W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzyresortowe spotkanie ws. nielegalnych miejsc nagromadzenia odpadów

28.05.2024

Zwiększenie efektywności systemu usuwania odpadów oraz wykrywania, ścigania i pociągania do odpowiedzialności przestępców środowiskowych – to cel międzyresortowego spotkania, w którym 28 maja 2024 r. uczestniczyły minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska i wiceministra Anita Sowińska.

Międzyresortowe spotkanie ws. nielegalnych miejsc nagromadzenia odpadów
  • Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w Polsce zlokalizowanych 311 składowisk odpadów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla społeczności lokalnych. Kwestia miejsc nielegalnego gromadzenia odpadów jest jednym z priorytetów rządu, co znalazło odzwierciedlenie w umowie koalicyjnej.
  • Zwiększenie efektywności systemu usuwania odpadów oraz wykrywania, ścigania i pociągania do odpowiedzialności przestępców środowiskowych to szeroki problem, który wymaga kompleksowych rozwiązań.
  • 28 maja br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się spotkanie, w trakcie którego omówione zostały m.in. skala problemu oraz możliwe rozwiązania.  
  • W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele resortów: finansów, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji, aktywów państwowych, infrastruktury oraz jednostek im podległych.

Efektywna współpraca międzyresortowa jest kluczowa w kontekście przeciwdziałania nielegalnym miejscom składowania odpadów. Dlatego mobilizujemy inne ministerstwa i służby do wypracowania nowych rozwiązań w tym obszarze.  

– powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Henning- Kloska.

Jak zaznaczyła, zajęcie się zjawiskiem nielegalnego gromadzenia odpadów jest jednym z priorytetów rządu, które znalazło odzwierciedlenie w umowie koalicyjnej. Konieczne jest współdziałanie ponad ministerialne, ponieważ problem jest kompleksowy i wymaga szerokiej współpracy.

Na początku tego roku GIOŚ we współpracy z Wojewódzkimi Inspektoratami przygotował inwentaryzację, na podstawie której 311 składowisk odpadów określono jako mogące stwarzać szczególne zagrożenie dla społeczności lokalnych.  

– dodała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

W trakcie spotkania omówiono skalę problemu oraz proponowane rozwiązania. Elementem rozmów było zarządzanie kryzysowe oraz efektywność funkcjonowania przepisów prawa i procedur w prowadzonych postępowaniach. Poruszone zostały też kwestie możliwości budowy infrastruktury unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych oraz kontrola transportu tych odpadów na terenie kraju.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Sprawiedliwości, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Wód Polskich i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

{"register":{"columns":[]}}