Kolejny nielegalny przywóz odpadów do Polski udaremniony
18.10.2019
Inspektorzy Ochrony Środowiska udaremnili próbę importu do Polski ponad 2300 ton odpadów stanowiących zrębki drewniane zanieczyszczone lakierami i farbami. Ładunek przypłynął statkiem 15 października 2019 roku i był niezgodny z zezwoleniem GIOŚ. Statek zawrócono do Norwegii skąd przypłynął.
Już w 2018 r. , dostrzegając pilną potrzebę uszczelnienia systemu gospodarowania odpadami w kraju, resort środowiska przygotował pakiet zmian legislacyjnych, które miały na celu ograniczenie szarej strefy w tym systemie. Nowe przepisy wprowadziły także zakaz sprowadzania odpadów komunalnych do Polski.
Wejście nowych przepisów, których celem było przeciwdziałanie patologiom w gospodarce odpadami przynosi kolejne efekty właśnie w postaci zawrócenia transportu 2300 ton nielegalnych odpadów z Norwegii
– przypomniał minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Tym samym dajemy mocny sygnał dla potencjalnych nieuczciwych przedsiębiorców, a także dla mafii śmieciowych, że w Polsce nie ma miejsca na nielegalne odpady
– dodał minister.
Nielegalne odpady zawrócone
Odpady z norweskiej firmy zgromadzone w ładowni były mokre, wyczuwalny był zapach stęchlizny, drewniane zrębki przemieszano z lakierowanymi i pomalowanymi farbą, a także folią. W ładowni wśród odpadów były także metale oraz fragmenty płyt pilśniowych, laminowanych, przemieszane z gąbką tapicerską. Zadeklarowano je w transporcie jako korek i drewno.
Inspektorzy Ochrony Środowiska stwierdzili, że odpady przypłynęły niezgodnie z przepisami o transgranicznym przemieszczaniu odpadów. Struktura odpadów wskazuje, że import wymagał uzyskania zezwolenia Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
W tym przypadku Główny Inspektorat powiadomił norweskie władze o nielegalnym przemieszczaniu odpadów i wszczął postępowanie administracyjne. Statek z transportem wraca do Norwegii.
Nowe uprawnienia Inspektorów
Dzięki wzmocnieniu kompetencji Inspektorów Ochrony Środowiska mogą oni przeprowadzać kontrolę interwencyjną bez wcześniejszego zawiadomienia. Pracują również w systemie całodobowym, a sami inspektorzy otrzymali rozszerzone uprawnienia podczas wykonywania kontroli. Nowelizacja ustawy o IOŚ przełożyła się na zwiększoną skuteczność działalności WIOŚ szczególnie w zakresie zatrzymywania transportów nielegalnych odpadów.