Dodatkowa informacja dla importerów F-gazów luzem
06.03.2024
20.02.2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE zostało opublikowane rozporządzenie PE i Rady (UE) nr 2024/573 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, zmieniające dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 517/2014.
W tym rozporządzeniu zawarte są nowe przepisy dotyczące różnych podmiotów, w tym przepisy dotyczące importerów F-gazów luzem, które wchodzą w życie już od 11.03.2024 r., czyli od dnia wejścia w życie nowego rozporządzenia, tj.:
– Przepisy dotyczące sprzedaży F-gazów do celów wymagających posiadania certyfikatu F-gazowego lub zaświadczenia o ukończeniu szkolenia oraz obowiązek prowadzenia przez sprzedawców F-gazów dokumentacji dotyczącej nabywców tych gazów obejmujący dotychczas tylko HFC, PFC i SF6 lub mieszaniny zawierające te substancje zostały rozszerzone (Art. 7) na HFO (nienasycone HFC, np. HFC-1234yf, HFC-1234ze) i HCFO (np. HCFC-1233zd lub HCFC-1233xf) lub mieszaniny zawierające powyższe substancje ale nie zawierające HFC, PFC lub SF6 (termin „F-gazy” obejmuje m.in. również HFO i HCFO).
– Zakaz przywozu, wywozu, dostaw lub udostępniania innym podmiotom w Unii odpłatnie lub nieodpłatnie, pustych, całkowicie lub częściowo napełnionych, nienadających się do ponownego napełnienia pojemników przeznaczonych do HFC, PFC, SF6 a także HFO i HCFO lub mieszanin zawierających te substancje poza pojemnikami przeznaczonymi do unieszkodliwienia lub do celów laboratoryjnych i analitycznych [Art. 11(3)]. Zakaz ten dotyczy też pojemników wielokrotnego użytku w przypadku jeśli zostały wprowadzane do obrotu bez uprzedniego zapewnienia, że można je zwrócić do ponownego napełnienia.
– ww. zapewnienie, to deklaracja zgodności wystawiona przez podmiot wprowadzający pojemnik do obrotu zawierająca dowody na to, że istnieją wiążące ustalenia w zakresie zwrotu tych pojemników w celu ponownego napełnienia, oraz wyszczególniająca odpowiednich uczestników tej transakcji, ich zobowiązania i stosowne rozwiązania logistyczne [Art. 11(4)]. Te dowody podmioty wprowadzające do obrotu F-gazy przechowują przez 5 lat od wprowadzenia do obrotu i udostępniają Komisji i właściwym organom PCz na ich żądanie.
– Zakaz wprowadzania F-gazów do obrotu, jeżeli importer nie przedstawi służbom celnym w momencie wprowadzania do obrotu dowodów na to, że wszelki trifluorometan powstający jako produkt uboczny w procesie produkcji F-gazów, w tym podczas produkcji substratu do produkcji tych gazów (chodzi tu przede wszystkim o HFCFC-22), został przy użyciu najlepszych dostępnych technik zniszczony lub odzyskany do późniejszego stosowania. Do celów przedstawienia tych dowodów importer sporządza deklarację zgodności i dołącza dokumentację uzupełniającą zawierającą dane określone w Art. 4(6) Rozporządzenia. Importer jest zobowiązany do przechowania tej deklaracji i dokumentacji uzupełniającej przez 5 lat od wprowadzenia do obrotu i udostępnienia ich Komisji i właściwym organom PCz na ich żądanie.