Gazociąg Gustorzyn-Wronów — budowa odcinka Leśniewice-Wronów uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, REACT – EU
28.06.2022
24 czerwca podpisana została umowa o dofinansowanie projektu Gazociąg Gustorzyn-Wronów — budowa odcinka Leśniewice-Wronów pomiędzy Instytucją Wdrażającą POIiŚ 2014-2020 w sektorze energetyki Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym a GAZ-SYSTEM S.A.
Gazociąg Gustorzyn – Wronów o łącznej długości 307,5 km zwiększy bezpieczeństwo i ciągłość zasilania odbiorców paliwem gazowym w centralnej Polsce. Jego zadaniem jest połączenie węzła i budowanej tłoczni gazu w Gustorzynie z węzłem i tłocznią we Wronowie.
Realizacja tej inwestycji podzielona jest na trzy odcinki:
• Gustorzyn – Leśniewice o dł. 54 km
• Leśniewice – Rawa Mazowiecka o dł. 100,3 km
• Rawa Mazowiecka – Wronów o dł. 153,2 km.
Odcinek relacji Leśniewice – Wronów, stanowiący II i III etap gazociągu Gustorzyn – Wronów, zlokalizowany jest na terenie województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego.
Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego państwa przez poprawę stanu technicznego sieci oraz tworzenie nowych zdolności przesyłowych i transportowych gazu ziemnego. Równolegle celem jest przyspieszenie transformacji energetycznej Polski przez stworzenie nowej, „inteligentnej” infrastruktury gazowej.
Jednocześnie, Gazociąg zwiększy możliwość przesyłu gazu na południe Polski poprzez tzw. Bramę Północną (Baltic Pipe i Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu ) oraz terminal FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), który powstanie w rejonie Gdańska. Dodatkowo, realizacja tej inwestycji poprawi bezpieczeństwo zwiększonych dostaw gazu do mieszkańców aglomeracji warszawskiej, łódzkiej, Radomia i jego okolic oraz w kierunku południowo-wschodnich regionów kraju.
Inwestycja jest realizowana w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz.U. z 2021 r. poz. 1836 z późn. zm.) tzw. „specustawa gazowa”.