W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na cennych przyrodniczo obszarach Mazur wschodnich

Projekt Fundacji Puszczy Rominckiej

projekt Fundacji Puszczy Rominckiej mf eog

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu „Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na cennych przyrodniczo obszarach Mazur wschodnich”.

Beneficjentem projektu jest Fundacja Puszczy Rominckiej

 O projekcie

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków na Wdrażanie planów zarządzania ekosystemem w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy.

Finansowany jest w 85 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (z czego 85 % z MF EOG a 15 % z budżetu państwa). Całkowity koszt projektu wynosi ponad 2 mln zł (ok. 470 tys. euro), a przyznane dofinansowanie to ponad 1,7 mln zł (ponad 400 tys. euro).

Zaplanowane działania obejmują ochronę dystroficznego zbiornika wodnego, odtwarzanie zbiorników wodnych i budowę zimowisk na potrzeby płazów, poprawę warunków bytowania nietoperzy poprzez przygotowanie miejsc hibernacji oraz rozwieszanie skrzynek dedykowanych dla tej grupy zwierząt.

Dodatkowo projekt rozszerzony jest o działania edukacyjne, w tym poprawę świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez wykonanie filmu o znaczeniu i ochronie płazów oraz ekspozycji poświęconej nietoperzom.

Partnerstwo

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Norweskim Instytutem Badań Przyrodniczych (NINA), który w Norwegii jest wiodącą instytucją zajmującą się stosowanymi badaniami ekologicznymi, dysponującą szeroką wiedzą na temat poziomu genetycznego, populacji, gatunków, ekosystemu i krajobrazu w środowiskach lądowych, słodkowodnych i przybrzeżnych a także Parkiem Krajobrazowym Puszczy Rominckiej.

Okres realizacji

Umowa o dofinansowanie została zawarta 10 listopada 2021 roku a planowana data zakończenia realizacji projektu to 26 kwietnia 2024 roku.

Więcej o przedsięwzięciu

Zapraszamy do śledzenia profilu projektu Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na cennych przyrodniczo obszarach Mazur wschodnich w mediach społecznościowych oraz jego strony z opisem zaplanowanych i realizowanych działań.

Wydarzenia

Konferencja inaugurująca

Konferencja  „Ochrona przyrody ponad granicami” inaugurująca projekt „Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na cennych przyrodniczo obszarach Mazur wschodnich”, zaplanowana została na 26 - 29 kwietnia 2022 roku.  

 

Redakcja


 

Zobacz inne projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu:

BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU

Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy Norweskich i EOG na świecie:

MEDIATEKA

Logo MF EOG

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}