Cele Zrównoważonego Rozwoju – SDGs
W dokumencie końcowym Konferencji nt. Zrównoważonego Rozwoju - Rio+20 „The Future We Want” (przyjętym w czerwcu 2012 r.) społeczność międzynarodowa uzgodniła wypracowanie nowych Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals - SDGs), które będą zasadniczym elementem nowej agendy rozwojowej po 2015 r.
Dotychczasowa agenda rozwojowa oparta była na tzw. Milenijnych Celach Rozwoju (MDGs) przyjętych w 2000 r., które miały zostać wypełnione do 2015 r. Przyjęto osiem MDGs, przy czym cele te nie były negocjowane w procesie międzynarodowym, a opracowane przez komitet ekspertów. Nie zostały one w całości zrealizowane, zatem działania na rzecz ich realizacji po roku 2015 zostały włączone do SDGs.
Propozycja SDGs zawiera 17 celów głównych i 169 powiązanych z nimi zadań. Obecnie trwają prace nad wypracowaniem wskaźników do Celów.
Dużym osiągnięciem dotychczasowych międzynarodowych i unijnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju jest uznanie znaczenia wymiaru środowiskowego dla zapewnienia wzrostu potencjału na świecie i tworzenia odpowiednich warunków życia dla obecnych i przyszłych pokoleń. Efektywne gospodarowanie zasobami naturalnymi, efektywność energetyczna, zapewnienie powszechnego dostępu do wody, usług sanitarnych, przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zapewnienie rozwoju usług ekosystemowych, zrównoważone leśnictwo, wprowadzanie zrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji (SCP) oraz adaptacja do zmian klimatu to główne działania środowiskowe na rzecz walki z ubóstwem oraz zapewnienia zrównoważonego rozwoju. Wymienione obszary znalazły satysfakcjonujące odzwierciedlenie w postaci propozycji konkretnych SDGs.
Dokument „Transforming Our World: The 2030 Agenda for Global Action” został przyjęty podczas Szczytu ONZ w Nowym Jorku, 25 września 2015 r. Zgodnie z jej założeniami uzgodnione na poziomie globalnym cele znajdą swoje przełożenie w działaniach krajowych i na poziomie regionalnym, uwzględniających lokalne uwarunkowania.
Z treścią dokumentu wraz z Celami Zrównoważonego Rozwoju można zapoznać się na stronie ONZ poświęconej agendzie post2015 (strona w języku angielskim).
Materiały
Polska wersja językowa dokumentu: "Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030"Polska_wersja_jezykowa_dokumentu_Przeksztalcamy_nasz_swiat_Agenda_na_rzecz_zrownowazonego_rozwoju_2030.pdf 0.72MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.03.2020 15:22 Małgorzata Czeszejko-Sochacka
- Pierwsza publikacja:
- 06.12.2018 11:16 Agata Kubel-Grabau