Zrób to prościej – sprawdź, jak potwierdzić tożsamość mDowodem w aplikacji mObywatel
12.07.2023
14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach formalnych. Jak zweryfikować tożsamość w aplikacji mObywatel? Materiały szkoleniowe znajdziecie na specjalnej platformie szkoleniowej udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.
Przypominamy, że mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:
- składając wniosek o nowy dowód osobisty,
- przekraczając granicę kraju,
- załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).
Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.
Zachęcamy do udziału szkoleniach
„Materiały, które przygotowaliśmy, są podane w przystępny sposób, napisane prostym językiem, żeby każdy mógł się z nimi zapoznać i zacząć korzystać z nowych cyfrowych rozwiązań. Dzięki temu załatwienie sprawy w urzędzie, na poczcie, u notariusza czy w sądzie będzie dużo łatwiejsze. Wyjmujemy telefon i otwieramy apkę – nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy dowodu i marnujemy czas czy czegoś nie załatwimy” – wyjaśnia minister Janusz Cieszyński.
Na platformie szkoleniowej w zakładce „mObywatel” znajdziecie materiały szkoleniowe –instrukcje i filmiki, dzięki którym szybko zapoznacie się z nowościami w aplikacji mObywatel. „Zależy nam na tym, żeby przeprowadzać użytkowników w procesie krok po kroku. Chcielibyśmy, żeby korzystanie z mDowodu było powszechne, żeby stało się regułą w sytuacjach formalnych. Dlatego udostępniliśmy bezpłatne szkolenia zarówno dla obywateli, jak i dla urzędników” – dodaje minister cyfryzacji.
Po zapoznaniu się z materiałami czeka na Was test ze znajomości aplikacji mObywatel. Jeśli poprawnie go rozwiążecie, otrzymacie certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia. To fajna opcja szczególnie dla urzędników i przedsiębiorstw – pracownicy mogą sobie wydrukować certyfikat i powiesić w widocznym miejscu dając sygnał, że ta cyfrowa usługa weszła na stałe do ich działalności” – wyjaśnił Janusz Cieszyński.