Budowa kogeneracji gazowej o mocy około 8 MWe wraz z instalacją do wytwarzania chłodu, magazynem energii i siecią ciepłowniczą w Siedlcach
13.07.2022
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu „Budowa kogeneracji gazowej o mocy około 8 MWe wraz z instalacją do wytwarzania chłodu, magazynem energii i siecią ciepłowniczą w Siedlcach”.
Beneficjentem projektu jest Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. (PEC)
O przedsięwzięciu
Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków: Budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych oraz likwidacja indywidualnych źródeł ciepła, w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne.
Finansowany jest w 45 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.
Całkowity koszt projektu to przeszło 45,5 mln zł (ok. 10,5 mln euro), a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi 16,65 mln zł (niecałe 3,86 mln euro).
Cel projektu
Przedmiotowy projekt polega na modernizacji systemu ciepłowniczego w Siedlcach poprzez realizację działań w zakresie zwiększenia udziału wysokosprawnej kogeneracji w wytwarzaniu ciepła systemowego.
Projekt zakłada likwidację kotła węglowego WR-25. Przewidziana jest także instalacja wytwarzania chłodu z ciepła, budowa magazynu ciepła i nowych odcinków sieci ciepłowniczej. W celu zmniejszenia strat na przesyle zmodernizowany zostanie odcinek istniejącej sieci ciepłowniczej, co przełoży się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zwiększenie efektywności energetycznej systemu.
Najważniejsze efekty projektu „Budowa kogeneracji gazowej o mocy około 8 MWe wraz z instalacją do wytwarzania chłodu, magazynem energii i siecią ciepłowniczą w Siedlcach” to:
- likwidacja lokalnego źródła ciepła opalanego miałem węglowym
- zastąpienie produkcji ciepła z węgla ciepłem z gazu,
- zredukowanie poziomu emisji CO2 o 32 443,07 t/rok.
Okres realizacji
Umowa na dofinasowanie projektu została zawarta 14 stycznia 2022 roku, natomiast planowana data zakończenia realizacji inwestycji planowana jest na 30 kwietnia 2024 roku.
Więcej o przedsięwzięciu
Na stronie internetowej PEC w Siedlcach Sp.z o.o. można zapoznać się ze szczegółami projektu. Na kanale Telewizja Wschód dostępna jest prezentacja projektu. Informacje znajdziesz też na stronie internetowej NFOŚiGW.
- Zobaczprojekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW