W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Europejskie wspierają modernizację i rozwój energetyki!

01.06.2021

Planowane środki na lata 2021 – 2027.

W kończącej się perspektywie finansowej, środki z Programu Infrastruktura i Środowisko w ramach sektora energetyki wspierają projekty w dwóch osiach priorytetowych:
- oś I zmniejszenie emisyjności gospodarki, wkład UE ponad 1,8 mld EUR;
- oś VII Poprawa bezpieczeństwa energetycznego, wkład UE ok. 1 mld EUR.

W ramach kontynuacji Programu, na lata 2021-2027 opracowany został projekt Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimat i Środowisko (Program FEnIKS).
Na energetykę w FEnIKS zaplanowano wstępnie ok. 4,7 mld EUR.
Planowana jest kontynuacja wsparcia ze środków UE w ramach obszarów dotyczących efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

W ramach celów szczegółowych zaplanowano wsparcie w zakresie następujących celów szczegółowych (założenia):

  • Promowanie efektywności energetycznej i redukcja emisji gazów cieplarnianych:
    Efektywność energetyczna jest jednym z podstawowych działań na rzecz gospodarki niskoemisyjnej, który swoim zasięgiem powinien obejmować różne typy podmiotów, w tym m.in. różnej wielkości przedsiębiorstwa w sektorze energetyki, a także w sektorach przemysłu i usług oraz gospodarstwa domowe i instytucje publiczne. Dalsza poprawa efektywności energetycznej ma kluczowe znaczenie dla zmniejszania popytu na energię, w tym ciepło i tym samym na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
  • Promowanie energii odnawialnej:
    Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest drugim, obok promowania efektywności energetycznej, filarem budowy gospodarki niskoemisyjnej. Z uwagi na znaczny potencjał wykorzystania różnych rodzajów energii odnawialnej, ważne jest, aby ich rozwój następował w sposób harmonijny i zrównoważony, tzn. dotyczył różnych technologii wykorzystania OZE i jednocześnie był zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Rozwój OZE powinien opierać się na uwarunkowaniach lokalnych oraz potencjale dostępnych zasobów.
  • Rozwój inteligentnych systemów i sieci energetycznych oraz systemów magazynowania energii poza transeuropejską sieć energetyczną:
    W ramach inwestycji dotyczących sieci elektroenergetycznych na wszystkich poziomach rodzajach napięć  kluczowe jest zastosowanie rozwiązań technicznych oraz cyfrowych umożliwiających rozwijanie inteligentnych systemów elektroenergetycznych. Sieci inteligentne pozwalają na lepsze zarządzanie pracą źródeł rozproszonych, tworzenie potencjału dla rozwoju elektromobilności, ograniczanie strat w przesyle, podniesienie niezawodności przesyłu i dystrybucji przy zapewnieniu bezpieczeństwa cyfrowego oraz tworzenie bodźców do oszczędzania energii elektrycznej dzięki wyposażeniu odbiorców w inteligentne liczniki umożliwiające śledzenie poziomu zużycia energii w czasie rzeczywistym. W przypadku projektów liniowych możliwa będzie budowa sieci kablowych zamiast linii napowietrznych.

W ramach perspektywy finansowej 2021-2027 podkreślić należy wsparcie innowacyjnych projektów związanych z magazynowaniem energii elektrycznej, budową inteligentnych sieci elektroenergetycznych i infrastruktury przystosowanej do przesyłu gazów zdekarbonizowanych, w tym wodoru.

W ramach sektora energetyki wsparcie EU przewidziano również w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Główne cele Funduszu Odbudowy to:

  • odbudowa i przywracanie odporności gospodarek UE na ewentualne kryzysy,
  • przygotowanie na przyszłe, nieprzewidziane okoliczności.

Wsparcie zostało przewidziane na lata 2021-2026.

W ramach sektora energetyki, za który odpowiada MKiŚ przewidziano szereg reform i inwestycji w ramach dwóch komponentów:

  • Zielona energia i zmniejszenie energochłonności,
  • Zielona inteligentna mobilność,

na które przeznaczono ponad 11 mld EUR w formie pożyczek i grantów.

Wyzwaniem działań MKiŚ w ramach sektora energetyki jest przejście kluczowych sektorów gospodarki do modelu niskoemisyjnego poprzez wykorzystanie możliwości rozwoju zielonych technologii i skutecznej adaptacji najbardziej wrażliwych sektorów do zmiany klimatu.

Celem działań MKiŚ w ramach sektora energetyki jest zmniejszenie negatywnego wpływu gospodarki na środowisko przy jednoczesnym zapewnieniu konkurencyjności oraz bezpieczeństwa energetycznego i środowiskowego kraju.

{"register":{"columns":[]}}