Konferencja RE-Source Poland 2023 z udziałem wiceministra Ireneusza Zyski
22.03.2023
Wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE wziął udział w tegorocznej edycji cyklicznej konferencji RE-Source Poland, która odbyła się 21 marca 2023 r. w Warszawie. Uczestnicy debaty dyskutowali m.in. o prognozach rozwoju odnawialnych źródeł energii, miejscu Polski na europejskim rynku OZE, a także możliwych rozwiązaniach regulacyjnych i finansowych.
W ciągu ostatnich lat w Polsce dokonał się skok technologiczny, skok pod względem rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii – liczby nie kłamią. Od końca 2015 r. do stycznia 2023 r. moc zainstalowana w różnych technologiach OZE w Polsce wzrosła z 7 GW do ponad 23 GW. To oznacza ponad 3-krotny wzrost
– podkreślił wiceminister Ireneusz Zyska podczas wystąpienia otwierającego.
Dzięki wydanym dotychczas warunkom przyłączenia i projektom realizowanym na podstawie kontraktów zawartych w aukcjach OZE, oraz w ramach pozostałych systemów wsparcia, przewiduje się, że w 2025 r. moc zainstalowana w OZE wyniesie ok. 28 GW. Do końca dekady natomiast zeroemisyjne źródła energii będą odpowiadać za ponad 50% zużycia energii elektrycznej brutto, a ich moc zainstalowana może przekroczyć 50 GW. To stwarza bardzo dobrą perspektywę rozwoju OZE także po roku 2030.
Ważnym elementem, który już teraz decyduje o konkurencyjności i dynamice rozwoju polskiej gospodarki są właśnie odnawialne źródła energii. Konkurencyjność gospodarki będzie uzależniona od czystej energii
– powiedział wiceszef resortu klimatu i środowiska.
Wiceminister klimatu i środowiska zaakcentował znaczenie podjętych działań legislacyjnych, mających na celu wykorzystanie lokalnego potencjału.
Zmierzamy do przeniesienia ciężaru bezpieczeństwa energetycznego na poziom lokalny. Dlatego też w ustawie o odnawialnych źródłach energii mówimy o silnym impulsie ekonomicznym dla klastrów energii oraz spółdzielni energetycznych, po to aby zgodnie z Polityką Energetyczną Polski w roku 2030 mogło w Polsce funkcjonować co najmniej 300 autonomicznych rejonów energetycznych. Już dziś powstają doliny wodorowe, doliny energii, projekty związane z zielonymi parkami przemysłowymi
– dodał.
Wiceminister nawiązał także do wojny na Ukrainie, imperialistycznych dążeń Rosji i kwestii bezpieczeństwa energetycznego Polski, Europy i świata, wskazując znaczenie dywersyfikacji kierunków dostaw surowców oraz odnawialnych źródeł energii jako „energii wolności”.
Podczas debaty eksperckiej z udziałem wiceministra Ireneusza Zyski poszukiwano odpowiedzi na pytania dotyczące, tego w jaki sposób będą kształtować się prognozy dalszego rozwoju OZE w Polsce, jak wygląda reforma rynku energii elektrycznej w UE, a także dyskutowano o kwestii przepisów dot. linii bezpośredniej, czy cable poolingu.