Obowiązki dla operatorów i właścicieli centrów przetwarzania danych
Sektor technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT - Information and Communications Technology) odpowiada za 5–9 % całkowitego zużycia energii elektrycznej na świecie i za ponad 2 % globalnych emisji.
W 2018 r. zużycie energii przez centra przetwarzania danych zlokalizowane na terenie Unii Europejskiej wyniosło 76,8 TWh, co odpowiada za 2,7% całego zapotrzebowania na energię elektryczną w UE. Z szacunków przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że do że do 2030 r. wartość zużycia energii osiągnie 98,5 TWh, co oznacza wzrost o 28 % [1].
Komisja Europejska w komunikacie z dnia 19 lutego 2020 r. „Kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy” wskazuje, że potrzebne są wysoce energooszczędne i zrównoważone centra przetwarzania danych oraz środki na rzecz przejrzystości dla operatorów telekomunikacyjnych w odniesieniu do ich śladu środowiskowego [2].
Centra przetwarzania danych o zapotrzebowaniu zainstalowanej infrastruktury informatycznej na energię elektryczną wynoszącym co najmniej 500 kW, zostały zobowiązane do przekazywania informacji istotnych z punktu widzenia efektywności energetycznej. Na podstawie zebranych danych oraz uwzględniając już istniejące inicjatywy w sektorze ICT będzie możliwe ustanowienie wskaźników zrównoważonego charakteru centrum przetwarzania danych.
Nowy obowiązek dla operatorów i właścicieli centrów przetwarzania danych
6 czerwca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2024/1364 w sprawie pierwszego etapu ustanawiania wspólnego unijnego systemu oceny centrów przetwarzania danych [3], zwane dalej: rozporządzeniem.
Rozporządzenie nakłada wymóg na operatorów i właścicieli centrów przetwarzania danych o zapotrzebowaniu zainstalowanej infrastruktury informatycznej na energię elektryczną wynoszącym co najmniej 500 kW, w zakresie raportowania do unijnej bazy danych informacji i kluczowych wskaźników efektywności.
Do kiedy operatorzy i właściciele centrów przetwarzania danych powinni przekazać dane do unijnej bazy
Pierwszy raport zawierający informacje i kluczowe wskaźniki efektywności, określone w załącznikach I i II do rozporządzenia, powinien zostać przekazany bezpośrednio do unijnej bazy danych do 15 września 2024 r.
Następny raport składa się do 15 maja 2025 r. i dalej cyklicznie co roku do 15 maja za poprzedni rok kalendarzowy.
Aktualnie, Komisja Europejska prowadzi prace mające na celu uruchomienie ww. unijnej bazy danych.
Wszystkie najnowsze informacje obowiązków dla operatorów i właścicieli centrów przetwarzania danych będą dostępne na stronie Komisji Europejskiej, pod linkiem: Energy performance of data centres.
Warsztaty dotyczące funkcjonowania unijnej bazy danych
Kiedy: 6 września 2024 r., godz. 10.00 – 12.00
Gdzie: platforma Webex
Do kogo skierowane są warsztaty: operatorzy i właściciele cetrum przetwarzania danych
Warsztaty organizowane przez Komisję Europejską mają za zadanie zaprezentować bazę danych oraz jej funkcjonalność. Dodatkowo podczas warsztatów wskazane zostaną role jakie w działaniu bazy będą odgrywać operatorzy centrów danych, państwa członkowskie i Komisja Europejska.
Na podstawie pytań zadawanych podczas warsztatów zostanie zbudowana baza najczęściej zadawanych pytań (FAQ - frequently asked questions).
Dodatkowe informacje
W Polsce nie został ustanowiony odrębny krajowy system sprawozdawczości, zatem zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia operatorzy centrów przetwarzania danych powinni raportować wymagane informacje oraz kluczowe wskaźniki efektywności bezpośrednio do unijnej bazy danych.
Materiały
Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej 2023/1791Kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy
Rozporządzenie w sprawie pierwszego etapu ustanawiania wspólnego unijnego systemu oceny centrów przetwarzania danych