Rządowe wsparcie dla odbiorców energii i ciepła
Rozwiązania, które zapobiegają skokowym wzrostom rachunków dla odbiorców energii elektrycznej i ciepła z grup, które powinny być szczególnie chronione.
Ochrona przed wzrostem cen energii elektrycznej
Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. gospodarstwa domowe korzystają z obniżonej z 693 do 500 zł/MWh ceny maksymalnej będzie stosowana bez limitu tj. od pierwszej zużytej kWh.
Obniżona cena maksymalna będzie miała szczególnie korzystny wpływ na rachunki osób zużywających większe ilości energii elektrycznej, które w krótkim czasie przekraczały obowiązujący w I połowie 2024 r. limit zużycia energii elektrycznej.
Cena maksymalna energii elektrycznej
Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. nastąpi przedłużenie obowiązującej ceny maksymalnej energii elektrycznej w wysokości 693 zł/MWh. Skorzystają z niej jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty wrażliwe, takie jak szkoły, szpitale czy żłobki.
Taka sama cena maksymalna 693 zł/MWh będzie obowiązywała sektor MŚP. Warunkiem udzielenia wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców była zgodność z limitami pomocy de minimis. Natomiast w przypadku mikroprzedsiębiorstw, są one wyłączone z obostrzeń dotyczących pomocy publicznej na mocy rozporządzenia unijnego.
Ochrona przed wzrostem cen ciepła systemowego
Od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 r. gospodarstwa domowe oraz podmioty wrażliwe podlegają ochronie przed niekontrolowanym wzrostem kosztów ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Działanie będzie realizowane poprzez pokrycie części należności odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw energetycznych prowadzących działalność w zakresie sprzedaży ciepła.
Ważne:
Od dnia 1 lipca 2024 r. mechanizmy wsparcia dla odbiorców paliw gazowych znajdują się we właściwości Ministerstwa Przemysłu.