W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny nielegalny przywóz odpadów do Polski udaremniony

18.10.2019

Inspektorzy Ochrony Środowiska udaremnili próbę importu do Polski ponad 2300 ton odpadów stanowiących zrębki drewniane zanieczyszczone lakierami i farbami. Ładunek przypłynął statkiem 15 października 2019 roku i był niezgodny z zezwoleniem GIOŚ. Statek zawrócono do Norwegii skąd przypłynął.

minister Henryk Kowalczyk

Już w 2018 r. , dostrzegając pilną potrzebę uszczelnienia systemu gospodarowania odpadami w kraju, resort środowiska przygotował pakiet zmian legislacyjnych, które miały na celu ograniczenie szarej strefy w tym systemie. Nowe przepisy wprowadziły także zakaz sprowadzania odpadów komunalnych do Polski.

Wejście nowych przepisów, których celem było przeciwdziałanie patologiom w gospodarce odpadami przynosi kolejne efekty właśnie w postaci zawrócenia transportu 2300 ton nielegalnych odpadów z Norwegii – przypomniał minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Tym samym dajemy mocny sygnał dla potencjalnych nieuczciwych przedsiębiorców, a także dla mafii śmieciowych, że w Polsce nie ma miejsca na nielegalne odpady – dodał minister.

Nielegalne odpady zawrócone

Odpady z norweskiej firmy zgromadzone w ładowni były mokre, wyczuwalny był zapach stęchlizny, drewniane zrębki przemieszano z lakierowanymi i pomalowanymi farbą, a także folią. W ładowni wśród odpadów były także metale oraz fragmenty płyt pilśniowych, laminowanych, przemieszane z gąbką tapicerską. Zadeklarowano je w transporcie jako korek i drewno.

Inspektorzy Ochrony Środowiska stwierdzili, że odpady przypłynęły niezgodnie z przepisami o transgranicznym przemieszczaniu odpadów. Struktura odpadów wskazuje, że import wymagał uzyskania zezwolenia Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W tym przypadku Główny Inspektorat powiadomił norweskie władze o nielegalnym przemieszczaniu odpadów i wszczął postępowanie administracyjne. Statek z transportem wraca do Norwegii.

Nowe uprawnienia Inspektorów

Dzięki wzmocnieniu kompetencji Inspektorów Ochrony Środowiska mogą oni przeprowadzać kontrolę interwencyjną bez wcześniejszego zawiadomienia. Pracują również w systemie całodobowym, a sami inspektorzy otrzymali rozszerzone uprawnienia podczas wykonywania kontroli. Nowelizacja ustawy o IOŚ przełożyła się na zwiększoną skuteczność działalności WIOŚ szczególnie w zakresie zatrzymywania transportów nielegalnych odpadów.

{"register":{"columns":[]}}