Europejski Zielony Ład – szanse i wyzwania stojące przed UE i Polską
06.05.2020
„Ze względu na poziom ambicji realizacja tej wizji jest dużym wyzwaniem dla UE i Polski, ale jednocześnie wymagany w tym celu poziom innowacyjności stanowi dla nas dużą szansę rozwojową” – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady ds. Zielonej Transformacji, organizowanego przez Konfederację Lewiatan. Spotkanie, w formie wideokonferencji, odbyło się 6 maja 2020 r.
Zdaniem szefa Ministerstwa Klimatu, jeżeli neutralność klimatyczna UE ma być celem realnym, należy mówić o sprawiedliwym podziale zobowiązań.
„To może być szansa, aby UE oraz Polska pokazały, że wyjście z obecnego kryzysu związanego z koronawirusem może odbyć się w sposób przyjazny dla klimatu i sprawiedliwy dla społeczeństwa. Nie możemy bowiem pozwolić, by koszty transformacji obciążyły najuboższych i najsłabszych”
– powiedział.
Szef resortu klimatu zaznaczył, że należy wziąć pod uwagę nierówności w samej UE, gdzie występują różne uwarunkowania w poszczególnych państwach członkowskich.
„Potrzebne będzie wsparcie finansowe oraz pewność, że nikt nie pozostanie z tyłu”
– zauważył.
„Neutralność klimatyczna to ścieżka, którą każdy kraj musi wybrać samodzielnie, biorąc pod uwagę dostępne narzędzia. W Polsce planujemy stopniowo dywersyfikować nasz miks energetyczny i jednocześnie rozwijać energię odnawialną”
– dodał.
Michał Kurtyka, minister klimatu, zwrócił uwagę, że w najbliższym czasie Komisja Europejska będzie przedstawiać dalsze szczegóły dot. Europejskiego Zielonego Ładu i harmonogramu prac.
„Chcemy kontynuować konstruktywną debatę o przyszłości polityki klimatycznej UE. Polska będzie nie tylko aktywnym słuchaczem, ale też partnerem w tych dyskusjach”
– podkreślił.