Audyt Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego
20.10.2022
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska, 19 października 2022 r., przeprowadzony został audyt przez przedstawiciela Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego. Było to związane z zakończeniem pierwszego rejsu naukowo-badawczego na ryfcie środkowoatlantyckim, realizującego kontrakt zawarty między tą Agendą ONZ a Ministerstwem Klimatu i Środowiska, który odbył się na przełomie sierpnia i września 2022 r.
Audyt przeprowadził szef Compliance Assurance Management Unit (CARMU) Oystein Bruncell Larsen.
Bardzo się cieszymy, że ostatecznie, pomimo wielu obiektywnych przeszkód, pomimo pandemii COVID-19 i jej ogólnych negatywnych konsekwencji dla światowej gospodarki, Polska zdołała przeprowadzić w tym roku pierwszy rejs naukowo-badawczy w obszarze objętym naszą koncesji
– powiedział wiceminister Piotr Dziadzio.
Po zapoznaniu się ze wstępnymi interpretacjami oraz jakością i ilością zebranych specjalistycznych danych, wykonanych przez Ocean Floor Geophisics (OFG), audytor Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego bardzo wysoko ocenił jakość przeprowadzonych badań w obszarze koncesyjnym RP oraz zaangażowanie pracowników w realizację kontraktu. Wskazał, że są to jedne z lepszych danych zebranych dotychczas w porównaniu z innymi krajami.
Na zakończenie spotkania wiceminister Piotr Dziadzio podziękował zespołowi i pracownikom Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska za zaangażowanie w realizację kontraktu na eksplorację siarczków polimetalicznych na ryfcie atlantyckim i doprowadzenie do realizacji pierwszego rejsu naukowo-badawczego na obszarze koncesyjnym.
Dane uzyskane w ramach przeprowadzonych badań oceanicznych będą przetwarzane i analizowane wieloaspektowo przez najbliższe miesiące, aby zaprezentować je w końcowym raporcie w I kwartale 2023 r.