W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dbamy o jakość powietrza w Polsce. Wprowadzamy zmiany w wymaganiach jakościowych dla paliw stałych [ROZPORZĄDZENIE]

01.09.2024

MKiŚ stopniowo wprowadza wyższe wymagania, aby powietrze, którym oddychają Polki i Polacy, było czystsze. Rząd popiera cele unijnej polityki w zakresie poprawy jakości powietrza. Jakość powietrza zależy także od ograniczenia zanieczyszczeń pochodzących ze spalania paliw do celów grzewczych w gospodarstwach domowych.

Dbamy o jakość powietrza w Polsce. Wprowadzamy zmiany w wymaganiach jakościowych dla paliw stałych

Dlaczego projekt jest wprowadzany?

  • W Polsce obserwujemy poprawę jakości powietrza, ale stwierdzane są przekroczenia dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza, w tym dla pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu, za które odpowiada generalnie ogrzewanie budynków mieszkalnych.
  • Jakość powietrza jest badana w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska i oceniana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
  • Nowa dyrektywa w sprawie jakości powietrza przyjęta przez Parlament Europejski zakłada znaczne zaostrzenie norm jakości powietrza od 2030 roku. Roczny poziom dopuszczalny PM10 zostanie obniżony z 40 µg/m³ do 20 µg/m³, natomiast pyłu PM2,5 z 25 µg/m³ do 10 µg/m³.
  • W Polsce ok. 1,3 mln budynków ogrzewanych jest „kopciuchami” czyli pozaklasowymi kotłami jako jedynym źródłem ogrzewania i kolejne ok. 800 tys. budynków kotłami 3 i 4 klasy, które również wymagają wymiany.
  • Konieczne jest także systematyczne, stopniowe podnoszenie wymagań jakościowych dla paliw, aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń, które trafiają do środowiska, do powietrza - którym oddychamy.
  • Wprowadzenie zmian w zakresie wymagań jakościowych dla paliw węglowych jest jednym z kamieni milowych KPO i pozwoli na zasilenie Programu Czyste Powietrze z przeznaczeniem na wymianę źródeł ogrzewania i termomodernizację budynków.

Jaki problem rozwiązujemy?

  • Zmiana nazewnictwa niektórych paliw ma spowodować, że ich nazwa nie będzie wprowadzała w błąd - na przykład dotychczasowa nazwa "ekogroszek".
  • Wprowadzamy zmianę wartości parametrów jakościowych zawartości: siarki całkowitej, popiołu i wilgoci całkowitej oraz wartości opałowej. To ma duże znaczenie w ograniczeniu emisji zanieczyszczeń powietrza.
  • Wejście w życie przepisów rozporządzania przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Polsce.
  • Na rynek do obrotu z przeznaczeniem do użycia w sektorze bytowo-komunalnym nie będą mogły być wprowadzane paliwa niespełniające wymagań jakościowych określonych w rozporządzeniu.
  • Spalanie w gospodarstwach domowych odbywa się bez żadnych technologii ograniczania emisji (odsiarczania, odpylania), na stosunkowo niewielkiej wysokości domowych kominów i często w dużych skupiskach zamieszkania ludzi. Dlatego węgiel kierowany do sektora gospodarstw domowych powinien podlegać możliwie najwyższym normom jakości, aby ograniczyć potencjalny negatywny wpływ jego spalania na zdrowie mieszkańców.

Jakie zmiany wprowadzamy?

  • Rozporządzenie dotyczy wprowadzania do obrotu paliw przeznaczonych do użycia w gospodarstwach domowych. Obejmie instalacje spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Rozporządzenie nie dotyczy węgla spalanego w elektrowniach, elektrociepłowniach i w przemyśle.
  • Paliwa objęte rozporządzeniem to: węgiel kamienny, brykiety lub pellety zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego, a także produkty w postaci stałej otrzymywane w procesie przeróbki termicznej węgla kamiennego lub węgla brunatnego przeznaczone do spalania.
  • Zmiany wymagań jakościowych będą odbywały się stopniowo i będą rozłożone w czasie, w ramach okresów dostosowawczych. Zapewni to zarówno producentom, wprowadzającym do obrotu paliwa, jak i użytkownikom odpowiedni okres dostosowania.

Materiały

Link do projektu
Dbamy o jakość powietrza w Polsce. Wprowadzamy zmiany w wymaganiach jakościowych dla paliw stałych [ROZPORZĄDZENIE]
Dbamy​_o​_jakość​_powietrza​_w​_Polsce​_Wprowadzamy​_zmiany​_w​_wymaganiach​_jakościowych​_dla​_paliw​_stałych​_[ROZPORZĄDZENIE].pdf 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}