W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Anna Moskwa: Dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW coraz więcej miast może korzystać z autobusów zeroemisyjnych

06.10.2023

„Dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ulice Zamościa wyjechało 14 nowych, zeroemisyjnych autobusów o napędzie elektrycznym. Nie będą zanieczyszczały środowiska i będą dobrze służyły mieszkańcom” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas briefingu prasowego dot. programu „Zielony Transport Publiczny”. W spotkaniu, które odbyło się 6 października 2023 r. w Zamościu, uczestniczyli także zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Mazurek, poseł Tomasz Zieliński oraz prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Minister Anna Moskwa w Zamościu

Jak podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska, rozwój zeroemisyjnego transportu zbiorowego w miastach jest ważnym krokiem do osiągnięcia strategicznego celu, jakim jest poprawia jakości życia Polaków.

Zamojszczyzna potrzebuje czystych inwestycji. Zakup nowoczesnych, ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej to inwestycja, która bez wątpienia przyczyni się do poprawy jakości powietrza i komfort życia mieszkańców

– powiedziała.

Na nowy tabor składać się dziesięć pojazdów klasy Maxi-12 m o mocy nie mniejszej niż 150 kW oraz cztery pojazdy klasy Mega -18 m przegubowe o mocy nie mniejszej niż 240 kW – wszystkie pojazdy zasilane z baterii kategorii M3 – BEV (Battery Electric Vehicle). Zasięg dzienny każdego autobusu będzie wynosił około 230 km. Wszystkie będą przystosowane do przewozu osób niepełnoprawnych.

Zamość to pierwsze miasto na ścianie wschodniej Polski, które ma tak dużą flotę autobusów eklektycznych. Zachęcamy inne miasta do podobnej aktywności i składania wniosków do Narodowego Funduszu

– dodała.

Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia podjętego w Zamościu w ramach programu „ZTP”, w mieście powstanie także 7 podwójnych stacji ładowania autobusów energią elektryczną, wyposażonych w panele fotowoltaiczne.

Całkowity koszt projektu to ponad 46 mln zł, z czego kwota dotacji z NFOŚiGW to ponad 29 mln zł.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}