W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

5. Forum Państwowej Służby Geologicznej i Państwowej Służby Hydrogeologicznej

14.12.2022

„Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie z opracowaną dla całego obszaru szczegółową mapą geologiczną w skali 1:50 000. Jest to z pewnością jedno z ważniejszych osiągnięć Państwowego Instytutu Geologicznego. Kartografia geologiczna to jednak nie tylko mapy geologiczne. Bardzo ważne dla gospodarki i wielokrotnie wykorzystywane w szerokim zakresie są opracowane w tej samej skali i także dla całego kraju – Mapa Geośrodowiskowa Polski i Mapa Hydrogeologiczna Polski” – mówił wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio podczas 5. Forum Państwowej Służby Geologicznej i Państwowej Służby Hydrogeologicznej „Kartografia Geologiczna - po co i dla kogo?”.

5. FORUM Państwowej Służby Geologicznej i Państwowej Służby Hydrogeologicznej

Oprócz map pokrywających obszar całego kraju Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy opracowuje wiele map regionalnych i tematycznych, dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb. Są wśród nich między innymi mapy geochemiczne, geologiczno-inżynierskie, geoturystyczne, polskich obszarów morskich i ostatni produkt Państwowego Instytutu Geologicznego – mapy płytkich warunków geotermalnych, które stanowią bardzo istotne wsparcie dla projektantów i wykonawców gruntowych pomp ciepła.

Wiceminister Dziadzio, Główny Geolog Kraju zwrócił uwagę na gospodarcze zastosowania map geologicznych.

Końcowym efektem prac, oprócz gotowego do wydruku arkusza mapy, są bazy danych cyfrowych (GIS) oraz usługi sieciowe. Dzisiaj ważnym zadaniem Państwowej Służby Geologicznej jest jak najszybsze zakończenie prac cyfrowych nad całą edycją - wszystkimi arkuszami - Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski i Mapy Geologicznej Polski w skali 1:200 000 oraz przygotowanie nowej ciągłej bazy danych cyfrowych dla całego kraju, przystosowanej do bieżącej aktualizacji

– zaznaczył wiceminister Piotr Dziadzio.

Cała wiedza o budowie geologicznej Polski, dorobek wielu pokoleń badaczy, jest przedstawiona na mapach geologicznych. Odwzorowanie budowy geologicznej – powierzchniowej i wgłębnej – jest warunkiem racjonalnego zarządzania środowiskiem i stanowi podstawę do podejmowania ważnych decyzji gospodarczych. Opracowanie map geologicznych w różnych skalach to od ponad 100 lat kluczowe zadanie Państwowego Instytutu Geologicznego.

Wypełniając zadania państwowej służby geologicznej Państwowy Instytut Geologiczny wykonuje dla obszaru całego kraju mapy geologiczne. Są one opracowywane w skali przeglądowej 1:500 000 i 1:200 000 oraz szczegółowej – 1:50 000, 1:25 000, a nawet 1:10 000.

{"register":{"columns":[]}}