W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ekspertyza dot. LULUCF opracowana przez IBL, IOŚ PIB (KOBiZE) oraz BULiGL

04.09.2024

Instytut Badawczy Leśnictwa, Instytut Ochrony Środowiska PIB oraz Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej opracowały ekspertyzę dotyczącą sektora LULUCF (ang. Land use, land use change and forestry).

Teren leśny

Ekspertyza opisuje scenariusz realizujący założenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące zmiany sposobu gospodarowania w lasach ważnych społecznie i cennych przyrodniczo. Zgodnie z tą ekspertyzą obecna polityka MKiŚ mająca na celu wypełnienie zobowiązań wynikających z rozporządzenia LULUCF, wyznaczającego cele pochłaniania gazów cieplarnianych w sektorze użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (Polska ma pochłonąć 38 Mt ekw. CO2 w 2030 r.) -  spowoduje marginalny spadek pozyskania drewna do 2030 r. względem roku 2023 (o 5,8 %). Jednocześnie będzie to realizacja oczekiwania społecznego eliminacji nadmiernych wycinek drzew.

Do osiągnięcia celu LULUCF przyczyni się zmiana sposoby zagospodarowania na powierzchni około 20 % polskich lasów, co jest zbieżne z kierunkami prac Ogólnopolskiej Narady o Lasach.

Ww. marginalny spadek pozyskania drewna będzie rozłożony w czasie i możliwie jest jego zrekompensowanie.  Będzie to realizowane poprzez działania podejmowane przez MKiŚ oraz Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych na rzecz ograniczenia eksportu drewna oraz ograniczenia spalania drewna w energetyce zawodowej. Tym samym spadek pozyskania nie wpłynie na podaż drewna dostępnego dla przemysłu drzewnego.

Kolejnym działaniem zaradczym na spadek podaży drewna będzie odblokowanie nowych zalesień. Intensyfikacja zalesień będzie efektem działań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej  oraz unijnej legislacji ws. certyfikacji usuwania CO2.

Założenia ekspertyzy zostały dostosowane do obecnie wprowadzanych zmian w polityce leśnej i są zbieżne z kierunkami prac Ogólnopolskiej Narady o Lasach (ONoL). Potwierdza ona, że obecnie wprowadzane w polityce leśnej zmiany pozwolą nie tylko zrealizować cele pochłaniania CO2 nałożone na Polskę rozporządzeniem LULUCF, ale również zwiększyć ochronę polskich lasów wynikającą  z prac ONoL oraz umowy koalicyjnej 15 października, jak również zapewnić branży drzewnej dostęp do surowca drzewnego na nie zmniejszonym poziomie.

Ekspertyza ta jest jednym z przejawów działań na rzecz ochrony przemysłu drzewnego przed skutkami niezbędnych zmian w zasadach prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce. Wszelkie sygnały dotyczące sytuacji sektora drzewnego są uważnie analizowane i na bieżąco wpływają na podejmowane działania.

Link do pełnej treści ekspertyzy dostępny jest pod artykułem.

 

Materiały

Ekspertyza - LINK
Ekspertyza (fiszka II) - LINK
{"register":{"columns":[]}}