W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mała retencja na terenach górskich: przykład Nadleśnictwa Łosie

04.05.2020

W Nadleśnictwie Łosie, znajdującym się na terenie krakowskiej dyrekcji Lasów Państwowych, 6 lat temu rozpoczęto prace w ramach projektu małej retencji górskiej. Dziś zbiorniki zapewniają wodę na okresy suszy.

Działania małej retencji pozwalają zatrzymać lub spowolnić spływ wody, przeciwdziałając przy tym skutkom suszy i powodzi. Śródleśne stawy, oczka wodne czy mokradła powodują uwilgotnienie mikroklimatu i sprzyjają tworzeniu się rosy, mgieł oraz powodują ogólny wzrost wilgotności powietrza i ściółki leśnej. Tym samym obniżają zagrożenie pożarowe w lasach. Lasy i sąsiadujące z nimi tereny stają się znacznie bardziej odporne na suszę.

Dzięki projektom małej retencji dofinansowanym z funduszy europejskich powstają obszary magazynujące wodę. W ramach małej retencji z funduszy POIiŚ 2014-2020 zostanie zatrzymane  2,5 mln m3 wody.

W Nadleśnictwie Łosie powstały 4 zbiorniki paciorkowe, które są ze sobą połączone przelewami. Tworzą one  rodzaj kaskady, a nadmiar wody z górnego zbiornika przelewa się do tego położonego niżej i tak dalej. Zbiorniki zasilane są wodą z opadów spływających po stoku – w tym część wody zbierana jest przez wodospusty z położonego wyżej szlaku zrywkowego. Więcej wody pozostaje na zboczu, nie odpływając w nadmiarze w dół wzniesienia.

Z obserwacji pracowników nadleśnictwa wynika, że kaskada zbiorników stała się ulubionym szlakiem migracyjnym zwierząt.
Zdjęcia pochodzą z archiwum Nadleśnictwa Łosie, które po raz drugi bierze udział projekcie małej retencji górskiej, realizowanym przez Lasy Państwowe w ramach II osi POIiŚ.

Więcej o małej retencji w Nadleśnictwie Łosie


W ramach POIiŚ realizowane są projekty tzw. adaptacji górskiej, obejmujące rozwój systemów małej retencji oraz przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach górskich. Bezpośrednim efektem realizacji tego projektu będzie zretencjonowanie 400 tys. m³ wody.

Więcej o projekcie adaptacja na terenach górskich

logo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}