Jeśli nie „foliówka” to co?
23.01.2024
Gdyby nie było toreb foliowych, wynalazku lat 60-tych, woda, gleba oraz powietrze byłyby czystsze, a organizmy żywe zdrowsze! Jednak wraz z konsumpcją, plastików ciągle przybywa, a do przetworzenia trafia tylko niewielki ich procent. To pokazuje, jak stan środowiska zależy od nas samych. W Dniu Bez Opakowań Foliowych zachęcamy więc do zmiany „foliówki” na ekologiczne opakowanie!
Już najprostsze sposoby przynoszą najlepsze efekty! Wystarczy kilka zmian w codziennych nawykach, aby ograniczyć ilość niechcianych odpadów! Oto klika podpowiedzi zamienników dla foliowych jednorazówek:
1) woreczki siatkowe, płócienne, bawełniane itp. – do zapakowania owoców i warzyw na wagę podczas zakupów spożywczych, a także np. pojemników z jedzeniem, ubrań w walizce, itp.;
2) papierowe torebki – również do zapakowania owoców, warzyw, a także np. chleba w piekarni;
3) torby płócienne i bawełniane – warto je mieć zawsze przy sobie w torebce czy plecaku, by mieć gdzie schować zakupy;
4) drewniane skrzynki, kartonowe pudełka – do przetransportowania większych gabarytów czy ciężarów.
Jeżeli mamy już w domu foliowe opakowania, spróbujmy je ponownie wykorzystać – te w dobrym stanie mogą posłużyć jeszcze wiele razy, zanim ostatecznie wylądują w śmietniku.
W Polsce systematycznie są wycofywane opakowania z plastiku. Taki mechanizm zachęca klientów do korzystania z toreb alternatywnych, np. materiałowych wielokrotnego użytku. Niezależnie od prawodawstwa, powinniśmy wdrażać dobre praktyki ograniczające zużycie plastiku. Tym samym przysłużymy się przyrodzie, a także własnemu zdrowiu.