Działania w zakresie rosnącej populacji dzikich drapieżników na Podkarpaciu
08.07.2024
Pracujemy nad działaniami prewencyjnymi i edukacyjnymi, aby chronić ludzi i dbać o populacje dzikich drapieżników na Podkarpaciu. Bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców oraz ochrona lokalnej społeczności w związku z rosnącą populacją niedźwiedzi i wilków były głównymi tematami rozmów wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały z II wicewojewodą podkarpackim Tomaszem Lorencem. Spotkanie odbyło się 3 lipca 2024 r. w Warszawie.
Najważniejsze informacje
- Wzrost liczebności niedźwiedzi i wilków prowadzi do częstszych incydentów w strefach miejskich, co wymaga natychmiastowych działań.
- W wypracowywaniu skutecznych rozwiązań najważniejszy jest dialog z lokalnymi społecznościami, który jest kluczowy dla osiągnięcia celów.
- Działania skoncentrują się głównie na: prewencji i edukacji społeczności lokalnych oraz bieżącej reakcji na incydenty, w tym na odłów, monitorowanie i odstraszanie zwierząt.
Spotkanie miało na celu opracowanie skutecznych metod zarządzania populacjami niedźwiedzi i wilków, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców oraz ochronić lokalną przyrodę. Zmiany legislacyjne będą wymagały szerokich konsultacji m.in. w zakresie skutecznego odstraszania dzikich drapieżników.
Potrzebujemy godzić ludzkie bezpieczeństwo z ochroną dzikiej przyrody. Cieszę się, że prowadzimy dialog w tej sprawie z lokalnym samorządem
- powiedział wiceminister Mikołaj Dorożała.
Propozycje działań przedstawionych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska obejmują:
- wdrożenie systemu monitorowania i odstraszania niedźwiedzi,
- zabezpieczanie przed szkodami oraz wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki i niedźwiedzie,
- konieczność dokładnego określenia liczebności populacji wilków i niedźwiedzi.