W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dlaczego mokradła są nam potrzebne?

02.02.2024

Świat mokradeł choć wydaje się tajemniczy i niedostępny, nie jest wyłącznie błotem, które pochłania miłośników przyrody. To cenny ekosystem, niezwykle potrzebny człowiekowi. Przeciwdziała powodziom, suszom, zmianom klimatu i jest skarbnicą różnorodności biologicznej. Dlatego tak ważne jest by je chronić.

mokradła
  • mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata – zanikają trzy razy szybciej niż lasy!
  • 25% wszystkich roślin i zwierząt występujących na terenach podmokłych jest zagrożonych wyginięciem;
  • w Polsce mokradła stanowią 18% powierzchni kraju. Spotkamy tu gatunki zagrożone wyginięciem: Wodniczka – najrzadszy gatunek z rzędu wróblowatych, Łoś euroazjatycki, Kukułka szerokolistna –  inaczej storczyk, czy fiołek bagienny, który występuje na zaledwie kilku stanowiskach w Polsce;
  • najstarsze mokradła w Polsce znajdują się w Puszczy Białowieskiej i są uważane za jedne z najlepiej zachowanych na świecie.

Mokradło rzeczywiście nie jest w zupełności bagnem, a samo bagno nie jest oczywiście tylko błotem. To podmokłe tereny bogate w różnorodne gatunki roślin i zwierząt. Mokradła swym zasięgiem obejmują tereny bagniste, błot i torfowisk oraz zbiorniki wodne. Pełnią rozmaite i niezwykle ważne funkcje, dlatego ich degradacja spowoduje nieodwracalne zmiany w środowisku i wpłynie na nasze życie.

  • to naturalny filtr wody i gąbka –pochłaniają nadmiar wody ze środowiska, chroniąc przed powodziami oraz są naturalnym magazynem słodkiej wody i usuwają z niej zanieczyszczenia;
  • są doskonałym narzędziem do walki ze zmianami klimatu - wychwytują CO2 (dwutlenek węgla) z atmosfery;
  • gromadzą wyjątkowe gatunki roślin i zwierząt - są miejscem życia dla prawie 40% gatunków roślin i zwierząt z całego świata;

Jak chronić mokradła?

  • Zachowaj!

Nie osuszaj ani nie inwestuj w przekształcenie mokradeł na potrzeby rolnictwa i budownictwa.

Sam też możesz odtworzyć mokradła na swojej działce (np. oczko wodne) lub włączając się w lokalne inicjatywy. Oczyszczanie jest też świetnym pomysłem!

  • Szanuj!

Nie kupuj produktów pochodzących z mokradeł – na przykład torfu i roślin oraz unikaj chodzenia po torfowiskach, aby nie niszczyć roślin tam rosnących. Nie zaśmiecaj też tych ekosystemów np. odprowadzając ścieki i nieczystości czy wyrzucając tam śmieci.

  • Edukuj!

Dziel się wiedzą na temat mokradeł i namawiaj innych do działań na rzecz ich ochrony.

Obchodzony 2 lutego Światowy Dzień Mokradeł ma zwrócić uwagę na to jak istotne jest nasze działanie w ochronie tych cennych ekosystemów. Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania podcastu, który może wciągnąć słuchaczy w podmokły świat mokradeł i zainspirować do jego ochrony: link

{"register":{"columns":[]}}