W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Architektura i budownictwo w obliczu wyzwań klimatycznych

08.11.2022

Poznaliśmy nagrodzonych w konkursie "Dom z klimatem", w którym podejmowane są działania w zakresie promocji budownictwa ekologicznego. Podczas konferencji poświęconej wyzwaniom dla architektury i budownictwa w obliczu wyzwań klimatycznych nagrody zwycięzcom i wyróżnionym wręczyła wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. Wydarzenie odbyło się 8 listopada 2022 r. w Warszawie.

nagrodzeni pozują do pamiątkowego zdjęcia

Kwestia zmian klimatu - która do niedawna była kwestią o której czytaliśmy - dziś dotyka każdego z nas. Dotyka, bo odczuwamy negatywne skutki związane z nawalnymi deszczami, czy suszami. To powoduje, że jako społeczeństwo stawiamy wobec siebie samych coraz wyższe wymagania. Chcemy być coraz bardziej przyjaźni środowisku. Nasze działania, wybory codzienne - czy w dłuższym dystansie - mają być korzystne nie tylko dla nas dziś, ale i korzystne dla przyszłych pokoleń. Zrównoważona architektura i budownictwo ekologiczne realizują te potrzeby

– podkreśliła wiceminister Małgorzata Golińska.

Ekologiczne budownictwo to taki sposób realizacji inwestycji, aby budynek pozostawał w zgodzie ze środowiskiem i potrzebami człowieka oraz optymalizował koszty. Żeby było to możliwe trzeba zwrócić uwagę na:

  • efektywność energetyczną: wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, rozwiązania grzewcze o wysokiej efektywności i niskim współczynniku emisji pyłów zawieszonych, prawidłowa wentylacja oraz odpowiednia szczelność budynku.
  • materiały budowlane: proces ich produkcji potrafi być niezwykle energochłonny i zasobochłonny. Trzeba więc zwrócić uwagę na świadome zarządzanie surowcami w taki sposób, aby pozostały one do dyspozycji kolejnych pokoleń. Dlatego zachęcamy do korzystania z naturalnych materiałów budowlanych o niskim śladzie węglowym np. drewna.
  • architekturę budynku: ogromne znaczenie ma sama bryła budynku, jej odpowiednie położenie względem stron świata, czy zaprojektowanie przeszkleń w taki sposób, który pozwala na wykorzystywanie energii słonecznej w ciągu dnia.
  • zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku: najlepiej w sposób przyjazny dla środowiska, z wykorzystaniem rodzimych gatunków roślin.

Materiały

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o projekcie „Dom z Klimatem”
{"register":{"columns":[]}}