W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akceptacja Planu prac państwowej służby geologicznej przewidzianych do realizacji w 2025 roku i latach następnych

09.09.2024

Realizacja zadań państwowej służby geologicznej ujętych w Planie prac przyczyni się do rozwoju gospodarczego Polski, zwiększenia komfortu życia mieszkańców naszego kraju oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i surowcowego państwa. 29 sierpnia 2024 r., z upoważnienia Ministry Klimatu i Środowiska, plan został zaakceptowany przez podsekretarza stanu Głównego Geologa Kraju prof. Krzysztofa Galosa.

Akceptacja Planu prac państwowej służby geologicznej przewidzianych do realizacji w 2025 roku i latach następnych
  • Plan prac państwowej służby geologicznej przewidzianych do realizacji w 2025 roku i latach następnych został zaakceptowany 29 sierpnia 2024 roku.
  • Plan jest kluczowym dokument dot. realizacji zadań państwa z zakresu geologii, określonych w art. 162, ust. 1 Ustawy prawo geologiczne i górnicze.
  • Plan został zaakceptowany z upoważnienia ministra przez podsekretarza stanu Głównego Geologa Kraju prof. Krzysztofa Galosa

Plan zawiera zadania z zakresu geologii istotne dla rozwoju gospodarczego Polski, w tym m.in. dla transformacji energetycznej, zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego kraju, ochrony środowiska, edukacji i promowania właściwych postaw w społeczeństwie.

W obecnej sytuacji geopolitycznej niezwykle istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego kraju. Rozwój nowych technologii sprawia, że popyt na surowce rośnie – zmienia się tylko jego charakter. Transformacja energetyczna nie byłaby możliwa bez realizacji projektów z zakresu geologii, a do produkcji „zielonej energii” potrzebujemy wielu surowców mineralnych. Realizacja zadań państwowej służby geologicznej, ujętych w Planie prac, przyczyni się do rozwoju gospodarczego Polski, zwiększenia komfortu życia mieszkańców naszego kraju oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i surowcowego państwa

- Główny Geolog Kraju, Krzysztof Galos.  

Plan prac państwowej służby geologicznej przewidzianych do realizacji w 2025 roku i latach następnych jest kluczowym dokument dot. realizacji zadań państwa z zakresu geologii, określonych w art. 162, ust. 1 Ustawy prawo geologiczne i górnicze.

Rolę państwowej służby geologicznej pełni Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Przykłady zadań ujętych w Planie: 

  • Rozpoznanie potencjału surowcowego anomalii magnetycznej Przerzeczyna Zdroju - etap III – cel: Dalsze szczegółowe rozpoznanie potencjału złożowego m.in. niklu, kobaltu, magnezytu anomalii magnetycznej Przerzeczyna Zdroju, stwierdzonego wierceniami Przerzeczyn PIG-1 i Przerzeczyn PIG-2. Nikiel i kobalt znajdują się na liście surowców strategicznych dla gospodarki krajowej i dla Unii Europejskiej.  
  • Potencjał rozpoznania i zagospodarowania złóż wodoru naturalnego w Polsce – ETAP I – cel: Dostarczenie organom państwa rzetelnej informacji o występowaniu wodoru naturalnego w Polsce. Wodór jest jednym z czystych surowców energetycznych. Wyniki realizacji tego zadania mogą przyczynić się do realizacji celów klimatycznych (redukcji emisji gazów cieplarnianych).
  • System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) etap IV – cel: Zebranie, opracowanie i udostępnienie danych o ruchach masowych niezbędnych do stworzenia systemu skutecznego zarządzania zagrożeniami osuwiskowymi. Osuwiska powodują degradację objętych nimi terenów i zniszczenie posadowionych na ich obszarze obiektów budowlanych oraz infrastruktury. Realizacja zadania ma duże znaczenie społeczne, gospodarcze i ekonomiczne.
  • Mapa potencjału geotermii niskotemperaturowej Polski (MPGN) w skali 1:50 000. Etap II – zadanie ciągłe – cel: Długoterminowe wsparcie rozwoju instalacji urządzeń płytkiej geotermii - jako jednej z energii odnawialnych - wykorzystującej naturalne ciepło Ziemi. Realizacja zadania pozwoli na zwiększenie efektywności ekologicznej systemów geotermii niskotemperaturowej poprzez wskazywanie miejsc o dużym potencjale energetycznym.
{"register":{"columns":[]}}