Kolejna umowa o dofinansowanie podpisana!
04.01.2022
W dniu 30 grudnia 2021 r. została podpisana kolejna umowa o dofinansowanie w ramach działania 7.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla sektora energetyka. Instytucja Wdrażająca Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy podpisał z Gaz-System S.A. umowę na realizację projektu pn.: Gazociąg Gustorzyn-Wronów – I ETAP Gustorzyn-Leśniewice.
Planowany całkowity koszt realizacji tej części projektu (gazociągu Gustorzyn – Leśniewice) wynosi prawie 461 mln zł. Wartość przewidzianego dofinansowania z Funduszy Europejskich to 137,28 mln zł.
Celem projektu jest budowa gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Gustorzyn – Leśniewice, który pozwoli na przesyłanie zwiększonych ilości gazu do aglomeracji warszawskiej i łódzkiej, Radomia i jego okolic oraz do południowo-wschodnich regionów kraju. Projektowana inwestycja wpłynie również na rozwój lokalnej infrastruktury.
Planowane korzyści:
- Zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości zasilania paliwem gazowym przyłączonych do sieci operatorów dystrybucyjnych i odbiorców indywidualnych, uwzględniając przy tym rosnące zapotrzebowanie m.in. na cele komunalno-bytowe mieszkańców;
- Rozwój lokalnej infrastruktury, bezpieczne dostawy gazu do odbiorców oraz możliwość podłączenia do systemu przesyłowego nowych odbiorców gazu;
- Odciążenie istniejących gazociągów zasilających rejon Warszawy, Łodzi i Radomia, co znacząco wpłynie na bezpieczeństwo pracy oraz uzyskanie możliwości zasilania dodatkowego;
- Elastyczna praca systemu przesyłowego w sytuacjach nieciągłości dostaw gazu lub w sytuacji całkowitego braku dostaw z kierunku wschodniego.
Projekt o znaczeniu wspólnotowym
Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” (Project of Common Interest-PCI).
Aktualizacja - 10.02.2022 r.
Na początku lutego br. Gaz-System S.A. zawarł umowę z Wykonawcą na realizację kolejnego etapu gazociągu Gustorzyn-Wronów na odcinku od Leśniewic do Rawy Mazowieckiej.
Gazociąg jest kluczowy dla sprawnego rozprowadzenia surowca pochodzącego z rurociągu Baltic Pipe i terminalu LNG po kraju. Inwestycja przyniesie również korzyści lokalnej społeczności.
Projekt powinien zakończyć się do końca 2023 r.
Planowane jest podpisanie umowy o dofinansowanie w ramach działania 11.2 POIiŚ React-EU, jako przeciwdziałanie skutkom kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.