych, użytkowników, aplikacji i infrastruktury IT, które wykorzystywane są przez zespoły CERT i CSIRT w przedsiębiorstwach i instytucjach. Jest również liderem w obszarze informatyki śledczej.
Z kolei Smartech-IT to firma, której głównym udziałowcem jest Sylvain Analytics realizujące duże projekty z zakresu cyberbezpieczeństwa dla armii i rządu Stanów Zjednoczonych. Przedsiębiorstwo funkcjonuje na polskim rynku od 4 lat.
Program Współpracy w Cyberbezpieczeństwie jest przedsięwzięciem niekomercyjnym o charakterze partnerstwa publiczno-prywatnego. Strony zobowiązują się do wymiany doświadczeń po to, by m.in. zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowych procesów, produktów i usług. Program jest zbieżny z celami Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024.
Smartech- IT chce dzielić się swoim doświadczeniem budowanym przez ponad 15 lat w administracji i armii w USA przez pana Raynolda Sylvaina. Chce zaangażować się w transfer wiedzy w Polsce i współpracę w szczególności w obszarze podnoszenia poziomu bezpieczeństwa aplikacji.
Obszary współpracy
Umowa obejmuje takie obszary jak: informacyjny, edukacyjny, szkoleniowy i testów oraz certyfikacji. To przede wszystkim:
- podnoszenie kompetencji w zakresie świadomości zagrożeń oraz metod ataków w cyberprzestrzeni;
- identyfikacja podatności i zagrożeń oraz wymiana informacji;
- opracowywanie rekomendacji w zakresie konfiguracji urządzeń i oprogramowań;
- przygotowanie i prowadzenie oceny oraz certyfikacji cyberbezpieczeństwa;
- promowanie innowacyjnych rozwiązań i projektów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz budowanie partnerstwa z podmiotami Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa
Do tej pory takie porozumienia podpisaliśmy z firmami: Samsung, Cisco, Ericsson, Nokia, Krypton, IBM, Thales, Dynacon oraz Dell.
Liczymy na zainteresowanie kolejnych firm. Naszym celem jest rozwijanie badań nad certyfikacją cyberbezpieczeństwa i budowanie Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Im więcej podmiotów będzie razem działać, tym lepiej dla bezpieczeństwa.
Polska rozwija zintegrowany system cyberbezpieczeństwa obejmujący wszystkie szczeble administracji rządowej i samorządowej. System ten opiera się nie tylko na rozwiązaniach technologicznych czy regulacjach prawnych, ale przede wszystkim na konsekwentne budowanej świadomości obywateli, przedsiębiorców i urzędników.