Jak samodzielnie zbadać dostępność cyfrową strony internetowej?
Możesz samodzielnie badać dostępność cyfrową strony internetowej. Na poziomie podstawowym badania potrzebujesz jedynie umiejętności korzystania z Internetu i wiedzy, na co zwrócić uwagę. Tę wiedzę zebraliśmy w liście kontrolnej. Podpowiada ona co i jak sprawdzić, aby ocenić stan dostępności cyfrowej strony internetowej. Wskazaliśmy w niej także jakie umiejętności musi mieć osoba wykonująca badania na 3 poziomach szczegółowości badania.
Co pozwala zbadać lista kontrolna?
Lista kontrola jest narzędziem do samodzielnego badania strony internetowej pod kątem jej dostępności cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami.
Przy jej pomocy możesz ocenić czy strona internetowa jest zgodna ze standardami WCAG 2.1 (od angielskiego Web Content Accessibility Guidelines) i z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (dalej ustawa o dostępności cyfrowej).
Kiedy korzystać z listy kontrolnej?
Nie zawsze możesz zlecić badania dostępności cyfrowej ekspertowi (audytorowi dostępności), a informacji z takiego badania potrzebujesz np. do opracowania deklaracji dostępności. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest samodzielne badanie na podstawie przygotowanej przez nas listy kontrolnej.
Pamiętaj jednak, że w ewentualnych sytuacjach spornych tylko opinia eksperta do spraw dostępności cyfrowej będzie uznana za wiążącą.
Listę kontrolną przygotowaliśmy jako pomoc dla podmiotów publicznych, które mają prawny obowiązek (wynikający z ustawy o dostępności cyfrowej) zapewnienia dostępności cyfrowej stron internetowych. Z Listy kontrolnej możesz jednak skorzystać także przy badaniu strony niebędącej własnością podmiotu publicznego.
Pytania i poziomy badania w liście kontrolnej
Lista kontrolna jest zbiorem pytań, które pozwalają wykryć zdecydowaną większość problemów dostępnościowych na stronie internetowej. Przy każdym z pytań opisaliśmy, co musisz zrobić, żeby udzielić na dane pytanie odpowiedzi.
Pytania z listy kontrolnej podzieliliśmy na 3 poziomy. Dostosowaliśmy je do wiedzy i umiejętności osoby wykonującej badanie:
- poziom podstawowy — do jego wykonania wystarczy Ci podstawowa umiejętność korzystania ze stron internetowych;
- poziom średni — do jego wykonania potrzebujesz wiedzy o tworzeniu stron internetowych i podstawowej umiejętności korzystania z programów do testowania dostępności cyfrowej, w tym czytników ekranu;
- poziom zaawansowany — do jego wykonania potrzebujesz dogłębnej wiedzy technicznej, w tym znajomości języków skryptowych oraz umiejętności posługiwania się różnymi technologiami asystującymi.
Nie zawsze musisz odpowiadać na wszystkie pytania z listy kontrolnej. Przykładowo, do oceny, że strona nie jest zgodna z WCAG 2.1 i ustawą wystarczy, że znajdziesz błąd na poziomie podstawowym. Jednak dopiero odpowiedzenie na pytania ze wszystkich poziomów pozwala w pełni ocenić dostępność cyfrową badanej strony internetowej.
Materiały
Lista kontrolna do badania dostępności cyfrowej strony internetowej - wersja 2.2Lista_kontrolna_do_badania_dostępności_cyfrowej_stron_www_-_wersja_22.docx 0.12MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 07.02.2024 09:26 Małgorzata Wenek
- Pierwsza publikacja:
- 04.02.2020 12:09 Adam Pietrasiewicz