Informacja dla importerów HFC
05.12.2019
Komisja Europejska przyznała kontyngenty na wprowadzanie do obrotu HFC w 2020 r. Podmioty, które są zarejestrowane na F-gas Portal i w 2019 r. złożyły deklarację na przywóz HFC, mogą sprawdzić przyznane im limity, logując się na swoje konto na portalu.
Przywóz HFC spoza Unii Europejskiej wymaga uzyskania kontyngentu na wprowadzanie do obrotu HFC (w tym mieszanin będących HFC), jeśli importer wprowadzi w danym do obrotu roku 100 ton CO2 eq lub więcej [2].
Do przekazywania swoich kontyngentów (w całości lub w części), zarejestrowanym na F-gas Portal importerom HFC, mają prawo tylko „starzy importerzy” (incumbents) [3]. Mogą oni także upoważnić importerów do wykorzystania części lub całości swojego kontyngentu w napełnionych fabrycznie urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i pompach ciepła.
Nowy importer (new entrant) nie może przekazać swojego kontyngentu innemu importerowi HFC. Może natomiast upoważnić go do wykorzystania swojego kontyngentu (w części lub całości) w napełnionych fabrycznie urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i pompach ciepła, pod warunkiem, że odpowiednie ilości HFC zostaną fizycznie dostarczone przez nowego importera do innego podmiotu. W tym przypadku niezbędne jest okazanie Komisji Europejskiej (KE) dowodu potwierdzającego takie dostarczenie oraz sprawozdania przekazanego KE za poprzedni rok kalendarzowy [4].
[1] HFC - wodorofluorowęglowodory. To najbardziej rozpowszechniona grupa fluorowanych gazów cieplarnianych. Wykorzystywane są w różnych branżach i zastosowaniach, np. jako czynniki chłodnicze w urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i pompach ciepła, jako środki spieniające do wyrobu pianek, jako środki gaśnicze, propelenty aerozolowe i rozpuszczalniki;
[2] art. 15 i 16 Rozporządzenia PE i Rady (UE) Nr 517/2014;
[3] art. 18 rozporządzenia PE i Rady (UE) Nr 517/2014;
[4] art. 19 rozporządzenia PE i Rady (UE) Nr 517/2014.