W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa Kogeneracyjnego źródła gazowego w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław S.A.

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy o dofinansowanie projektu Budowa Kogeneracyjnego źródła gazowego w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław S.A.

Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, obszar Energia, nabór Rozwój wysokosprawnej kogeneracji

Beneficjentem projektu są Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” S.A.

O projekcie

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne.

Przedsięwzięcie jest finansowane w 30 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (z czego 85 % pochodzi z MF EOG a 15 % z budżetu państwa).

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 62 miliony złotych, z czego maksymalna kwota dofinansowania wynosi ponad 18 mln złotych (ponad 4 mln euro).

Działania inwestycyjne

Celem projektu jest budowa wysokosprawnej kogeneracji gazowej o mocy ok. 12,9 MWe (3 x 4,3 MWe), w którym produkowana będzie energia elektryczna oraz ciepło w postaci pary nasyconej (odzysk ciepła ze spalin) i gorącej wody wykorzystywanej na potrzeby technologiczne zakładu oraz pokrycia zapotrzebowania na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową zakładu, firm zewnętrznych przyłączonych do sieci ciepłowniczej ZGH oraz miasta Bukowno.

Dzięki podjętym działaniom zostanie zlikwidowany wodny kocioł węglowy jak również znacząco zostanie ograniczona praca parowych kotłów węglowych, które po zrealizowaniu inwestycji pełnić będą rolę rezerwowo – szczytową.

Realizacja projektu poprawi bezpieczeństwo energetyczne zakładu w przypadku awarii sieci elektroenergetycznej tzw. blackout oraz przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności ZGH „Bolesław” S.A.

Działania edukacyjne

Działania inwestycyjne zostaną uzupełnione działaniami informacyjno-edukacyjnymi obejmującymi m.in. konferencje i szkolenia w zakresie ochrony środowiska wynikającej z realizacji projektu. Zasięg tych działań obejmie mieszkańców Bukowna, Olkusza i okolic.

Okres realizacji

Umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia została zawarta 14 stycznia 2022 roku, a planowana data zakończenia jego realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.

Więcej o przedsięwzięciu

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową projektu „Budowa Kogeneracyjnego źródła gazowego w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław S.A.”.

 

Redakcja


Zobacz inne projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu

BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU

Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy Norweskich i EOG na świecie

MEDIATEKA

{"register":{"columns":[]}}