W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje rozporządzenia ws. świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z OZE w latach 2025-2027

26.07.2024

Minister Klimatu i Środowiska skierowała do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w latach 2025-20271. Celem rozporządzenia jest zapewnienie wsparcia wytwórcom energii w instalacji OZE, a podmiotom zobowiązanym możliwości realizacji nałożonego na nich obowiązku.

Konsultacje rozporządzenia ws. świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z OZE w latach 2025-2027

Najważniejsze informacje:

  • System świadectw pochodzenia to jeden z trzech podstawowych systemów wsparcia odnawialnych źródeł energii funkcjonujący obecnie w Polsce (obok systemu taryf gwarantowanych i dopłat do cen rynkowych oraz systemu aukcyjnego).
  • Podmioty uczestniczące w tym systemie otrzymują świadectwa pochodzenia za wytworzoną energię elektryczną z OZE. Prawa majątkowe wynikające z otrzymanych świadectw pochodzenia, tzw. zielone lub błękitne certyfikaty, mogą zostać sprzedane za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii S.A. i podlegają tam dalszemu obrotowi.
  • Projekt rozporządzenia zakłada trzyletnią perspektywę regulacyjną, co zwiększy poziom bezpieczeństwa prawnego uczestników rynku zielonych certyfikatów, w tym zarówno wytwórców energii elektrycznej z OZE, jak i podmiotów zobowiązanych do zakupu zielonych certyfikatów.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano trzyletnią perspektywę czasową (lata 2025-2027) oraz następujące wielkości udziału:

  • dla tzw. zielonych certyfikatów wynosi 12,5% w 2025 r., 12% w 2026 r. oraz 11,5% w 2027 r.,  
  • dla tzw. błękitnych certyfikatów utrzymanie poziomu 0,5% przez objęte rozporządzeniem lata.

Trzyletnia perspektywa regulacyjna ma na celu zbudowanie dłuższej niż jednoroczna perspektywa regulacji i tym samym zwiększenie poziomu bezpieczeństwa prawnego uczestników rynku zielonych certyfikatów.  

Zaproponowany poziom obowiązku wynika z potrzeby zrównoważania popytu i podaży na przedmiotowe instrumenty w latach 2025–2027, przy utrzymaniu ich nadwyżki, która gwarantuje płynność rynku na poziomie, który zapewnia możliwość zakupu odpowiednio dużych wolumenów przez sprzedawców realizujących obowiązek ustawowy wynikający ze sprzedaży energii odbiorcom końcowym.  

Uwagi i opinie do 5 sierpnia 2024 r.

Uwagi i opinie do projektu rozporządzenia można zgłaszać do 5 sierpnia 2024 r. na następujące adresy mailowe: Departament.Prawny@klimat.gov.pl lub ewa.cybula@klimat.gov.pl

Projekt rozporządzenia znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji, pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12387604. Numer w wykazie prac legislacyjnych i programowych Ministra Klimatu i Środowiska – 1215.

Podstawa prawna

Projekt rozporządzenia stanowi realizację upoważnienia ustawowego zawartego w art. 60 ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1436 z późn. zm.) zgodnie z którym minister właściwy do spraw klimatu może zmienić wielkość udziału, o którym mowa w art. 59 pkt 1 lub 2 ustawy, na kolejny rok lub lata kalendarzowe.

{"register":{"columns":[]}}