W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

16 września - Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

06.09.2022

35. rocznica podpisania Protokołu montrealskiego (PM) w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO) przypada 16 września 2022 r. W tym dniu obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej.

Podczas tegorocznej rocznicy hasłem przewodnim jest „Global cooperation protecting life on earth”. Temat ten uwzględnia szerszy wpływ, jaki PM (cząstki stałe) ma na zmiany klimatyczne oraz potrzebę współdziałania, nawiązywania i rozwijania globalnej współpracy, w celu sprostania wyzwaniom klimatycznym i ochrony życia na Ziemi dla przyszłych pokoleń. Kolejna rocznica przypomina nam, co osiągnęliśmy i spojrzenia w przyszłość, co jeszcze możemy osiągnąć.

W raporcie Panelu Naukowego PM stwierdza się, że wskutek działań podejmowanych w ramach PM od 2000 r. następuje stopniowe odradzanie się warstwy ozonowej Ziemi w tempie 1-3% w ciągu 10 lat, co doprowadzi do powrotu stężeń ozonu w stratosferze nad północną półkulą Ziemi do pierwotnego stanu już w 2030 r., nad półkulą południową do 2050 r., a nad regionami polarnymi do 2060 r. Wycofanie 99% SZWO w ramach PM skutecznie dopomogło w ograniczeniu wzrostu efektu cieplarnianego poprzez udaremnienie emisji 135 miliardów ton równoważnika CO₂ w okresie od 1990 r. do 2010 r.

Ponadto naukowcy stwierdzili, że :

  • Stężenia chloru pochodzącego z SZWO w atmosferze osiągnęły maksimum ok. 2000 r.
    i następnie wskutek działań podjętych w PM zaczęły spadać i oczekuje się, iż ok. 2050 r. ich poziom powróci do poziomu z roku 1980.
  • Przy założeniu wdrożenia przez wszystkie kraje świata Poprawek z Kigali, które wprowadziły do PM jako substancje kontrolowane zamienniki SZWO – wodorofluorowęglowodory (HFC), będzie można uniknąć wzrostu o 0,2-0,4°C do 2100 r. średniej temperatury na Ziemi, spowodowanej emisją HFC. Obecnie Poprawki z Kigali ratyfikowało już 137 krajów.
  • Istnieją dostępne alternatywy o niskim GWP dla wszystkich SZWO i w większości zastosowań także dla HFC, więc Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej powinien stać się inspiracją dla bardziej ambitnych działań w zakresie wprowadzania alternatywnych technologii w sektorze chłodnictwa i klimatyzacji, zwłaszcza takich, w których wykorzystuje się urządzenia o niskim zużyciu energii.

Szczegółowe informacje i materiały dotyczące obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Warstwy Ozonowej, przygotowane przez Sekretariat Ozonowy UNEP, są dostępne na stronie UNEP

{"register":{"columns":[]}}