Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej – 16 września.
16.09.2019
W dniu 16 września 2019 r. przypada 32 rocznica podpisania Protokołu montrealskiego (PM) w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO).
W opublikowanym w 2018 r. raporcie Panelu Naukowego PM stwierdza się, że wskutek działań podejmowanych w ramach PM od 2000 r. następuje stopniowe odradzanie się warstwy ozonowej Ziemi w tempie 1-3% w ciągu 10 lat, co doprowadzi do powrotu stężeń ozonu w stratosferze nad północna półkulą Ziemi do pierwotnego stanu już w 2030 r., nad półkulą południową do 2050 r., a nad regionami polarnymi do 2060 r. Wycofanie 99% SZWO w ramach PM skutecznie dopomogło w ograniczeniu wzrostu efektu cieplarnianego poprzez udaremnienie emisji 135 miliardów ton równoważnika CO2 w okresie od 1990 r do 2010 r.
Z tej okazji Sekretarz Generalny ONZ pogratulował krajom - Stronom PM sukcesów w wycofywaniu SZWO podkreślając że PM jest doskonałym przykładem międzynarodowego instrumentu, który umożliwił podjęcie globalnego wyzwania środowiskowego i nie tylko zapobiegł ubożeniu warstwy ozonowej, ale także poprzez uzgodnienie w 2016 r. Poprawek z Kigali, które ratyfikowało już 81 krajów, skutecznie przyczynił się do walki z globalnym ociepleniem. Ocenia się, że dzięki wycofywaniu z produkcji i zużycia substancji HFC w ramach Poprawek z Kigali, nie dopuści się do wzrostu temperatury na Ziemi do końca obecnego stulecia o 0,4 stopni Celsjusza. W konkluzji Sekretarz Generalny stwierdził, że Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej powinien stać się inspiracją dla bardziej ambitnych działań w zakresie wprowadzania alternatywnych technologii w sektorze chłodnictwa, co będzie m.in. przedmiotem obrad Szczytu Klimatycznego jaki odbędzie się wkrótce w siedzibie ONZ Nowym Jorku.